Stan deweloperski nieruchomości – czym jest ten standard i co wchodzi w jego skład?

Stan deweloperski nieruchomości – czym jest ten standard i co wchodzi w jego skład?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

21.09.2022

Stan deweloperski, czyli jaki? Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania, musimy zmierzyć się z kilkoma pytaniami. Jednym z nich jest pytanie o standard, w jakim chcemy to mieszkanie nabyć. Pojawiają się bowiem dwie opcje: standard deweloperski właśnie i wykończenie pod klucz. W tym materiale skupimy się na tym pierwszym.  

Oficjalna definicja stanu deweloperskiego nie istnieje. Najwięcej w tej kwestii ma do powiedzenia deweloper. Dlatego zweryfikujmy z nim, na co możemy a na co nie możemy liczyć w ramach stanu surowego, inaczej zwanego deweloperskim. Doprecyzujmy zatem w umowie, co oznacza pojęcie stanu deweloperskiego, żebyśmy na etapie odbioru mieszkania nie byli zaskoczeni jego stanem. To, co dziś jest standardem u niemal wszystkich, to doprowadzone przyłącza, przygotowane ściany i podłogi, to elementy, których nie powinno zabraknąć!

Co obejmuje stan deweloperski?

W mieszkaniu w stanie deweloperskim możemy liczyć na:

  • drzwi wejściowe do mieszkania, identyczne we wszystkich lokalach,
  • otynkowane ściany
  • betonowe wylewki na podłogach, przygotowane do dowolnego wykończenia,
  • instalację elektryczną (z gniazdkami, włącznikami, wyprowadzeniami ),
  • przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • instalację centralnego ogrzewania,
  • okna i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne),
  • wentylację,
  • gniazdka telefoniczne,
  • gniazdka pozwalające na podłączenie telewizji

Na co zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na jakości materiałów wykorzystanych do budowy ścian, ścianek działowych, czy w drzwiach zewnętrznych. Zadawanie pytań to podstawa – dzięki temu unikniemy rozczarowań i dodatkowych kosztów. Pamiętajmy też, że z deweloperem można negocjować – jeśli jakiś element wykończenia nam nie odpowiada, rozmawiajmy, sprawdźmy, czy istnieje możliwość zamiany na inny.

Wady i zalety

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z tym, że będziemy mogli decydować o doborze materiałów wykończeniowych oraz o aranżacji wnętrz. Takiej możliwości nie daje wykończenie pod klucz. To, co stanowi minus stanu deweloperskiego, to niemożliwość natychmiastowego wprowadzenia się do zakupionego lokalu i brak kontroli nad wykonywanymi pracami. To ostatnie naturalnie podlega weryfikacji, ponieważ przy formalnym odbiorze mieszkania wszystko musi się zgadzać – jeśli tak nie jest, mamy prawo do poprawek.

Mieszkania w stanie deweloperskim w Polsce wciąż są zdecydowanie bardziej popularne niż te „pod klucz”. –To podejście odróżnia nas zdecydowanie od mieszkańców innych krajów Europy czy USA, gdzie niemal 100 proc. inwestycji wykańczanych jest pod klucz – mówi Ewa Rathe-Głowacka z Victoria Dom. – Polacy to jednak przede wszystkim indywidualiści. Chcą mieszkać na swoim i po swojemu – dodaje.

W ofercie Victorii Dom znajdują się tak mieszkania w stanie deweloperskim, jak i „pod klucz”. Sprawdź dostępność na victoriadom.pl