Vintage i retro w nowoczesnym wydaniu – jak łączyć style w aranżacji wnętrz?

Vintage i retro w nowoczesnym wydaniu – jak łączyć style w aranżacji wnętrz?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

05.03.2024

Wnętrza inspirowane przeszłością, wzbogacone o nowoczesne akcenty tworzą niepowtarzalną atmosferę, która przyciąga uwagę i zachwyca swoją unikalnością. Styl vintage i retro w połączeniu z nowoczesnymi elementami to trend, który zyskuje na popularności w aranżacji wnętrz. W tym artykule pokażemy, jak skutecznie łączyć te odmienne style, aby stworzyć przestrzeń pełną charakteru.

Jak aranżować nowoczesne wnętrza z duszą retro?

Aby stworzyć wnętrze łączące nowoczesność ze stylem vintage i retro, kluczowe jest wprowadzenie eleganckich, klasycznych mebli do współcześnie urządzonych pomieszczeń. Idealnie sprawdzą się te po renowacji, z odnowionym drewnem lub wymienioną tapicerką. Atmosferę podkreślą również starannie dobrane akcesoria – od unikatowych lamp przez zabytkowe sztućce aż po stylowe dekoracje. Te elementy razem tworzą przestrzeń pełną charakteru, która łączy w sobie nowoczesną funkcjonalność i nostalgiczny urok minionych dekad.

Jak łączyć styl vintage z retro?

Aranżując wnętrze, które łączy nowoczesność ze stylem vintage i retro, można stworzyć niepowtarzalną przestrzeń pełną charakteru. 

Przedstawiamy kilka pomysłów, które zainspirują Cię do łączenia nowoczesności ze stylem vintage i retro.

  • Kolorowe akcenty we wnętrzu – wybierz nowoczesne meble w neutralnych kolorach, a następnie dodaj akcenty w żywych retro barwach, takich jak turkus, róż lub pomarańcz. Na przykład nowoczesna, minimalistyczna sofa może być ożywiona kolorowymi poduszkami w stylu lat 60. lub 70.
  • Znajdź oryginalne lub stylizowane na vintage lampy i żyrandole, które dodadzą charakteru nowoczesnym przestrzeniom. Lampy podłogowe z lat 50., kryształowe żyrandole czy lampy stołowe w kształcie geometrycznym mogą dodać ciepła i stylu.
  • Połącz nowoczesne, abstrakcyjne dzieła sztuki z klasycznymi ramami w stylu retro lub odwrotnie. Dobrym pomysłem będą też klasyczne obrazy w nowoczesnych, minimalistycznych ramach.
  • Stwórz galerię na ścianie z mieszanką nowoczesnych i retro elementów. Można połączyć stare fotografie rodziny w vintage ramach z nowoczesnymi grafikami lub plakatami.
  • Nie bój się mieszać przedmiotów z różnych epok. Nowoczesna lampa może stać obok antycznego telefonu, a nowoczesne regały mogą być wypełnione vintage książkami i ceramiką.
  • Użyj retro mebli do stworzenia wyraźnych stref w otwartych, nowoczesnych przestrzeniach, na przykład stara sofa może wyznaczać strefę wypoczynkową, dodając charakteru i ciepła nowoczesnej przestrzeni.

Czy wiesz, czym różni się styl retro on stylu vintage? 

Styl vintage odnosi się zazwyczaj do aranżacji wnętrz, w których wykorzystuje się oryginalne, stare meble lub dodatki, by nadać nowoczesnym pomieszczeniom unikatowy charakter. Z kolei retro opisuje przedmioty współczesne, które są projektowane na wzór dawnych czasów, wprowadzając do wnętrz stylizację na minioną epokę.

Nowe mieszkania w Warszawie i Krakowie

Czy masz już pomysł na aranżację nowoczesnego wnętrza? Chciałbyś kupić mieszkanie, które urządzisz w stylu vintage lub retro? Zapoznaj się z ofertą Dewelopera Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz dostępne lokale o wybranym przez Ciebie metrażu i standardzie. Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży, by poznać szczegóły.