Ursus – 10 ciekawostek o dzielnicy

Ursus – 10 ciekawostek o dzielnicy

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

17.09.2022

Ursus to jedna z najpopularniejszych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. Stale rośnie zainteresowanie nieruchomościami w tej lokalizacji. Czy chciałbyś lepiej poznać tę część stolicy? W tym artykule przedstawiamy 10 ciekawostek na temat Ursusa. 

Co warto wiedzieć o Ursusie?

Ursus to dzielnica znana z wielu zielonych terenów, bezpieczeństwa i dobrego połączenia z centrum Warszawy. To tu znajdują się liczne dworce kolejowe, malownicze ścieżki rowerowe i niezliczone miejsca rekreacji. Dojazd do centrum zajmuje jedynie 20 minut. Przed zakupem mieszkania w tej lokalizacji dowiedz się, jaka jest historia tego regionu. Poniżej znajdziesz kilka zaskakujących faktów na temat Ursusa.

Ciekawostki na temat dzielnicy Ursus

  1. Powierzchnia Ursusa wynosi 9,36 km2. To jedna z najmniejszych dzielnic stolicy. Mimo niewielkich rozmiarów cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nabywców nieruchomości i deweloperów. Liczba ludności stale rośnie, a w 2020 roku przekroczyła 60 000!
  2. Ursus dzieli się na 5 obszarów takich jak: Czechowice, Szamoty, Niedźwiadek, Skorosze i Gołąbki. Wszystkie te nazwy wywodzą się od dawnych XIV-wiecznych wsi.
  3. Nazwa Ursus wielu kojarzy się z popularną na całym świecie marką ciągników rolniczych. To właśnie tu w 1948 roku powstało państwowe przedsiębiorstwo Zakłady Mechaniczne „Ursus”. Dawniej firma ta produkowała czołgi, autobusy i samochody. W 1947 roku powstał pierwszy traktor typu Ursus. Już w 1966 roku fabryka zatrudniała 12 000 osób.

Aktualnie spośród półtora miliona ciągników rolniczych w Polsce, około 700 000 to traktory marki Ursus.

  1. W latach 1952-1977 Ursus był miastem, które następnie zostało dołączone do Warszawy. Przyczyniły się do tego protesty robotników fabryki Ursusa przeciwko socjalistycznej władzy.
  2. Ursus należy do najbezpieczniejszych rejonów stolicy, dzięki czemu dzielnica cieszy się zainteresowaniem rodzin z dziećmi.
  3. W tej dzielnicy znajdziesz kilkadziesiąt przedszkoli, szkół podstawowych, a także szkół średnich, które zapewniają dobry poziom edukacji dzieciom i nastolatkom.
  4. W Ursusie znajdują się trzy znane parki: Czechowicki, Hassów i Achera. Latem odbywają się w nich liczne wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy doceniają liczne tereny zielone, które wyróżniają tę dzielnicę.
  5. Pierwszym wójtem Ursusa był Władysław Hass. Jego ojciec Józef i matka Krystyna kupili te ziemie w XIX wieku od prezydenta Warszawy – Teodora Andraulta de Langerona.
  6. Ursus jest uznawany za najlepszą pod względem inwestycyjnym dzielnicę Warszawy. Można tu znaleźć wiele ciekawych ofert w korzystnych cenach.
  7. Ursus ma w Warszawie największą dynamikę przyrostu liczby mieszkańców. W 2020 roku zanotowano 40-procentowy wzrost liczby ludności, co przyczyniło się do powstania ponad 3 500 nowych mieszkań.

Czy warto zamieszkać w Ursusie?

Czy zakup mieszkania w Ursusie to dobry pomysł? Tak, statystyki pokazują, że wielu uznaje tę dzielnicę za bardzo dobre miejsce do życia. Zanim zdecydujesz, w której dzielnicy zamieszkasz, koniecznie zapoznaj się z historią wybranej lokalizacji i określ swoje potrzeby. Dzięki zbadaniu kilku historycznych faktów zrozumiesz, skąd wywodzi się nazwa dzielnicy, ustalisz, czy będzie to odpowiednie lokum dla Twojej rodziny, a dane miejsce stanie się dla Ciebie ciekawsze. Jeśli szukasz swojego nowego mieszkania w Ursusie, zapoznaj się z ofertą Victoria Dom. Umów się na rozmowę w biurze sprzedaży, a pomożemy Ci dobrać nieruchomość dostosowaną do Twoich oczekiwań i potrzeb.