Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

Zadatek czy zaliczka – co wybrać?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

14.04.2023

Myślisz o zakupie mieszkania lub domu i znalazłeś już ciekawą ofertę? Przed podpisaniem umowy przedwstępnej zapoznaj się z dwoma istotnymi pojęciami – zadatkiem i zaliczką. Te terminy są często mylone, a nieprawidłowe ich zrozumienie może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest zadatek, a czym zaliczka. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest zadatek?

Zadatek to środek zabezpieczający realizację umowy i chroniący interesy obu stron. Jeśli umowa nie zostanie wykonana przez jedną ze stron, to druga może ją rozwiązać i zachować otrzymany zadatek. W przypadku gdy to ona go dała – ma prawo żądać zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. W ten sposób zadatek wprowadza dyscyplinę w dotrzymywaniu warunków umowy przez obie strony.

Dlaczego warto wybrać zadatek?

  • Zadatek dany przy zawarciu umowy ma znaczenie w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron. 
  • Druga strona może od razu odstąpić od umowy bez wyznaczenia dodatkowego terminu i zachować otrzymany zadatek.
  • Odstąpienie od umowy z zachowaniem zadatku lub żądanie podwójnej jego wartości jest sprzeczne z wymaganiem od kontrahenta wykonania umowy.
  • W przypadku wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia, a w przypadku rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony.

Czym jest zaliczka?

Kodeks cywilny nie precyzuje definicji pojęcia zaliczki, ale normy dotyczące umów wzajemnych odnoszą się do tego zagadnienia. Zgodnie z art. 487 § 2 umowa jest uważana za wzajemną, gdy obie strony zobowiązują się do wykonania wzajemnych świadczeń. Zaliczka nie spełnia funkcji zabezpieczającej umowę tak jak zadatek.

Na czym polega różnica?

Zadatek stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy i może stanowić rekompensatę, jeśli kupujący nie wywiąże się z umowy, co zgodnie z prawem cywilnym niesie ze sobą określone konsekwencje. Natomiast zaliczka jest mniej wiążąca i nie stanowi tak silnej motywacji do zawarcia umowy, jak zadatek. Zapewnia on większe zabezpieczenie obu stron umowy, ponieważ w jego przypadku niezrealizowanie jej prowadzi do poważnych konsekwencji finansowych. 

Z kolei w przypadku zaliczki łatwiej jest zrezygnować z umowy, ponieważ nie wiąże się to z utratą wpłaconych pieniędzy. Zadatek w takim przypadku służy jako rekompensata dla dewelopera, gdyby nabywca zrezygnował z umowy.

Najlepszą formą zabezpieczenia obu stron jest podpisanie umowy deweloperskiej. Dokument ten zawiera informacje o zadatku lub zaliczce. Dokładnie przeczytaj wszystkie punkty umowy przed jej podpisaniem, upewnij się, że istotne kwestie są dla Ciebie zrozumiałe. Uważaj na wysokość zadatku – pamiętaj, że w przypadku wycofania się z umowy możesz stracić część wpłaconej kwoty jako rekompensatę dla dewelopera.

Podczas współpracy z Victoria Dom możesz liczyć na pełne wsparcie w formalnościach. Pomożemy Ci nie tylko wybrać interesującą Cię ofertę, ale też odpowiemy na wszystkie pytania i zadbamy o bezpieczeństwo transakcji. Napisz do nas lub zadzwoń, a z przyjemnością pomożemy Ci w zmianach na lepsze.