Na jakim etapie budowy kupić mieszkanie od dewelopera?

Na jakim etapie budowy kupić mieszkanie od dewelopera?

Ekspert Rynku Pierwotnego

08.03.2024

Czy warto zdecydować się na zakup nieruchomości na początku realizacji projektu, skorzystać z opcji wyboru podczas budowy, czy może poczekać aż budynek będzie gotowy? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wyzwaniom związanym z zakupem mieszkania na różnych etapach budowy.

Zakup mieszkania podczas budowy osiedla

Jednym z głównych powodów, by kupić mieszkanie od dewelopera na etapie budowy, jest szerszy wybór dostępnych lokali, co pozwala na dostosowanie tej decyzji do indywidualnych potrzeb i preferencji, takich jak układ pomieszczeń czy wybór piętra. Poza tym ceny nieruchomości na wczesnym etapie projektu są zazwyczaj niższe i mogą wzrastać w miarę postępu prac budowlanych. Pamiętaj, że nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach cieszą się dużym zainteresowaniem i mogą szybko znaleźć nabywców, dlatego nie warto czekać. Jeśli kupujesz taki lokal, warto sprawdzić inne inwestycje dewelopera, ponieważ w ten sposób poznasz jego standardy i oferowane udogodnienia.

Minusem zakupu takiej nieruchomości może być konieczność oczekiwania na lokal – co w niektórych przypadkach trwa nawet kilka miesięcy lub lat. 

Zakup mieszkania pod klucz

Kupując gotowe mieszkanie, masz możliwość przyjrzenia się wszystkim detalom, co pozwala na dokładne ocenienie układu pomieszczeń, standardu wykończenia, a nawet sprawdzenie, czy widok za oknem Ci odpowiada. Jeśli pragniesz szybkiej przeprowadzki bez konieczności oczekiwania na zakończenie budowy czy też remontu, to dobra opcja dla Ciebie. Unikasz niepewności związanej z procesem budowy i nie musisz zastanawiać się, jak inwestycja będzie wyglądała po ukończeniu prac.

Mieszkania gotowe często mają już ustalone koszty eksploatacyjne, co pozwala na lepsze zaplanowanie domowego budżetu. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy deweloper chce szybko sprzedać ostatnie mieszkania na osiedlu, możliwe są negocjacje cenowe lub dodatkowe rabaty.

Jak i kiedy kupić mieszkanie od dewelopera?

Niezależnie od tego, czy jest to twoje pierwsze doświadczenie z rynkiem nieruchomości, czy kolejna inwestycja, kluczowe jest zrozumienie procesu zakupowego, który obejmuje odnalezienie idealnej nieruchomości, negocjowanie warunków płatności oraz kontrolowanie postępu budowy. 

Oto kilka wskazówek:

  1. Pierwszym krokiem do zakupu mieszkania jest kontakt z biurem sprzedaży dewelopera. Zadaj pytania dotyczące dostępności mieszkań, warunków zakupu, promocji, terminów realizacji projektu, standardów wykończenia oraz szacunkowych kosztów eksploatacji.
  2. Skorzystaj z możliwości spotkania się z przedstawicielem dewelopera, aby osobiście ocenić ofertę.
  3. W przypadku finansowania kredytowego ważne jest złożenie wniosku i uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.
  4. Podpisanie umowy i wniesienie opłaty rezerwacyjnej to początek procesu zakupu, który zabezpiecza transakcję.
  5. Po podpisaniu umowy warto śledzić postępy prac, aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Czy potrzebujesz pomocy w tym procesie? Napisz do nas lub zadzwoń, a podpowiemy Ci, na którym etapie kupić mieszkanie od dewelopera.