Wpływ kolorów na nastrój w domu – jak odpowiednio dobrać paletę barw w pomieszczeniach?

Wpływ kolorów na nastrój w domu – jak odpowiednio dobrać paletę barw w pomieszczeniach?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

16.08.2023

Kolory we wnętrzach mają duży wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz postrzeganie przestrzeni. Za ich pomocą możesz optycznie powiększyć wnętrze, wywołać różne emocje lub stworzyć określoną atmosferę. W tym artykule wyjaśniamy, jak dobrać paletę barw do pomieszczenia i z czym kojarzą się poszczególne kolory.

Co oznaczają kolory we wnętrzach?

Czy masz swoje ulubione barwy? Kolory ubrań, które najczęściej wybierasz, niekoniecznie dobrze sprawdzą się we wnętrzu mieszkania. Pamiętaj, że każdy kolor może mieć różne odcienie i tonacje, które również wpłyną na ogólny odbiór przestrzeni. Co oznaczają najpopularniejsze barwy?

  • Biały – kojarzy się z prostotą i czystością. Stanowi doskonałą bazę do pomieszczeń minimalistycznych i nowoczesnych. Białe ściany optycznie powiększają wnętrze i odbijają światło.
  • Beżowy – ułatwia stworzenie ciepłej atmosfery. Pasuje do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz.
  • Szary – kojarzy się z elegancją, neutralnością i powagą. Stanowi idealne tło dla innych kolorów.
  • Niebieski – nasuwa myśl o spokoju, relaksie i odprężeniu. Jasny odcień idealnie sprawdzi się jako bazowy w sypialni. Z kolei intensywne odcienie niebieskiego dodadzą energii przestrzeni biurowej.
  • Zielony – wprowadza do wnętrza uczucie przyjemnej atmosfery. Jasne odcienie zielonego nadają się do wnętrz relaksacyjnych, a intensywniejsze mogą dodawać energii do kuchni lub jadalni.
  • Czerwony – to kolor dla odważnych. Kojarzy się z energią i witalnością.
  • Pomarańczowy – pobudza do aktywności, kojarzy się z entuzjazmem i ciepłem.
  • Fioletowy – tworzy elegancką i wyjątkową atmosferę, ale trzeba uważać, aby nie przesadzić z jego ilością.
  • Brązowy – tworzy przytulną atmosferę. Nasuwa myśl o wygodzie, naturalności i spokoju.
  • Żółty – kojarzy się z optymizmem i kreatywnością. Może dodać energii i świetlistości do pomieszczenia, ale zbyt intensywne żółcie mogą być przytłaczające.

Jeśli masz wątpliwości lub nie jesteś pewien, jaki kolor wybrać, możesz skonsultować się z dekoratorem wnętrz lub ekspertem od farb. 

Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, masz możliwość uzgodnienia z deweloperem, jaki standard wykończenia wybierasz. Ciekawą ofertę znajdziesz na stronie WWW Victoria Dom.

Jak dobrać kolor do wnętrza?

Zastanów się, jaki charakter pomieszczenia chciałbyś uzyskać. Czy ma to być przestrzeń relaksacyjna, kreatywna, pracownia czy salon do spotkań? Wybierz kolor, który będzie wspierał określony nastrój. Przeanalizuj intensywność naturalnego oświetlenia, jakie wpada do pomieszczenia. Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, postaw na jasne barwy. Weź pod uwagę również styl wnętrza. Pastelowe kolory mogą pasować do stylu skandynawskiego, a bogate barwy do stylu vintage. Przed wyborem farby zaplanuj, jakie dodatki znajdą się w pomieszczeniu. To pomoże Ci uzyskać spójny efekt.

Szukasz nieruchomości w Warszawie lub Krakowie, którą zaaranżujesz według własnego gustu i preferencji? Pomożemy Ci wybrać lokal z rynku pierwotnego i zapewnimy wsparcie przy wszystkich formalnościach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas lub zadzwoń.