Mieszkania w Warszawie - Miasteczko Nova Sfera

Zakup mieszkania w Warszawie – dzielnice przyjazne dzieciom

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.06.2022

Warszawa to jedno z tych miejsc w Polsce, do którego chętnie przyjeżdżają młodzi ludzie. To tu chcą się kształcić. Szukają pracy. Osiadają w stolicy na dłużej i często tu zakładają rodziny. Warszawscy deweloperzy, mając to na uwadze, dostosowują swoją ofertę do potrzeb młodych rodziców i ich pociech. Pod swoje inwestycje wybierają dzielnice, które są dla nich najatrakcyjniejsze.

Przyjście na świat dziecka wywraca życie do góry nogami. Zmieniają się priorytety, a punktem odniesienia niemal wszystkich decyzji staje się najmłodszy członek rodziny. Także w kontekście wyboru mieszkania. Co biorą pod uwagę rodzice, którzy na swoje miejsce do życia wybrali Warszawę i tu na świat przychodzą ich pociechy?

Jak pokazują statystyki, ważne są dla nich: lokalizacja, dostępność środków komunikacji miejskiej, bogate zaplecze w postaci sklepów, placówek medycznych, szkół, przedszkoli. Zwracają też uwagę na bliskość i obfitość terenów zielonych, które pozwolą na spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu. Gdzie w stolicy znajdą takie warunki?

Dzielnice Warszawy

Obecnie m.st. Warszawa stanowi jedną gminę podzieloną na 18 dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz. Najmniejsza dzielnica Warszawy to Żoliborz z powierzchnią niemal 8,5 km². Drugą najmniejszą dzielnicą jest Ursus, który zajmuje 9,4 km². Następna jest Ochota o powierzchni 9,7 km². Największa dzielnica Warszawy to Wawer, który zajmuje 79,7 km² powierzchni. Drugie miejsce należy do Białołęki. Dzielnica ta zajmuje 73,0 km². Trzeci pod względem wielkości jest Ursynów o powierzchni całkowitej 43,8 km². Czy wielkość dzielnicy przy wyborze mieszkania ma jakiekolwiek znaczenie? Wszystko zależy od preferencji kupujących. W każdej z nich, tak małych, jak i dużych bez wątpienia można znaleźć rozwiązania, które z punktu widzenia rodziny z dzieckiem będą atrakcyjne.

Zielono i bezpiecznie

I tak, jeśli chodzi o liczbę przedszkoli, najwięcej znajdziemy ich na Mokotowie (96 w 2020 r.) i na Białołęce (91 w 2020 r.). Terenów zieleni osiedlowej najwięcej jest na Mokotowie (457,1 ha) i na Pradze Południe (232,7 ha). Zieleni ulicznej najwięcej spotkamy na Białołęce (201,4 ha). Parków spacerowo-wypoczynkowych jest najwięcej w Śródmieściu (17), na Mokotowie (10), Ochocie (8), Pradze-Południe (7) i Bielanach (7). W zieleńce obfitują Śródmieście (66), Mokotów (33), Targówek (28), Białołęka (26), Praga Północ (24), Praga Południe (21) i Wola (20). To w tych dzielnicach znajdziemy to, co dla młodych rodzin najcenniejsze. Infrastrukturę sprzyjającą edukacji dziecka i przestrzeń, która pozwoli mu obcować z naturą.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo. To, czy w danym miejscu możemy swobodnie się poruszać, nie oglądając się z obawą za siebie, często ma decydujące znaczenie, kiedy wybieramy miejsce do życia. Wg rankingu opublikowanego przez Otodom najbezpieczniej czują się mieszkańcy Wilanowa, Ursynowa, Żoliborza, Ursusa i Wesołej. Biorąc natomiast pod uwagę sumaryczną liczbę przestępstw dokonanych na rewirze poszczególnych warszawskich komend rejonowych, najbezpieczniejszymi dzielnicami Warszawy w 2020 roku były Bielany i Żoliborz (3690 przestępstw, spadek o 7,5 proc. w stosunku do 2019 roku) oraz Ochota, Ursus i Włochy (4531 przestępstw, spadek o 5 proc. w stosunku do 2019 roku).

Rola deweloperów

To tyle, jeśli chodzi o statystyki. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, jak znaczącą rolę w budowaniu przyjazności dzielnic w kontekście małych mieszkańców odgrywają działania deweloperów. To oni, uwzględniając ich miastotwórczy charakter, podnoszą np. bezpieczeństwo w obrębie swoich osiedli, tworzą przestrzenie dla dzieci w postaci placów zabaw, skwerków czy terenów pozwalających na aktywność fizyczną. Niejednokrotnie, wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, aranżują przestrzeń na przedszkola czy klubiki zabaw. Dzięki aranżowaniu wspólnych przestrzeni dla mieszkańców pozwalają na ich integrację. Umożliwiają wspólne spędzanie czasu, angażowanie się w działanie na rzecz lokalnej społeczności.

Bez wątpienia na taką postawę w kontekście planowania osiedli można liczyć na osiedlach warszawskiego dewelopera Victoria Dom. Bez względu na to, jaką dzielnicę wybiera na swój projekt, dba o to, żeby rodziny tam zamieszkujące były zadowolone. Place zabawa, przedszkola, skwerki z miejscem do wypoczynku to dla Victorii Dom standard.

Tak jest np. w inwestycji Miasteczko Nova Sfera usytuowanej na pograniczu dzielnic Białołęka i Targówek przy ulicy Marywilskiej 11. Osiedle oferuje swoim mieszkańcom wiele udogodnień w zakresie codziennego funkcjonowania oraz dostarcza sporo możliwości do tego, by rozwijać nowe pasje. Osiedle wyposażone w lokale usługowe zaspokoi liczne potrzeby mieszkańców. Pełne natury skwerki i place zabaw zapewnią chwile relaksu i ułatwią budowanie przyjaznych relacji sąsiedzkich. To osiedle idealne dla rodzin z dziećmi.

Bliskość centrów handlowych, jak i terenów zielonych i rekreacyjnych (Las Bródnowski, Park Bródnowski, Zalew Zegrzyński) przypadnie do gustu aktywnym. Dzięki przystankowi autobusowemu tuż przy osiedlu mieszkańcy szybko dojadą do nowo budowanych stacji metra na Bródnie oraz do centrum stolicy.

Sprawdź naszą ofertę na victoriadom.pl