Zdjęcie dom z papieru

Modern City – Ranking nowoczesnych miast

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

31.05.2021

Pandemia COVID-19 bez wątpienia przyczyniła się do rozwoju działań on-line, digitalizację i znacząco wpłynęła na sposób życia funkcjonowanie szczególnie  mieszkańców dużych aglomeracji. Ograniczenia, z jakimi zmierzyli się ludzie pokazały, jak istotnym jest nowoczesny sposób życia  w sytuacjach krytycznych życie w nowoczesnym mieście. Modern City to nowoczesne, miasto, które  na potrzeby artykułu będziemy nazywać w ten sposób . Tworzą je tak je nazwijmy dla potrzeb naszego artykułu, to przestrzenie, w których życie, mimo lock downu i konieczności zachowania społecznego dystansu, przebiega komfortowo i zbliża ludzi do siebie. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Naturalnie wykorzystywane w nich rozwiązania nie dotyczą tylko aktualnej, specyficznej sytuacji. Jednak to ona uwydatniła znaczenie innowacyjności i nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają funkcjonowanie człowiekowi.

Jakie cechy powinno mieć miasto, żeby kwalifikować je jako Modern City?

Prof. Nicos Komninos z Uniwersytetu Arystotelesa specjalizujący się w badaniu inteligentnych, nowoczesnych miast uważa, że Modern City to obszar (gmina, powiat, klaster, miasto, miasto-region) składający się z czterech głównych elementów:

  • kreatywnej populacji realizującej działania intensywnie wykorzystujące wiedzę lub klaster takich działań,
  • efektywnie działających instytucji i procedur w zakresie tworzenia wiedzy, umożliwiających jej nabywanie, adaptację i rozwój
  • rozwinięte infrastruktury szerokopasmowej, cyfrowych przestrzeni, e-usług oraz narzędzi on-line do zarządzania wiedzą
  • udokumentowanej zdolności do innowacji, zarządzania i rozwiązywania problemów, które pojawiają się po raz pierwszy, ponieważ innowacyjność i zarządzanie w warunkach niepewności są kluczowe do oceny inteligencji.

Gartner natomiast (niezależne przedsiębiorstwo analityczno-badawcze specjalizujące się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami) określa Modern City jako fizyczne lub cyfrowe środowisko, w którym ludzie i technologia mogą wzajemnie na siebie oddziaływać w inteligentnie połączonym i skoordynowanym ekosystemie.

To kolejny raz uświadamia nam, że technologia ma służyć ludziom. Jak pisze Michał Antoszewski, Technical Sales Representative z Dell Technologies Poland „Należy pamiętać, że cała siła inteligentnych miast jest umieszczona w odpowiednim zaplanowaniu procesów. Technologia jest narzędziem, które pozwala dostarczyć dodatkową wartość, ale sama w sobie (jeszcze) nie dysponuje inteligencją. Dysponuje za to ogromnymi możliwościami uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, czyli analizy zdarzeń, kojarzenia korelacji i rozpoznawania obiektów, wydarzeń i łączenia ich z systemami reakcyjnymi.

I tak poczynając od regulacji energooszczędnego oświetlenia (USA, Chicago – oszczędność do 10 mln dolarów kosztów energii oświetlenia miasta w skali roku), wprowadzenia automatycznego podlewania roślin (Hiszpania, Barcelona – 500 tys. dolarów oszczędności kosztów wody w skali roku) , idąc przez sterowanie ruchem ulicznym w przypadku przejazdu karetki czy straży pożarnej (Chiny, Hangzhou – średni czas dojazdu karetki zmniejszony o około 5 min.), możliwości są praktycznie nieograniczone. Uzależnione jedynie wyobraźnią projektantów i odpowiednim programowaniem. Reszta jest kwestią potrzeb, budżetu i technologii która jest bazą takich systemów.”

Przykłady Modern City

Które miasta na świecie możemy zaliczyć do nowoczesnych? Które zasługują na miano Modern City? Powstało wiele rankingów wskazujących najbardziej innowacyjne metropolie, i poniżej o nich opowiemy, ale na początek chcielibyśmy skupić się na Warszawie.

Stolica Polski zwyciężyła bowiem w konkursie Smart City Awards. Ma on na celu wyróżnienie przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce.

