Rynek pierwotny a seniorzy – na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Rynek pierwotny a seniorzy – na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.12.2023

Wielu seniorów szuka komfortowego miejsca do życia, które zapewni im bezpieczeństwo, spokój i wygodę. Chcą oni odpowiednio zainwestować pieniądze, dlatego szukają nieruchomości z rynku pierwotnego. Czy należysz do tej grupy? W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, na które powinieneś zwracać uwagę przy wyborze swojego idealnego mieszkania na rynku pierwotnym.

Jak znaleźć mieszkanie dla seniora?

Przy zakupie nieruchomości ważne są takie czynniki jak: lokalizacja, jakość budownictwa czy układ przestrzenny. Dla seniorów niektóre z tych aspektów nabierają dodatkowego znaczenia. Osoby w podeszłym wieku mogą mieć problemy z poruszaniem się, dlatego powinny unikać mieszkań na ostatnim piętrze, jeśli w bloku brakuje windy. Jak podejść do wyboru mieszkania na rynku pierwotnym, aby spełniało ono specyficzne potrzeby osób starszych? Zwróć uwagę na elementy, które są kluczowe, biorąc pod uwagę komfort, bezpieczeństwo, a także dostosowanie do zmieniających się potrzeb zdrowotnych.

Mieszkanie dla seniora – porady dla kupujących

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie dla seniora?

  • Bezpieczeństwo wewnątrz budynku – elementy takie jak antypoślizgowe podłogi, uchwyty w łazience, dostosowane wysokości blatów kuchennych i łatwo dostępne schowki mogą znacznie zwiększyć komfort życia.
  • Bezpieczeństwo wokół budynku – oprócz bezpieczeństwa wewnątrz mieszkania ważne jest również bezpieczeństwo wokół budynku. Oświetlone i bezpieczne ścieżki, monitorowane wejścia, a także wygodny dostęp do parkingu ułatwią seniorom codzienne funkcjonowanie.
  • Lokalizacja – ważne, by mieszkanie było położone blisko sklepów, usług medycznych, parków oraz środków komunikacji publicznej. Dzięki temu senior będzie miał łatwy dostęp do podstawowych produktów i usług.
  • Funkcjonalny układ mieszkania – najlepszy będzie jasny i przestronny układ z łatwo dostępną łazienką i kuchnią. Dobrze, aby mieszkanie było dostosowane do ewentualnych potrzeb związanych z ograniczeniami ruchowymi.
  • Winda – powinna być dostatecznie duża, aby pomieścić wózek inwalidzki lub chodzik, a jej obsługa musi być prosta i intuicyjna.
  • Oświetlenie – jasne mieszkanie z dostępem do światła naturalnego jest ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto zwrócić uwagę, w jakim stopniu mieszkanie jest nasłonecznione i czy posiada balkon lub taras.
  • Dostęp do miejsc rekreacji – parki, ścieżki spacerowe czy miejsca do spotkań towarzyskich mogą poprawić jakość życia seniora. Warto sprawdzić, jakie są możliwości spędzania czasu wolnego w okolicy.

Victoria Dom – pomożemy Ci wybrać mieszkanie dla seniora w Warszawie lub Krakowie

Czy szukasz nieruchomości z rynku pierwotnego? Zależy Ci na udogodnieniach dla osób starszych? Zapoznaj się z ofertą Victoria Dom. Na naszej stronie WWW znajdziesz dostępne mieszkania, które zostały zaprojektowane z myślą o seniorach. Wiele z nich ma własne ogródki lub balkony. Lokale na wyższych kondygnacjach są przystosowane dla osób starszych, ponieważ w budynku zamontowano windy. Napisz do nas lub zadzwoń, by dowiedzieć się więcej.