Najbardziej zielone dzielnice w Warszawie

Najbardziej zielone dzielnice Warszawy

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

13.09.2021

Coraz więcej z nas poszukując mieszkania, pod uwagę bierze nie tylko cenę czy dostępność komunikacyjną lokalizacji. Ważne jest także to, czy okolica jest zielona. Pandemia otworzyła nam oczy na to, jak istotny jest dostęp do natury i zielonych przestrzeni. Widząc to, warszawscy deweloperzy pod swoje nowe projekty szukają takich lokalizacji, które zaspokoją tę potrzebę. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez morizon.pl, trzy najbardziej zielone dzielnice Warszawy to Wesoła, Wawer i Rembertów. To w nich powstają nowe mieszkania, które pozwolą przyszłym mieszkańcom cieszyć się kontaktem z naturą.

W swoim badaniu morizon.pl wziął pod uwagę takie czynniki jak czystość powietrza, natężenie ruchu ulicznego oraz udział terenów zielonych. Znaczenie miała także długość ścieżek rowerowych i dostęp do sklepów z żywnością ekologiczną. Czy te czynniki są wystarczające, żeby mówić o szansie na życie w mieście wśród zieleni?

Mieszkanie w Warszawie wśród zieleni  czy to możliwe?

Na mapie inwestycji mieszkaniowych w Warszawie pojawia się coraz więcej inwestycji, które w swoich folderach reklamowych podkreślają bliskość terenów zielonych czy wręcz ekologiczność swoich realizacji. Wśród nich jest warszawski deweloper Victoria Dom, który buduje między innymi w jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy – Rembertowie. Powstaje tam właśnie inwestycja Młoda Wawa. To kolejna propozycja dewelopera w coraz modniejszej, prawobrzeżnej części Warszawy. Pięciokondygnacyjny budynek, w którym zaprojektowano 113 mieszkań, deweloper planuje oddać do użytku w II kwartale 2023 r.

Jak wynika z opracowania morizon.pl, Rembertów w pierwszej trójce najbardziej zielonych dzielnic Warszawy znalazł się „przede wszystkim ze względu na czystość powietrza oraz tereny zielone (głównie leśne) zajmujące 40 proc. powierzchni dzielnicy. Wprawdzie mało tutaj ścieżek rowerowych, ale ze względu na niewielkie natężenie ruchu samochodowego poza głównymi dojazdowymi arteriami, można bezpiecznie poruszać się rowerem także po niewyznaczonych specjalnie trasach. W pobliskich lasach istnieje tzw. korytarz ekologiczny, będący swoistym szlakiem komunikacyjnym dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Na terenie Rembertowa znajduje się także rezerwat przyrody “Kawęczyn” (obszar między ulicami Marsa, Żołnierską i torami kolejowymi). Zalesienie dzielnicy wymusza zrównoważoną rozbudowę skupioną na niskich budynkach i obiektach rekreacyjno-sportowych. Brakuje natomiast sklepów z żywnością ekologiczną, choć można liczyć na zakupy od rolników na targowisku” – czytamy na morizon.pl.

Według portalu Gethome.pl dzielnica Rembertów staje się coraz bardziej popularna. Niska zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna, a także położenie wśród terenów leśnych to niewątpliwe zalety tej części Warszawy.

– To z tego powodu młode pary oraz rodziny właśnie w Rembertowie najchętniej kupują swoje pierwsze mieszkania – mówi Ewa Rathe-Głowacka z Victoria Dom. – Doceniają tę dzielnicę także za to, że znajduje się blisko centrum Warszawy. Daje im też szansę odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku w warunkach nieskrępowanego kontaktu z przyrodą – dodaje.

Zielone dzielnice Warszawy

Rembertów to jednak nie jedyna dzielnica, w której deweloper Victoria Dom dostrzegł zielony potencjał. Atrakcyjnym miejscem dla osób ceniących kontakt z naturą jest Osiedle Krzewna zlokalizowane na warszawskim Targówku.

 Atrakcją jest tu bliskość terenów rekreacyjnych, w tym Zalewu Bardowskiego – mówi Ewa Rathe-Głowacka z Victoria Dom.

– Zaletą jest także bliskość sklepów, punktów usługowych, placówek służby zdrowia, szkół oraz przedszkoli. To doskonałe miejsce do życia szczególnie dla młodych ludzi. Przekonuje ich funkcjonalne mieszkania oraz rozwinięta infrastruktura, a także możliwość szybkiego dotarcia do centrum – dodaje.

O tym, jak duże znaczenie dla dewelopera Victoria Dom ma troska o zieleń, świadczy wielość prac wykonanych w obrębie inwestycji Przystanek Tarchomin. Ich celem jest zachowanie w nienaruszonym stanie obecnych tu dębów. – Już na etapie projektu osiedla Przystanek Tarchomin 3 deweloper rozpoczął współpracę z dr. inż. arch. krajobrazu Marzeną Suchocką, która dokonała analizy drzewostanu na działce inwestycyjnej przy ul. Winorośli. Specjalistka wykonała  także ekspertyzę pozwalającą na zachowanie obecnych na niej drzew w nienaruszonym stanie. Pani inżynier będzie nadzorowała projekt w kontekście troski o występujące na działce dęby szypułkowe na każdym jego etapie – mówi Ewa Rathe-Głowacka.

Deweloperzy są coraz bardziej świadomi potrzeb klientów. Dlatego wprowadzając do sprzedaży nowe inwestycje starają się zapewnić kupującym możliwość kontaktu z naturą. Sprawdź na https://www.victoriadom.pl/, jak z tego zadania wywiązuje się Victoria Dom.