Świadectwo energetyczne domu — zmiany od 2023 roku

Świadectwo energetyczne domu — zmiany od 2023 roku

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.01.2023

Jeśli jesteś lub planujesz zostać właścicielem nieruchomości, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że od kwietnia 2023 r. zostanie wprowadzone obowiązkowe świadectwo charakterystyki budynku. Nowe postanowienia dotyczą wszystkich obiektów, nawet wcześniej wybudowanych. O czym należy pamiętać zgodnie z tymi zmianami? Jaki jest termin ważności świadectwa energetycznego? Jakie kary grożą za łamanie przepisów? Poznaj odpowiedzi.

Świadectwo energetyczne domu – kiedy jest potrzebne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku, polegającej na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię. To część wymaganej dokumentacji technicznej. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane wprowadza obowiązek posiadania takiego świadectwa. Za jego brak przewidziano kary o wysokości kilku tysięcy złotych. 

Przed aktualizacją przepisów o dany dokument musieli zadbać właściciele domów wybudowanych po 2009 r. Według nowych wytycznych obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dotyczy również domów wybudowanych przed 2009 r. Od 27 kwietnia 2023 roku należy dołączyć kopię świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy albo wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Każdy, kto posiada nieruchomość, powinien uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej bez względu na to, czy jest to dom na sprzedaż, wynajem czy na własne cele mieszkaniowe.

Z konieczności wyrobienia świadectwa energetycznego domu zwolnieni będą zarządcy lub właściciele:

  • domów i mieszkań o powierzchni użytkowej poniżej 50 m kw.,
  • budynków objętych ochroną konserwatora zabytków,
  • budynków przeznaczonych do gospodarki rolnej,
  • budynków służących celom religijnym.

Gdy właściciel mieszkania zechce sprzedać lub wynajmować nieruchomość, będzie musiał uzyskać osobne świadectwo energetyczne dla lokalu.

Świadectwo energetyczne domu – jak długo jest ważne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia dokumentu. Wymaga aktualizacji, jeśli w budynku dokonano termomodernizacji i wymiany okien lub modernizacji systemów ogrzewania. 

Świadectwo energetyczne domu – jak uzyskać?

Aby uzyskać świadectwo energetyczne domu, należy skontaktować się z fachowcem z odpowiednimi kwalifikacjami z zakresu budownictwa. Listę takich specjalistów zawiera Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków. Koszt przygotowania dokumentu jest zależny od lokalizacji i cech obiektu. Wynosi od 500 zł do 1000 zł. Za podanie błędnych informacji lub brak wymaganego świadectwa grozi kara grzywny, która nie jest jeszcze jasno określona. Właściciele muszą przygotować się na ewentualne kontrole nieruchomości.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii, głównym celem wprowadzenia powyższych zmian jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej na temat możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Zmiany wiążą się z dostosowaniem polskiego prawa do unijnych przepisów.

Szukasz wymarzonego nowego domu i chcesz poznać swoje obowiązki? Zapoznaj się z naszą ofertą nieruchomości z rynku pierwotnego dostępną na stronie www.victoriadom.pl. Nasze mieszkania są starannie zaplanowane i dostępne cenowo. Masz pytania? Zadzwoń do nas lub napisz, a pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami i udzielimy informacji w zakresie Twoich obowiązków związanych z uzyskaniem świadectwa charakterystyki budynku.