O co pytać przy zakupie mieszkania?

O co pytać przy zakupie mieszkania?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

30.10.2022

Czy chciałbyś kupić nowe mieszkanie i planujesz rozmowę z przedstawicielem firmy deweloperskiej? Dobrze przygotuj się do takiego spotkania – ustal, jakie pytania chciałbyś zadać takiemu specjaliście. W tym artykule podpowiadamy, jakie kwestie są najważniejsze podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania.

Pytania do dewelopera – o co pytać w biurze sprzedaży?

Zanim przystąpisz do zakupu mieszkania, dowiedz się, o co warto zapytać dewelopera. Porozmawiaj z nim nie tylko o lokalizacji, dzielnicy i parametrach nieruchomości. Ustal, jaka będzie wysokość opłat administracyjnych, czy możesz zmienić układ mieszkania i co zawiera podpisywana umowa rezerwacyjna. Jakie kwestie warto jeszcze poruszyć podczas wstępnej rozmowy z deweloperem?

Czy istnieje możliwość negocjacji ceny za metr kwadratowy?

Na rynku możemy zaobserwować ciągłe zmiany cen nieruchomości. Jeśli zależy Ci na oszczędności, możesz dopytać o możliwość negocjacji. Nasi eksperci w Victoria Dom chętnie porozmawiają z Tobą na temat próby obniżenia marży, dzięki czemu zaproponowana cena będzie dla Ciebie korzystna.

Co zawiera umowa rezerwacyjna?

Podczas współpracy z deweloperem przyjdzie czas na podpisanie umowy rezerwacyjnej. Dzięki takiemu dokumentowi zyskasz pewność, że sprzedawca wyłączy z oferty określoną nieruchomość. Poproś specjalistę, z którym rozmawiasz o udostępnienie wzoru umowy. Sprawdź, czy zawiera ona termin podpisania umowy deweloperskiej, informacje o cenie za metr kwadratowy i zaliczce lub ewentualnym zadatku.

Ile wynoszą opłaty administracyjne?

Zapoznaj się z kosztami utrzymania lokalu. Dowiedz się, jaka jest przybliżona wysokość opłat administracyjnych – np. ile będzie wynosił czynsz. Opłaty administracyjne obejmują koszty utrzymania pracowników spółdzielni, a także inne należności związane z podatkami. 

Jak będą wyglądały części wspólne budynku?

Części wspólne budynku to między innymi ściany zewnętrzne, ściany nośne, fundamenty, piwnice, strychy, dach, kominy czy pralnie. Dowiedz się, jakie wybrano drzwi wejściowe, czy będzie zamontowany domofon oraz czy przygotowano podjazd do wózków i inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Czym jest standard deweloperski?

Zależy Ci na zakupie lokalu w standardzie deweloperskim? To określenie używane do opisania podstawowej i najtańszej wersji, w jakiej można kupić mieszkanie lub dom. Taki lokal nie nadaje się do bezpośredniego zamieszkania – jest przygotowany do wykończenia. Ten obowiązek leży po stronie nabywcy. Dopytaj specjalistę, co obejmuje jego standard deweloperski. 

W Victoria Dom taka norma oznacza, że na ścianach i sufitach położone są tynki, wykonano wylewkę podłogową pod indywidualne wykończenie. Nie musisz martwić się o instalacje elektryczne i wyprowadzenia pod oświetlenie. Dodatkowo zamontowano gniazdka i włączniki. Wykonano instalacje wodnokanalizacyjne, odpływy, instalację grzewczą, wentylacyjną, a także zamontowano grzejniki. Wykończenie na balkonie obejmuje płytki, płytę balkonową do wykończenia lub gotową do użytku. Oprócz tego zapewniamy: instalacje domofonowe, drzwi wejściowe, okna wyposażone w parapety wewnętrzne i zewnętrzne.

Interesujesz się zakupem mieszkania i potrzebujesz pomocy w tym procesie? Zapoznaj się z ofertą biura sprzedaży Victoria Dom. Pomożemy Ci wybrać mieszkanie. Umówimy Cię na spotkanie z doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania, pomoże w rezerwacji wybranej nieruchomości i poinformuje o możliwościach kredytowych. Napisz do nas lub zadzwoń, a już wkrótce będziesz cieszył się z nowego lokum.