Plan mieszkania – czym jest i jak go odczytywać?

Plan mieszkania – czym jest i jak go odczytywać?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

22.07.2022

Plan mieszkania to dokument, z którym powinieneś się zapoznać niezależnie od tego, czy dopiero szukasz swojego wymarzonego M, czy już je znalazłeś. To dokument, w którym znajdziesz informacje o układzie funkcjonalnym lokalu. Warto jednak wiedzieć, jak go czytać. Poniżej znajdziecie kilka informacji, które pozwolą zrozumieć zapisy w nim zawarte. 

Na początek warto jednak wyjaśnić, że w kontakcie z deweloperem zetkniemy się z dwoma planami – planem sprzedażowym i planem architektonicznym. Pierwszy to plan marketingowy, już z zaplanowaną i zaaranżowaną przestrzenią, dopracowany graficznie. Drugi zaś to rysunek techniczny, uwzględniający wymiary i szczegóły lokalu. Z punktu widzenia kupującego mieszkanie, to plan architektoniczny jest zdecydowanie bardziej istotny i jemu poświęcimy uwagę. 

Podstawowe symbole na planie mieszkania: 

Cienkie linie bez wypełnienia wskazują na ściany działowe

Grube linie z wypełnieniem oznaczają układ ścian nośnych

Przerywana linia – belki nośne

Kompas  oznacza kierunek geograficzny, na który skierowane jest pomieszczenie

Okrąg z liczbami szerokość oraz wysokość skrzydła okna lub drzwi

Przekreślony kwadrat lub prostokąt – kanał wentylacyjny lub kanalizacyjny

L i P – kierunek otwierania skrzydeł drzwi lub okien

Ściany nośne, ściany działowe i słupy konstrukcyjne na planie mieszkania na planie mieszkania

Ściany nośne na planie oznaczone są grubą kreską wypełnioną ukośnymi paskami. Ściany działoweo grubości od 8 do 16 cm, oznaczane są na planie kratkami. Linią przerywaną na planie zaznaczone są belki nośne.

Kierunki świata na planie mieszkania

Przypominające kompas oznaczenia, na którym strzałka z literką N wskazuje północ. Dowiemy się dzięki niemu, z której strony o konkretnych porach dnia do poszczególnych pomieszczeń będzie wpadało światło słoneczne. 

Oznaczenie szybów wentylacyjnych i pionów kanalizacyjnych na planie mieszkania 

Wyodrębnia się je na planach przekreślonym kwadratem lub kółkiem. Podłączenia hydrauliczne urządzeń i armatury oznaczone są natomiast linią przerywaną z kropką. To ważne elementy z punktu widzenia umiejscowienia w mieszkaniu kuchni i łazienki. Warto zwrócić też uwagę na wywiewy powietrza w kuchni – powinny być dwa: ogólny dla całego pomieszczenia i drugi dla okapu kuchennego.

Oznaczenie liczby okien na planie mieszkania 

Oznaczenia okien na planie mieszkania informują o wysokości i szerokości otworu, numer zestawczy oraz wysokość parapetu i kierunek otwierania.

Oznaczenia drzwi na planie mieszkania 

Oznaczenie drzwi na planie mieszkania powinno zawierać szerokość i wysokość otworu, a także wysokość progu oraz kierunek strony otwierania. 

Oznaczenie schodów na planie mieszkania 

Schody mogą mieć różne oznaczenia na planie, biorąc pod uwagę długości biegów. Strzałka umieszczona pośrodku biegu schodowego oznacza kierunek wchodzenia po schodach – ma oznaczenia informujące o liczbie i wymiarach stopni. 

Na co zwrócić uwagę, analizując plan mieszkania? 

Poniżej prezentujemy trzy najistotniejsze punkty, na które warto zwrócić uwagę, analizując plan mieszkania. Uważność w tym kontekście pozwoli uniknąć błędów aranżacyjnych.

Wymiary pomieszczeń oraz ich funkcjonalność. Właściwy układ salonu, kuchni czy łazienki pozwoli np. na zakup mebli o standardowych wymiarach, co jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od zamawiania mebli na wymiar.

Wymiar okien oraz wysokość parapetów. Pozwolą przewidzieć sposób ustawienia np. biurka względem okna.

Umiejscowienie urządzeń elektrycznych, domofonu, rozmieszczenie gniazdek. Pozwoli np. zaaranżować zabudowę przedpokoju.