Jakich mieszkań szukają przede wszystkim wspomniane przez nas wcześniej grupy? Na jakie trendy muszą w tym roku odpowiedzieć stołeczni deweloperzy?

Trendy mieszkaniowe 2022 – jakich mieszkań szukają warszawiacy?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.06.2022

Na trendy mieszkaniowe wpływa wiele czynników społecznych i ekonomicznych. Ostatnie dwa lata to czas dynamicznych zmian geopolitycznych. Odbiły się one szerokim echem na całym świecie. Nieuniknione w tych okolicznościach są zmiany w oczekiwaniach nabywców mieszkań. Jak trendy w tym segmencie kształtują się w 2022 r. na warszawskim rynku?

Bezsprzecznie Warszawa to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków mieszkaniowych w Polsce. W rezultacie deweloperzy koncentrują tu swoje działania, świadomi dużego popytu. Co mają do zaoferowania kupującym warszawscy deweloperzy? Przede wszystkim różnorodność.

Przekrój społeczny mieszkańców stolicy jest ogromny. Od rodzin z dziećmi poszukujących pierwszego lokum, przez studentów, dla których ważne jest wygodne mieszkanie blisko uczelni, pracowników korporacji, dla których istotny jest lokal w pobliżu centrów biurowych po inwestorów, którzy szukają wygodnych lokalizacji, które przyniosą im szybki zwrot z inwestycji. Potrzeby wszystkich tych grup starają się zaspokoić warszawscy deweloperzy. W jaki sposób? Zapewniając im przede wszystkim nowoczesne mieszkania. Dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, ustawne, zlokalizowane w miejscach, w których łatwo o dostęp do miejskiej infrastruktury: do sklepów, szkół, terenów rekreacyjnych, obiektów użyteczności publicznej.

Jakich mieszkań szukają przede wszystkim wspomniane przez nas wcześniej grupy? Na jakie trendy muszą w tym roku odpowiedzieć stołeczni deweloperzy?

Młode rodziny z dziećmi

Mapa inwestycji mieszkaniowych w Warszawie bogata jest w ofertę dla tych jej mieszkańców, którzy szukają miejsca na swoje pierwsze M. To, co dla młodych rodziców najważniejsze, to kompaktowość. Nawet jeśli sytuacja ekonomiczna pozwala im na zakup niewielkiego lokalu, chcą, żeby był ustawny. Ważne jest, żeby każdy z członków rodziny, także ten najmłodszy, znalazł tam przestrzeń dla siebie. 

To, co znaczące dla młodych rodzin, to lokalizacja i bogata infrastruktura miejska. Dobry dojazd, tereny zielone wokół, przestrzeń pozwalająca na atrakcyjne spędzanie czasu z dziećmi, szkoły i przedszkola w pobliżu. 

Mieszkania dostosowane do tych parametrów znajdziecie Państwo w ofercie dewelopera Victoria Dom. My polecamy szczególnie Miasteczko Nova Sfera. To nowoczesne osiedle usytuowane na pograniczu dzielnic Białołęka i Targówek przy ulicy Marywilskiej 11. Oferuje swoim mieszkańcom wiele udogodnień w zakresie codziennego funkcjonowania oraz dostarcza sporo możliwości do tego, by rozwijać nowe pasje. Osiedle wyposażone w lokale usługowe zaspokoi liczne potrzeby mieszkańców; pełne natury skwerki i place zabaw zapewnią chwile relaksu i ułatwią budowanie przyjaznych relacji sąsiedzkich. Ważne też, że blisko stąd do centrów handlowych (Factory Annopol, Atrium Targówek), jak i terenów zielonych i rekreacyjnych (Las Bródnowski, Park Bródnowski, Zalew Zegrzyński), co przypadnie do gustu aktywnym. Dzięki przystankowi autobusowemu zlokalizowanemu tuż przy osiedlu mieszkańcy szybko dojadą do nowo budowanych stacji metra na Bródnie oraz do centrum stolicy.

Studenci

To grupa odbiorców, dla których bezcenna jest lokalizacja. Osiedla, na których zdecydują się zamieszkać, muszą być świetnie skomunikowane z innymi częściami miasta. Ważne też, żeby w okolicy znajdowały się miejsca, w których będą mogli aktywnie spędzać czas poza domem – tereny zielone pozwalające na aktywność fizyczną, kina, teatry, lokale gastronomiczne. Mieszkania, które wybierają, są zazwyczaj większe: 2-, 3-pokojowe. To pozwala zamieszkać w kilka osób, a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacyjne lokalu. 

