Zakup mieszkania czy wynajem — co się bardziej opłaca?

Zakup mieszkania czy wynajem — co się bardziej opłaca?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

26.09.2023

Kupić mieszkanie czy wynajmować – stoisz przed takim dylematem? W poniższym artykule przyjrzymy się głównym argumentom za i przeciw kupowaniu mieszkania oraz wynajmowaniu, aby pomóc Ci podjąć decyzję, która najlepiej będzie odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom.

Co się bardziej opłaca: wynajem czy kupno mieszkania?

Wybór między zakupem mieszkania a wynajmowaniem to jeden z najważniejszych dylematów finansowych, przed którymi staje wiele osób na różnych etapach swojego życia. Decyzja, jaką podejmiesz, będzie miała znaczący wpływ na jakość Twojego życia oraz na przyszłe życiowe plany. Jedni marzą o własnym przytulnym zakątku i poczuciu stabilności, inni cenią sobie niezależność, jaka wiąże się ze zmianą otoczenia. Ci drudzy preferują wynajem, który pozwala im uniknąć związanego z zakupem mieszkania dużego obciążenia finansowego oraz ryzyka, jak również umożliwia większą mobilność. 

Aby ustalić, czy w Twoim przypadku opłaca się zakup mieszkania, czy wynajem nieruchomości, weź pod uwagę swój styl życia. Jeśli planujesz osiedlić się w danej okolicy na stałe, masz stabilne miejsce pracy, zakup mieszkania może być atrakcyjną opcją. Jeżeli przewidujesz zmiany w swoich planach życiowych, wynajmowanie może dawać większą swobodę.

Zakup mieszkania pod wynajem

Zakup nieruchomości może być formą inwestycji kapitału, ponieważ wartość nieruchomości może z czasem wzrastać. Jeśli myślisz o zmianie miejsca zamieszkania, a mimo to chciałbyś kupić własne lokum, wybierz nieruchomość atrakcyjną dla potencjalnych lokatorów, której wartość wzrośnie wraz z upływem czasu.

Zakup mieszkania – korzyści

Dlaczego warto kupić mieszkanie?

  • Większa kontrola – gdy kupujesz mieszkanie, stajesz się jego właścicielem. Możesz je dowolnie urządzać według własnych upodobań i decydować o wszelkich zmianach czy remontach.
  • Inwestycja – w miarę upływu czasu cena nieruchomości może wzrastać, co pozwala na osiągnięcie zysków ze wzrostu wartości lokalu.
  • Poczucie bezpieczeństwa – nie jesteś uzależniony od decyzji wynajmującego lub regulacji najmu. Masz poczucie stabilności.
  • Potencjał do wynajmu – jeżeli nie chcesz zamieszkać w zakupionym mieszkaniu, możesz je wynająć, co będzie generować dodatkowy dochód.
  • Długoterminowa perspektywa – zakup mieszkania to inwestycja na przyszłość. Możesz przekazać nieruchomość następnym pokoleniom.

Wynajem mieszkania – korzyści 

Dlaczego warto wynająć mieszkanie?

  • Niezależność – wynajmując mieszkanie, nie jesteś odpowiedzialny za jego utrzymanie i koszty napraw. Właściciel jest zobowiązany do rozwiązywania większości problemów nieruchomości.
  • Elastyczność – jeśli chcesz przeprowadzić się z powodu pracy, szkoły lub innych okoliczności, możesz to zrobić bez większych trudności związanych z odsprzedawaniem nieruchomości.
  • Brak zobowiązań finansowych – nie musisz ubiegać się o kredyt i przez wiele lat myśleć o jego spłacie. Możesz dostosować koszty wynajmu do swojej aktualnej sytuacji finansowej.
  • Brak zmartwień związanych z rynkiem nieruchomości – unikniesz stresów związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości, które mogą być czasochłonne i skomplikowane.
  • Dostępność mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach – zyskasz dostęp do mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, które mogą być zbyt drogie do zakupu.

Jeśli szukasz mieszkania dla siebie lub z myślą o inwestycji w Warszawie lub Krakowie, napisz do nas albo zadzwoń. W ofercie Victoria Dom znajdziesz wiele atrakcyjnych lokali z rynku pierwotnego, które spełnią oczekiwania Twoje i rodziny. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać korzystną ofertę.