– Warszawa wpisuje się w trendy obserwowane w wielu europejskich miastach i podąża w kierunku zrównoważonego i inteligentnego rozwoju – powiedział odbierając nagrodę Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

W stolicy realizowanych jest obecnie wiele projektów, które mają poprawić warunki codziennego funkcjonowania w mieście. Są to głównie inwestycje w infrastrukturę i warstwę cyfrową. Przekładają się one na jakość realizowanych przez miasto usług, w tym e-usług. Podstawą dla nich są wdrażane przez Warszawę cyfrowe platformy: platforma komunikacji (Warszawa 19115), platforma e-usług (Moje 19115), platforma otwartych danych (API), a także analityczna platforma BigData. Po Warszawie jeździ już kilkadziesiąt elektrycznych autobusów i zamówiono 140 kolejnych. W ciągu najbliższych lat stolica wymieni tabor komunikacji miejskiej na elektryczny i gazowy oraz zamontuje publiczne ładowarki dla kierowców indywidualnych. Warszawiacy i turyści mają do dyspozycji wiele aplikacji mobilnych. Ułatwiają one m.in. kupno biletu, opłatę za miejski parking, sprawdzenie godziny odjazdu, zaplanowanie trasy, czy oszacowanie rzeczywistego czasu przyjazdu autobusu lub tramwaju na podstawie udostępnianych przez Warszawę danych o lokalizacji pojazdów. W warszawskich autobusach pojawiają się ładowarki USB, a w ponad 1000 autobusów miejskich korzystamy już z Wi-Fi. Niedawno miasto kupiło dwa specjalne drony do walki ze smogiem. Monitorują budynki, w których pali się śmieciami i innymi szkodliwymi substancjami. Jeden z dronów wyposażony jest w dwie kamery.” – czytamy na portalu um.warszawa.pl.

Modern City po polsku

– Z tych miejskich udogodnień korzystają m. in. mieszkańcy Bemowa. W tym ci, którzy zdecydowali się na zakup nieruchomości na osiedlu Metro Połczyńska wybudowanym przez dewelopera Victoria Dom. Nowe mieszkania na Bemowie to dobry wybór dla osób ceniących dobre połączenie z resztą miasta. Inwestycja powstaje w najbliższej okolicy planowanej stacji II linii metra – Metro Połczyńska. Mieszkanie na Bemowie wiąże się także z bliskością licznych terenów zielonych. Niedaleko stąd do Kampinoskiego Parku Narodowego, malowniczego Lasu Bemowskiego, Parku Górczewska, Starych Babic, czy Ożarowa Mazowieckiego.

Okolica jest także bardzo dobrze skomunikowana z resztą Warszawy. Do końca 2023 r. w najbliższej okolicy mają powstać końcowe stacje II linii metra. Już teraz w sąsiedztwie osiedla Metro Połczyńska zatrzymują się liczne autobusy. Zmotoryzowani lokatorzy skorzystają ponadto z jednego ze 154 miejsc na parkingu podziemnym lub dodatkowych 16 naziemnych miejsc postojowych. Oddanie inwestycji planowane jest na I kwartał 2021 r. Inwestycja będzie się składa się ze 123 mieszkań o średniej wielkości 47,02 m2. Mieszkania odpowiednie dla siebie znajdą tu zarówno single, jak i rodziny z dziećmi – rozpiętość metraży jest bardzo duża – od ok. 25 m2 po ponad 85 m2 z antresolą. Niezależnie od powierzchni, mieszkania Victoria Dom charakteryzują się praktycznym designem i dużą ustawnością – mówi Anna Krystecka, dyrektor marketingu Victoria Dom.

Tak jak zapowiedzieliśmy wyżej, poza Warszawą wskażemy Państwu kilka innych miast na świecie, które zasługują na miano Modern City. Poniżej 10 miast, które znalazły się w rankingach przygotowanych przez theculturetrip.com i abreuexpress.com.

TOP 10 miast uznawanych za Modern City

1. Tokio, Japonia

Drapacze chmur, migające neony, współczesna architektura. Te elementy miasta, plus tętniące życiem ulice wypełnione najnowszą technologią tworzą scenerię jednego z najnowocześniejszych miast na świecie. Tokio słynie z tego, że jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie metropolii. Podczas spaceru możesz spotkać tu robota, zobaczyć najwyższą wieżę na świecie lub odwiedzić sklep z elektroniką, który ma sześć pięter.

