Promocje przy zakupie mieszkania od dewelopera — ile możesz oszczędzić?

Promocje przy zakupie mieszkania od dewelopera — ile możesz oszczędzić?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

06.05.2024

Przed Tobą zakup mieszkania? Myślisz o lokalu z rynku pierwotnego? Jeśli kupujesz nieruchomość od dewelopera, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy możesz negocjować cenę, jak to zwykle bywa na rynku wtórnym. Na czym możesz oszczędzić podczas zakupu nowego mieszkania? Wyjaśniamy.

Czy zakup od dewelopera się opłaca?

Porównujesz oferty z rynku pierwotnego z nieruchomościami z drugiej ręki? Panuje błędne przekonanie, że pierwsza opcja zawsze jest bardziej kosztowna, a większość szuka oszczędności przy podejmowaniu tak ważnej decyzji życiowej. Okazuje się, że nowe mieszkania się opłacają. Dlaczego?

  • Gwarancja od dewelopera – jeśli kupujesz nieruchomość od dewelopera, lokal jest objęty gwarancją. Od 2015 roku rękojmia deweloperska trwa 5 lat. To dobra wiadomość dla osób, które kupiły mieszkanie lub dom jednorodzinny po 25 grudnia 2014 r.
  • Brak kosztownych napraw – mieszkania od dewelopera są zazwyczaj nowe, co oznacza, że zostały zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Dzięki temu są bardziej energooszczędne, bezpieczniejsze i komfortowe w użytkowaniu. Nowe instalacje i wyposażenie nie wymagają natychmiastowych napraw czy wymiany, co pozwala zaoszczędzić znaczną sumę.
  • Nowoczesne udogodnienia – systemy bezpieczeństwa, takie jak wideodomofony, kamery monitorujące i alarmy włamaniowe, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Przestronne balkony lub tarasy dają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu.
  • Dowolny standard wykończenia — deweloperzy oferują mieszkania w różnych standardach wykończenia, od stanu deweloperskiego po gotowe do zamieszkania. Nawet w przypadku zakupu mieszkania w stanie deweloperskim można mieć pewność, że wszystkie instalacje i wykończenia zostały wykonane z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi normami.
  • Mniej formalności – deweloper jest odpowiedzialny za załatwienie wielu formalności związanych z budową i sprzedażą mieszkania, takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę, zgłoszenie projektu do urzędu, odbiór mieszkania i przeniesienie własności. 
  • Brak podatku – jeśli kupujesz nową nieruchomość, nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości nieruchomości.

Czy z deweloperem można negocjować cenę?

Kwoty widoczne na dokumencie kupna-sprzedaży często różnią się od cen ofertowych. Dobrze wiedzą o tym rzeczoznawcy majątkowi, którzy mają dostęp do tych dwóch stawek. Prywatni właściciele często zgadzają się na drobną negocjację. A co z deweloperami? W grę wchodzi tu wiele czynników takich jak warunki konkretnej nieruchomości, lokalizacja, sytuacja rynkowa, czy umiejętności negocjacyjne kupującego. Jeśli chcesz kupić mieszkanie za gotówkę, najczęściej szanse na negocjacje rosną. Deweloper może być skłonny do negocjacji w przypadku lokali bez niektórych udogodnień – na przykład balkonu czy miejsca parkingowego. Warto poruszyć ten temat podczas wstępnej rozmowy.

Chciałbyś kupić nieruchomość w Warszawie lub Krakowie? Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego? Zapoznaj się z ofertą dewelopera Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz lokale o różnych metrażach i standardzie. Skontaktuj się z biurem sprzedaży, a uzyskasz wszystkie niezbędne informacje i pomoc.