Najlepsze dla studenta dzielnice Warszawy

Najlepsze dla studenta dzielnice Warszawy

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

11.12.2022

Jak wynika z raportu „Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb” zrealizowanego przez ThinkCo i Otodom, 59 proc. mieszkańców Warszawy czuje się szczęśliwa w swoim mieście. Najszczęśliwsi warszawianie mieszkają na Żoliborzu (66 proc.), Woli (66 proc.) i Bielanach (57 proc.). Ilu spośród nich to studenci? Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie te dzielnice są świetnie skomunikowane zresztą stolicy, zapewne wielu. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które dzielnice Warszawy są najlepsze właśnie dla studentów i dlaczego?

Wyniki raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2019 r. wskazywały, że Warszawa jest drugim pod względem liczby studentów ośrodkiem akademickim w Europie. Wyprzedzał nas wówczas jedynie Paryż. Pewne przetasowania w tej materii poczyniła bez wątpienia pandemia, jednak dziś uczelnie, a tym samym studenci, wrócili do stacjonarnego systemu nauczania. Dodatkowo ostatni rok to napływ studentów z Ukrainy. Z przekazanych przez MEN danych wynika, że od 24 lutego tego roku blisko 5,7 tys. obywateli zgłosiło się na polskie uczelnie, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów. Znaczna część na uczelnie warszawskie właśnie. To okoliczności, które sprawiają, że mieszkania dla żaków w stolicy to, kolokwialnie mówiąc, towar deficytowy. 

Dobrze skomunikowane dzielnice Warszawy

Gdzie chcą mieszkać młodzi ludzie kształcący się w stolicy? Przede wszystkim na dobrze skomunikowanych osiedlach. Jak wynika z przytaczanego na początku raportu „Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb”, na poczucie szczęścia w Warszawie pozytywnie wpływają przede wszystkim dobre warunki komunikacyjne i szybkość dojazdu. Czynnik ten szczególnie często podkreślają mieszkańcy w wieku 18-35 lat. W dalszej kolejności ze szczęściem pozytywnie koreluje dostępność sklepów, rozrywki i atrakcji kulturalnych. Te kryteria bierze też pod uwagę, wybierając miejsce do swoich kolejnych inwestycji, deweloper Victoria Dom. – Wszystkie nasze osiedla są doskonale skomunikowane z resztą miasta. Dbamy o to, by w ich pobliżu znajdowały się przystanki autobusowe, tramwajowe, metro lub stacja kolejowa. To umożliwia także młodym ludziom, studentom szybkie przemieszczanie się na uczelnie, do bibliotek czy klubów, kawiarni, kin czy teatrów usytuowanych w centrum – mówi Ewa Rathe-Głowacka, dyrektor marketingu w Victorii Dom. – Zauważyliśmy, że dla młodych ludzi większe znaczenie niż bliskość do uczelni ma dziś możliwość sprawnego dojazdu do niej, jak i do innych atrakcji w mieście. Dlatego we wszystkich naszych inwestycjach znajdują się mieszkania, które zaspokoją potrzeby rozpoczynających samodzielne, dorosłe życie studentów – dodaje Ewa Rathe-Głowacka. 

Własne czy wynajęte?

Duża liczba studentów w stolicy sprawia, że wynajęcie mieszkania jest tu coraz trudniejsze. Popyt nie nadąża za podażą. To sygnał tak dla tych, którzy inwestują w mieszkania pod wynajem, jak i dla tych, którzy chcą podarować dzieciom mieszkanie na start. – Dla jednych i drugich mamy w ofercie atrakcyjne mieszkania w różnych dzielnicach Warszawy: na Białołęce, Pradze-Południe, w Rembertowie, Targówku, Ursusie, we Włochach. Na przykład inwestycja Metro Art na Pradze-Południe mało, że jest świetnie skomunikowana z centrum miasta, to dodatkowo znajduje się nieopodal jednej z popularniejszych warszawskich prywatnych uczelni SWPS – mówi Ewa Rathe-Głowcka. – Podobnie nasze mieszkania na Targówku czy Białołęce – można z nich bezproblemowo dotrzeć do Akademii Leona Koźmińskiego i Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej. Nie ma też problemu, by szybko znaleźć się na UW, SGH czy SGGW – dodaje dyrektor marketingu Victorii Dom. Wszystkie inwestycje Victorii Dom zaprojektowane są także z myślą o codziennych potrzebach mieszkańców – jeśli nawet w częściach handlowo usługowych osiedli nie znajdą tego, czego potrzebują, bez wątpienia jest to w pobliżu.  

W tym świetle, chcąc wskazać najlepsze dla studentów dzielnice Warszawy, musielibyśmy wymienić wszystkie. Najistotniejsza bowiem nie jest to, w jakiej dzielnicy mieszkamy, ale jak względem komunikacji miejskiej usytuowane jest wybrane przez nas osiedle. W Victoria Dom możemy zagwarantować, że z każdej naszej inwestycji dotrzecie na uczelniane zajęcia na czas.