Styl kolonialny – relikt przeszłości czy wciąż modna estetyka?

Styl kolonialny – relikt przeszłości czy wciąż modna estetyka?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

26.06.2024

Masywne meble z egzotycznego drewna, kolory ziemi na ścianach i bogactwo wzorów pochodzących z różnych stron świata – tak w największym skrócie można opisać styl kolonialny. Estetyka ta szczególnie trafia w gust osób ceniących sobie eleganckie i wyraziste wnętrza, a także… lubiących podróże. Czy styl kolonialny wciąż jest modny? Analizujemy.

Styl kolonialny – co go wyróżnia?

Styl kolonialny na początku był rozumiany jako połączenie stylu klasycznego z inspiracjami pochodzącymi z Półwyspu Indyjskiego. Z czasem jednak definicja ta się poszerzyła i dziś styl ten to po prostu estetyka, która łączy w sobie eleganckie motywy wiktoriańskie z elementami różnych egzotycznych kultur: afrykańskiej, indyjskiej, japońskiej czy chińskiej. Jakie są jego elementy charakterystyczne?

  • Wykorzystanie wysokojakościowego drewna egzotycznego: hebanu, palisandru, mahoniu, teka, drzewa sandałowego oraz skóry naturalnej, np. w postaci obić foteli.
  • Masywne, ciężkie meble wykonane z drewna oraz lżejsze elementy wyposażenia wykonane z rattanu.
  • Wykorzystanie na tekstyliach charakterystycznych wzorów takich jak paisley, printy zwierzęce czy roślinne.
  • Charakterystyczna kolorystyka: różne odcienie brązu, ciemna zieleń, pomarańcz i ochra, beż i ecru.
  • Dekorowanie specyficznymi dodatkami – najczęściej są to autentyczne pamiątki z podróży: maski, wyroby drewniane, figurki, a oprócz tego retro walizki, globusy, stare mapy.

W jakich mieszkaniach sprawdzi się styl kolonialny?

Ze względu na to, że estetyka ta jest dosyć ciężka i bardzo wyrazista, może przytłoczyć zbyt małą przestrzeń. Aby oddać ducha stylu kolonialnego, raczej nie można zastąpić masywnych mebli białymi komodami i zrezygnować z ciemniejszej kolorystyki. Z tego względu jest to styl, który najlepiej wygląda na dużym i średnim metrażu. 

Jeśli jednak masz małe mieszkanie, nie musisz od razu rezygnować z inspiracji kolonialnych. Po prostu:

  • postaw na kolory ziemi na ścianach, a ciemniejsze na dodatkach, 
  • wprowadź podróżnicze dekoracje, rattan i jeden czy dwa mocne meble z drewna. 

Będzie lżej, a jednocześnie bardzo stylowo.

Czy styl kolonialny wciąż jest modny?

Przesycenie wszechobecnym minimalizmem, stylem skandynawskim i loftowym sprawiło, że w trendach zaczęły pojawiać się zupełnie zapomniane estetyki. Jedną z nich jest właśnie styl kolonialny – obecnie nie jest jednak tak dosłowny jak kiedyś. Zamiast globusa czy mapy można powiesić współczesną grafikę, a skórzane obicia foteli zastąpić grubą bawełną. 

 

Styl kolonialny jest bardzo określony i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak stronisz od minimalizmu, lubisz mieszkania z duszą, pełne przywiezionych z podróży przedmiotów, o których można opowiadać godzinami – zdecydowanie ci się spodoba.