Targówek — 10 ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć

Targówek — 10 ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

06.02.2022

Targówek to jedno z tych miejsc w Warszawie, które dynamicznie się rozwijają, całkowicie zmieniając swoje oblicze. Niegdyś peryferyjna dzielnica miasta, która nie cieszyła się zbytnią popularnością, dziś zapewnia swoim mieszkańcom pełną infrastrukturę pozwalającą na wygodne funkcjonowanie na co dzień, doskonałą komunikację z innymi częściami miasta i mnóstwo terenów rekreacyjnych. Co warto wiedzieć o Targówku?

Deweloperzy warszawscy dostrzegają potencjał Targówka, planując tu coraz więcej swoich inwestycji. Dlatego za nowymi osiedlami podążają nowe ulice, galerie handlowe i miejsca rekreacji. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zamieszkaniu tutaj, poznaj kilka ciekawostek o dzielnicy.

  1. Najstarsze ślady osadnictwa na dzisiejszym obszarze Targówka pochodzą z epoki brązu, następnie z epoki żelaza oraz czasów Cesarstwa Rzymskiego. W 2019 r. na budowie II linii metra na Bródnie, u zbiegu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej koparka wykopała fragmenty czaszki z rogiem oraz oczodołem i część górnej szczęki z dwoma zębami. Naukowcy uznali, że mogą to być szczątki prażubra!
  2. W 1924 r. na Bródno doprowadzono tramwaje (wzdłuż ul. Odrowąża i ul. Białołęckiej na Pelcowiznę), a w 1933 r. na Targówek (wzdłuż ul. Świętego Wincentego na Cmentarz Bródnowski). Dziś na Targówek Mieszkaniowy dotrzeć można także metrem, co zdecydowanie przyspieszyło komunikację z innymi częściami miasta.
  3. Dziś Targówek zajmuje powierzchnię o wielkości 24,22 km², a zamieszkuje go obecnie niemal 125 tys. osób. 
  4. Na Targówku znajduje się zabytkowy Cmentarz Bródnowski z drewnianym kościołem św. Wincentego a Paulo, a także Cmentarz Żydowski. Cmentarz Bródnowski zajmuje powierzchnię ok. 113,3 ha, a obwód murów liczy ok. 5 km. Pod względem liczby pochowanych (ok. 1,2 mln) jest jednym z największych cmentarzy w Europie. Cmentarz Żydowski na Bródnie to największe na świecie składowisko macew. Pomiędzy 1743 a 1940 r. pochowano tu około 250 tys. osób. 
  5. Około 30 proc. powierzchni dzielnicy zajmują tereny zielone. Największe obszary to Park Leśny Bródno w północno-wschodniej części dzielnicy. Spory kompleks leśny znajduje się także we wschodniej części dzielnicy na Utracie. Inne obiekty to Park Bródnowski oraz Skwer Wiecheckiego.
  6. W 2009 r. w Parku Bródnowskim powstał Park Rzeźby. Wystawy dostępne są przez całą dobę, a oprócz nich cały teren zdobią instalacje artystyczne.
  7. Niewątpliwie Targówek upodobali sobie działkowicze. Ogródki działkowe znajdują się przede wszystkim w rejonie Targówka Fabrycznego, Elsnerowa oraz Targówka Mieszkaniowego.
  8. Na terenie Targówka Przemysłowego, który dziś zmienia się najdynamiczniej z całej dzielnicy, stając się atrakcyjnym miejscem do życia dla mieszkańców stolicy, znajduje się Zalew Bardowskiego. Można tu skorzystać z piaszczystej plaży, strzeżonego kąpieliska czy z wakeboardingu. Przy zalewie jest plac zabaw i siłownia plenerowa.
  9. Targówek zapewnia dzieciom bogatą ofertę rekreacyjną: Gród Bródno z odbudowanym fortem, zjeżdżalnią, torem przeszkód i wieżą strażacką, plac zabaw przy Kanale Zaciszańskim z tyrolką, zjeżdżalnią, trampoliną, figurkami ślimaków, żab i innych zwierząt leśnych oraz plac zabaw w Parku Bródnowskim z ogrodem sensorycznym.
  10. Z pewnością największą powierzchnię handlową na Targówku stanowią CH Targóweki kilka kilometrów dalej IKEA.Z kolei CH Renova położone jest w samym centrum Targówka, blisko Parku Bródnowskiego

Jak wspomnieliśmy na początku, wielość udogodnień, które oferuje dzielnica, a także możliwość szybkiego dotarcia do innych części miasta dzięki metru, tramwajom i autobusom powodują, że deweloperzy dostrzegają w tej dzielnicy potencjał. Wśród nich jest jeden z największych warszawskich deweloperów Victoria Dom.

Podsumowując, deweloper prowadzi na Targówku dwie inwestycje. Jedna z nich to Miasteczko Nova Sfera. To pierwszy etap innowacyjnego osiedla usytuowanego na pograniczu dzielnic Białołęka i Targówek, przy ulicy Marywilskiej 11. Oferuje swoim mieszkańcom wiele udogodnień w zakresie codziennego funkcjonowania. Dostarcza także sporo możliwości do tego, by rozwijać nowe pasje. Osiedle wyposażone w lokale usługowe zaspokoi liczne potrzeby mieszkańców, a pełne natury skwerki i place zabaw zapewnią chwile relaksu i ułatwią budowanie przyjaznych relacji sąsiedzkich. Osiedle jest godne uwagi dla rodzin z dziećmi, jak i singli ceniących zielone otoczenie i kontakt z naturą.

Druga inwestycja to Osiedle Krzewna. Znajduje się w pobliskim sąsiedztwie terenów, gdzie dynamicznie rozwijają się atrakcyjne punkty przeznaczone do plenerowej rekreacji. Największym atutem dzielnicy jest Zalew Bardowskiego, wokół którego powstała plaża oraz związane z nią liczne udogodnienia. Dlatego to kultowe miejsce spotkań zwłaszcza w okresie letnim. Drugi walor przyrodniczy to las na Utracie, bogaty w placyki wypoczynkowe oraz drewniane mostki prowadzące na teren rekreacyjny.

Na zakończenie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Z pewnością warto znaleźć dla siebie miejsce na Targówku.