Plusy i minusy mieszkania na parterze

Plusy i minusy mieszkania na parterze

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

13.09.2021

Czy nowoczesne mieszkanie w Warszawie koniecznie musi znajdować się na najwyższym piętrze wieżowca? Czy musi mieć widok na centrum i najlepiej ogród na dachu? Absolutnie nie! Warszawscy deweloperzy udowadniają, że można budować nowocześnie, ale kameralnie i w kontakcie z naturą. I że nie tylko lokale na najwyższych piętrach są atrakcyjne! Także te na parterze spełnią oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów.

Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkanie na parterze uchodziło za mało atrakcyjne. Kojarzyło się z brakiem prywatności, zimną podłogą i dużym prawdopodobieństwem włamania. Dziś, między innymi dzięki zmianie metod i materiałów wykorzystywanych do budowy, podobne argumenty w zasadzie już się nie pojawiają. Wielu kupujących dostrzega potencjał niskiej lokalizacji. Jakie są zatem plusy a jakie minusy mieszkania na parterze?

Plusy mieszkania na parterze

Mapa inwestycji mieszkaniowych w Warszawie wypełnia się osiedlami, które w mieszkaniach na parterze mają zaprojektowane ogródki. To główna zaleta takiej lokalizacji. I coraz częściej nie są to maleńkie przestrzenie, na których można jedynie postawić nogę, a całkiem przestronne tereny do zagospodarowania. Za przykład niech posłuży inwestycja Krzewna Osiedle dewelopera Victoria Dom, które powstaje u zbiegu ul. Swojskiej i Krzewnej. W 4-kondygnacyjnym budynku zaprojektowano 79 1-, 2-, 3- i 4-pokojowych lokali o metrażu od 27 m2 do 78 m2. Każdy z lokali ma balkon (niektóre nawet dwa), a mieszkania ulokowane na parterze ogródki aż do 180 m2. Jeśli mieszkanie na parterze z ogródkiem to rozwiązanie dla Ciebie, sprawdź ofertę na victoriadom.pl

Parter to także gwarancja wygodnego dostępu do mieszkania z klatki chodowej. To szczególnie istotne w przypadku rodzin z małymi dziećmi (np. nie trzeba wnosić ani wwozić windą wózka). To ważna kwestia także dla seniorów, dla których poruszanie się stanowi trudność.

A skoro już o windzie mowa, to mieszkanie na parterze daje gwarancję niezależności od niej. Niestraszne nam będą awarie, remonty dźwigu i temu podobne.

Minusy mieszkania na parterze

Pierwszym i niewątpliwie istotnym mankamentem jest hałas. Dźwięki docierające do mieszkania tak z klatki schodowej, jak i z zewnątrz bloku, mogą być bardziej dokuczliwe niż na wyższych piętrach. Pamiętajmy jednak, że akustyka budynków jest dziś na wysokim poziomie. To daje nadzieję na komfort dźwiękowy nawet w mieszkaniu na parterze.

W naszych rozmowach z kupującymi jako drugi równie istotny minus niskiej lokalizacji mieszkania pojawiło się bezpieczeństwo. Wiele osób ma przeświadczenie, że mieszkanie na parterze łatwiej okraść, bo łatwiej się do niego dostać. I tu także nowoczesne rozwiązania przychodzą z pomocą. Po pierwsze, większość obecnie powstających osiedli to osiedla strzeżone, monitorowane, po drugie sami mamy możliwość tak zabezpieczyć swój lokal, że żadna próba włamania nie przejdzie niezauważona.

Podsumowując, mieszkanie na parterze to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy chcą mieszkać wygodnie, przy okazji korzystając z dobrodziejstw natury.