Zaliczka i rezerwacja mieszkania od dewelopera – jak to działa?

Zaliczka i rezerwacja mieszkania od dewelopera – jak to działa?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

12.03.2024

Decyzja o zakupie mieszkania to jeden z najważniejszych kroków w życiu. Proces ten rozpoczyna się od wpłaty zaliczki oraz dokonania rezerwacji wybranej nieruchomości, co jest istotnym etapem zabezpieczającym interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak przebiega proces zaliczki i rezerwacji mieszkania od dewelopera, wyjaśnimy, na czym polegają te kroki, jakie prawa i obowiązki wynikają z podpisanych umów, oraz jakie korzyści niesie za sobą wcześniejsze zabezpieczenie transakcji. Dowiedz się, jak bezpiecznie przejść przez ten proces.

Czym jest zaliczka dla dewelopera?

Zaliczka dla dewelopera to wpłata dokonana przez nabywcę na poczet mieszkania, które w przyszłości stanie się jego własnością. Opłata rezerwacyjna traci swój charakter kaucji i staje się zaliczką na zakup nieruchomości dopiero w momencie, gdy jest przypisywana do łącznej kwoty ceny za lokal mieszkalny.

Rezerwacja mieszkania od dewelopera – co powinieneś wiedzieć?

Umowa rezerwacyjna jest porozumieniem pomiędzy deweloperem a potencjalnym kupcem nieruchomości, zwanym „rezerwującym”. Głównym założeniem takiej umowy jest tymczasowe wycofanie wybranego mieszkania lub domu z oferty sprzedażowej, co obliguje dewelopera do niepodejmowania działań zmierzających do sprzedaży tego lokalu lub domu innemu nabywcy. Kupujący ma pewność, że lokal nie zostanie sprzedany innej osobie, a deweloper, że zainteresowany nie zrezygnuje z zakupu.

Ile wynosi opłata rezerwacyjna?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może być wyższa niż 1% wartości mieszkania lub domu jednorodzinnego, jak to zostało określone w prospekcie informacyjnym. Ta opłata jest następnie wliczana do łącznej ceny zakupu nieruchomości.

Opłata rezerwacyjna zostanie zwrócona w przypadku, gdy deweloper lub inny podmiot gospodarczy niż deweloper wymieniony w ustawie nie spełni warunków zawartych w umowie. Dzięki temu jako kupujący zyskujesz pewność, że transakcja jest bezpieczna.

Jak wygląda rezerwacja mieszkania u dewelopera?

Umowa rezerwacyjna najczęściej podpisywana jest w formie pisemnej w punkcie sprzedaży dewelopera. Do 16 września 2021 r., kiedy to wprowadzono ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, umowa nie była szczegółowo regulowana przez przepisy, co pozwalało na jej zawarcie zgodnie z ogólną zasadą swobody zawierania umów. Obecnie te przepisy są ściśle regulowane, co wpływa na bezpieczeństwo dwóch stron.

Warszawa i Kraków – nowe mieszkania od dewelopera

Czy jesteś na etapie poszukiwań mieszkania od dewelopera w Warszawie lub Krakowie? Zapoznaj się z ofertą nowych inwestycji Dewelopera Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz lokale o wybranym przez siebie metrażu i z udogodnieniami, których oczekujesz. Sprzedajemy nieruchomości w dzielnicach takich jak Białołęka, Praga Południe, Targówek i Włochy. Jeśli potrzebujesz pomocy w finansowaniu, skontaktujemy Cię z naszym doradcą kredytowym. Napisz do nas lub zadzwoń, by porozmawiać o szczegółach transakcji.