I w tym segmencie Victoria Dom ma do zaoferowania idealne rozwiązanie. Inwestycja Metro Art powstająca na warszawskiej Pradze jest skierowana do dynamicznych osób ceniących sobie klimat tej dzielnicy, bliskość infrastruktury, jak i terenów zielonych. Nowoczesny budynek mieszkania od 29 do 133 m2. Tu możesz cieszyć się pełnią życia, mając wszystko na wyciągnięcie ręki. Warszawska Praga już od kilku lat przeżywa istny renesans. Cieszy się uznaniem zarówno osób znanych, artystów, jak i młodych osób ceniących sobie bliskość licznych knajpek, galerii, centrów handlowych, kultowych plaż nad Wisłą oraz terenów zielonych. Niewątpliwą zaletą Metro Art jest lokalizacja tuż przy przystanku autobusowym i tramwajowym, nieopodal metra, pozwalająca jednocześnie dostać się spacerem do centrum miasta.

Pracownicy korporacji

To grupa, która ceni sobie wygodę. Mieszkania nie muszą być duże, ale podobnie jak w przypadku rodzin, ustawne. Niewielki metraż pozwalający na zachowanie porządku i wydzielenie przestrzeni do pracy i wypoczynku to ideał. Lokalizacja także jest niebagatelna. Jeśli nawet osiedle nie znajduje się w pobliżu centrów biurowych, ważne, żeby było do nich łatwo dojechać. Ważna jest także okoliczna infrastruktura miejska. Możliwość zrobienia szybkich zakupów, wypicia kawy przed pracą, czy kolacji po niej mają ogromne znaczenie. Styl życia aktywnych pracowników korporacji dokładnie określa ich oczekiwania wobec mieszkania. 

W ofercie Victoria Dom w ich gust trafić może inwestycja Miasteczko Nova Ochota. Inspiracją do stworzenia tego nowoczesnego osiedla stali się mieszkańcy Warszawy. Osoby pełne pozytywnej energii, w których każdego dnia pojawia się nowa ochota do życia. Na tej podstawie zaplanowano samowystarczalne osiedle, na którym znajduje się przestrzeń mieszkalna, jak i usługowa. Na osiedlu zaplanowano również tereny do sportu i rekreacji takie jak kort tenisowy, czy skwer z fontanną. Fani kina w domowym zaciszu szybko zaopatrzą się w przekąski w jednym z osiedlowych lokali usługowych.

Inwestorzy

Dla tych odbiorców największą wartością jest szybki zwrot z inwestycji. Dlatego szukają w Warszawie mieszkań, które będą atrakcyjne cenowo, dobrze zlokalizowane, świetnie zaprojektowane i odpowiedzą na potrzeby różnych grup najemców. Tu podstawowym trendem jest optymalizacja powierzchni. W zasadzie każda inwestycja Victorii Dom spełni ich oczekiwania, my jednak szczególnie polecamy Osiedle Krzewna. Inwestycja znajduje się w dzielnicy Targówek, w pobliskim sąsiedztwie terenów, gdzie dynamicznie rozwijają się atrakcyjne punkty przeznaczone do plenerowej rekreacji. Największym atutem dzielnicy jest Zalew Bardowskiego, wokół którego powstała plaża oraz związane z nią liczne udogodnienia. Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane dzięki położeniu w pobliżu ul. Radzymińskiej oraz sąsiedztwie stacji PKP Zacisze. W pobliżu mieści się szkoła, place zabaw oraz wielkoformatowe sklepy takie jak: Biedronka, Lidl czy OBI. W odległości ok. 15 minut jazdy samochodem znajdują się: Galeria Wileńska, centra przy ul. Malborskiej, ul. Francuska oraz Park Skaryszewski.

Podsumowując, bez względu na to, kto jest potencjalnym klientem dewelopera, musi on odpowiedzieć w swojej ofercie na trzy podstawowe trendy: zapewnić mieszkańcom dobrze zaprojektowane lokale, które bez względu na metraż, będą pozwalały na swobodne koegzystowanie rodziny czy współlokatorów, zagwarantować lokalizację, która pozwoli na komfortowe przemieszczanie się w obrębie miasta i stworzyć infrastrukturę, która pozwoli na wygodę na co dzień. Wieloaspektowe podejście do wygody mieszkańców powinno być priorytetem deweloperów, którzy chcą podążać za trendami.