2. Singapur

Miasto-państwo, była kolonia japońska, brytyjska i malezyjska. Ostatecznie uzyskał niepodległość w 1965 r. Pierwszy premier Lee Kuan Yew przewodził krajowi przez ponad 30 lat. To on doprowadził do tego, że dziś Singapur jest jednym z najbogatszych miejsc na świecie. Szklane drapacze chmur i nowoczesne architektura mieszają się tu z zielenią parków i miejsc pozwalających na kontakt z naturą.

3. Talin, Estonia

Estonia uzyskała niepodległość od Rosji dopiero w 1991 roku, ale mimo że przegapiła początek rewolucji technologicznej, szybko nadrobiła stracony czas. Tu np. swój początek ma historia Skype, giganta rozmów wideo. Już w 2002 r. estoński rząd zainstalował bezpłatną sieć Wi-Fi obejmującą najbardziej zaludnione obszary. Głosowanie elektroniczne stało się powszechne w 2007 r.

4. Helsinki, Finlandia

Helsinki zrobiły wyraźny krok w kierunku stania się nowoczesnym miastem dzięki postępowi technologicznemu, społecznemu i nowoczesnej skandynawskiej architekturze. Łączenie się z Internetem nigdy nie stanowi problemu. Helsinki, najbardziej rozwinięte miasto w Finlandii, mają strefy bezpłatnego Wi-Fi w całym mieście.

5. Bengaluru, Indie

Bangalore to kolejne Modern City, które generuje ogromny wzrost w swoim sektorze IT. Popularny Bagmane Tech Park, kompleks biur, fabryk i instytutów badawczych, wykracza poza definicję centrum outsourcingu. Obecnie Bangalore odpowiada za ponad połowę najnowocześniejszego przemysłu biotechnologicznego w Indiach.

6. Szanghaj, Chiny

Szanghaj, liczący ponad 14 milionów mieszkańców, jest najbardziej zaludnionym miastem Chin i jednym z największych obszarów metropolitalnych na świecie. Obecnie miasto jest liderem światowej gospodarki. Strefa ekonomiczna Pudong została utworzona z myślą o zagranicznych inwestycjach. Odniosła sukces w absorbowaniu zagranicznego kapitału i generowaniu większego rozwoju gospodarczego. Lśniące szklane bryły nowoczesnych drapaczy chmur rządzą niebem, a nocą ich jasne światła wyglądają spektakularnie.

7. Seul, Korea Południowa

Jedno z najlepiej prosperujących i zaawansowanych technologicznie miejsc na świecie. Po wojnie koreańskiej ogromna liczba ludzi przeniosła się z obszarów wiejskich do Seulu. To doprowadziło do szybkiego wznoszenia budynków bez zwracania uwagi na estetykę. Teraz, gdy w mieście mieszka 20 proc. populacji Korei Południowej, urbaniści pracują z władzami miasta nad stworzeniem estetycznej Światowej Stolicy Designu.

8. San Francisco, Stany Zjednoczone

San Francisco to centrum innowacji technologicznych w Ameryce i jedno z najbardziej postępowych społecznie miast w tej części świata. Tysiące osób pracujących w branży IT nazywają San Francisco domem. Słynna Dolina Krzemowa znajduje się w południowej części Zatoki San Francisco. W tej innowacyjnej społeczności działają setki firm technologicznych. Od liderów branży, takich jak Apple, Facebook, Google i Twitter, po stale rosnącą gamę start-upów. Znajdują się tu również inne instytucje technologiczne, takie jak Ames Research Institute NASA.

9. Hongkong

Jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Hongkong rozwinął się jako odnoszący sukcesy autonomiczny region Chin. Nowoczesną architekturę równoważy tu znaczący udział chronionych parków. Tuż za miastem można znaleźć piękne plaże i górskie szlaki. Hongkong stał się główną siłą światową w latach 70. i cieszy się pozycją jednego z wiodących sektorów finansowych na świecie. Transport publiczny jest na najwyższym poziomie, wszędzie można dotrzeć pociągiem, autobusem, tramwajem i promem.

10. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

To nowoczesne miasto ciągle ewoluujących rekordów świata i sztucznych wysp walczących o innowacje: najnowocześniejsze technologie, architektoniczna ekscentryczność, to tylko niektóre z jego głównych cech. Oaza drapaczy chmur pośrodku pustyni i świat wyjątkowych wrażeń!

I tych wrażeń w swoich miastach, w swoich mieszkaniach, coraz bardziej nowoczesnych i służących naszemu komfortowi Państwu życzymy.