Salon z kuchnią — czy warto je łączyć?

Salon z kuchnią — czy warto je łączyć?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

05.05.2024

Chcesz stworzyć w domu lub mieszkaniu strefę rozrywki, a także ułatwić komunikację między członkami rodziny? A może zależy Ci na dyskrecji i nie chcesz, by kuchenne zapachy przenikały do całego domu? W tym artykule wyjaśniamy, jakie są wady i zalety łączenia kuchni z salonem. Jeśli jesteś na etapie aranżacji lub zakupu mieszkania, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Zalety kuchni otwartej

Dlaczego warto wybrać kuchnię otwartą?

  • Przestronność i optyczne powiększenie przestrzeni – łącząc kuchnię z salonem, można stworzyć wrażenie większej przestrzeni, co jest szczególnie korzystne w przypadku mniejszych mieszkań.
  • Łatwiejsza komunikacja – otwarta kuchnia umożliwia lepszą komunikację między osobami przebywającymi w salonie a tymi, które przygotowują posiłki. Podczas spotkań towarzyskich nikt nie musi czuć się izolowany w zamkniętej przestrzeni. Osoby gotujące mogą nadal uczestniczyć w rozmowach i aktywnościach towarzyskich odbywających się w salonie.
  • Więcej światła w kuchni i salonie – otwarta kuchnia pozwala na swobodny przepływ światła z okien salonu do kuchni, co sprawi, że pomieszczenia będą jaśniejsze.
  • Lepsza kontrola rodzicielska – w otwartej kuchni łatwiej jest kontrolować, co robią dzieci, gdy przebywają w salonie lub jadalni. Rodzice mogą łatwiej nadzorować ich zabawy i czynności, nawet podczas gotowania.

Dzięki otwartej kuchni wnętrze staje się bardziej funkcjonalne, przyjazne i dostosowane do współczesnego stylu życia.

Wady kuchni otwartej

Jakie są wady kuchni połączonej z salonem?

  • Zapach w całym domu – zapach smażenia lub gotowania potraw o intensywnym zapachu może być uciążliwy dla osób przebywających w innych pomieszczeniach.
  • Niektóre urządzenia kuchenne generują spory hałas, co może być męczące dla osób przebywających w sąsiednich pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon.
  • Konieczność utrzymywania czystości – otwarta kuchnia utrudnić utrzymanie porządku. Widok z salonu na kuchnię wymusza utrzymanie wysokiego poziomu czystości w kuchni.
  • Problem z aranżacją – możesz mieć problemy z połączeniem mebli kuchennych z meblami w salonie.

A Ty, którą opcję aranżacyjną wybierasz?

Pomożemy Ci wybrać mieszkanie

Jak widać, oba rozwiązania aranżacyjne mają swoje plusy i minusy. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które będzie idealne dla wszystkich. Wybór należy do Ciebie. W razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Weź pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne, ale też funkcjonalność swojego mieszkania. Pamiętaj, że będziesz przebywał w nim przez dłuższy czas i Twoje potrzeby na przestrzeni lat mogą się zmieniać.

Szukasz nieruchomości w Warszawie lub Krakowie? Chcesz kupić lokal z rynku pierwotnego? Zapoznaj się z ofertą dewelopera Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz nieruchomości w wybranej przez siebie dzielnicy. Napisz do nas lub zadzwoń, by dowiedzieć się więcej i uzyskać niezbędną pomoc. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać ofertę.