O czym pamiętać przy zakupie pierwszego mieszkania?

O czym pamiętać przy zakupie pierwszego mieszkania?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

17.01.2024

Kupno pierwszego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która wiąże się z wieloma emocjami, ale i poważnymi zobowiązaniami finansowymi. Czekasz na ten ekscytujący moment? W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek i sprawią, że zakup pierwszego mieszkania będzie nie tylko spełnieniem marzeń, ale też przemyślaną i bezpieczną inwestycją na przyszłość.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania?

Przy zakupie mieszkania większość osób pamięta o podstawowych kwestiach, takich jak cena, lokalizacja czy stan techniczny. Teraz jednak skupimy się na nieco bardziej zaawansowanych aspektach tego procesu, które mogą mieć istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo Twojego nowego domu.

Rynek pierwotny czy wtórny – pomyśl o swoich potrzebach i oczekiwaniach

Zanim zakupisz nieruchomość, pomyśl o tym, czego oczekujesz. Mieszkania z rynku wtórnego są dostępne od ręki i często gotowe do zamieszkania. Jednak w przypadku takich nieruchomości nie masz wpływu na standard wykończenia. Remonty bywają kosztowne. Często pojawiają się też problemy z miejscem parkingowym. Zaletą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest możliwość samodzielnego wykończenia i urządzenia wnętrza według własnych preferencji. To także dłuższa gwarancja oraz opcja zakupu miejsca postojowego. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wybudowanie i oddanie do użytku mieszkania od dewelopera zajmuje więcej czasu. Pamiętaj o tym, przy planowaniu zakupu nieruchomości.

Miejsce parkingowe – czy go potrzebujesz?

Nie zwracaj uwagi jedynie na wygląd mieszkania. Miejsce parkingowe jest również ważne, ponieważ zapewnia wygodę, podnosi wartość nieruchomości oraz zabezpiecza pojazd. To ułatwienie codziennego życia, dlatego przy wyborze mieszkania warto zastanowić się nad dostępnością i jakością miejsca parkingowego.

Na jakim etapie budowy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Najkorzystniejszym etapem budowy do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest stadium przed rozpoczęciem prac budowlanych lub na wczesnym etapie budowy. Kupując wtedy, masz większy wpływ na wybór lokalu, układu pomieszczeń oraz ewentualne dostosowanie go do swoich potrzeb. Jednak trzeba być przygotowanym na dłuższy okres oczekiwania na gotowe mieszkanie.

Czy cena nieruchomości wzrośnie?

Wzrost wartości nieruchomości może oznaczać zysk w przyszłości lub ułatwić sprzedaż. To istotne przy zakupie pierwszego mieszkania, które często jest długoterminową inwestycją. Aby ocenić potencjalny wzrost ceny nieruchomości, warto badać trendy rynkowe, rozwijające się obszary, inwestycje infrastrukturalne i plany urbanistyczne w danej lokalizacji.

Jeśli interesuje Cię nowe mieszkanie w Warszawie lub Krakowie, sprawdź ofertę dewelopera Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz mieszkania dostosowane do różnych grup i potrzeb. Oferujemy wsparcie na każdym etapie zakupu, od wyboru mieszkania po pomoc w finansowaniu. Masz pytania? Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.