Mieszkanie z rynku pierwotnego tańsze niż z rynku wtórnego? To możliwe!

Mieszkanie z rynku pierwotnego tańsze niż z rynku wtórnego? To możliwe!

Ekspert Rynku Nieruchomości

07.11.2024

Wciąż panuje stereotyp, że jeśli chcesz kupić mieszkanie taniej, musisz skupić się na rynku wtórnym. I rzeczywiście – jeśli weźmiesz pod uwagę wyłącznie cenę za metr, najczęściej mieszkania z drugiej ręki są tańsze niż nowe. Jednak nierzadko zdarza się, że całkowity koszt zakupu i wyremontowania mieszkania z rynku wtórnego jest wyższy niż zakup lokalu od dewelopera. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Dlaczego mieszkanie z rynku pierwotnego może być bardziej opłacalne?

Osoby, które chcą oszczędzić na zakupie mieszkania, najczęściej zaczynają od szukania nieruchomości używanych – sądząc, że zawsze będzie to bardziej opłacalne rozwiązanie. Rzeczywistość nie zawsze jednak tak wygląda! Może się bowiem okazać, że nowe mieszkanie od dewelopera będzie znacznie korzystniejszą inwestycją niż transakcja na rynku wtórnym. Z czym jest to związane?

Wyższe koszty remontu lokalu używanego

Znalazłeś mieszkanie na rynku wtórnym, które wygląda jak twój wymarzony lokal? Rozkład pomieszczeń, kolory, materiały wykończeniowe – wszystko wygląda tak, jak z twojego idealnego projektu? Jeśli tak – gratulacje! Takie przypadki zdarzają się natomiast bardzo rzadko. A już na pewno nie mają okazyjnej, niskiej ceny. Najczęściej nowi inwestorzy chcą przeprowadzić całkowitą metamorfozę lokalu lub są do tego w pewien sposób zmuszeni. 

Z doświadczenia oraz obserwacji rynku wynika, że remont mieszkania używanego to dużo większy koszt niż urządzenie mieszkania nowego. Poza koniecznością położenia nowych materiałów ekipa remontowa musi najpierw usunąć poprzednie warstwy. A to jest ogromna, często żmudna i długotrwała część remontu. Do kosztu tzw. robocizny dochodzi więc jeszcze pozbycie się starych płytek, parkietów, zabudów itd. Może się okazać, że do wymiany są całe instalacje – wówczas koszty remontu drastycznie rosną!

Podatek PCC w przypadku mieszkań z rynku wtórnego

Zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z opłaceniem podatku PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Jak łatwo wyliczyć, od mieszkania o wartości 500 tys. złotych, podatek PCC wyniesie aż 10 tys. złotych. Taka opłata nie występuje w przypadku zakupu mieszkań na rynku pierwotnym.

Uwaga! Od 31 sierpnia 2023 roku wprowadzono ulgę w podatku PCC dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym.

Prowizja dla agencji nieruchomości przy zakupie używanego mieszkania

Jeśli masz czas i chęci, aby samodzielnie przeglądać oferty mieszkań, umawiać się z właścicielami, a potem przeznaczać czas na oglądanie lokali – opłata dla agencji cię nie interesuje. Z naszych obserwacji wynika jednak, że coraz więcej inwestorów nie ma na to czasu i znalezienie wymarzonego lokalu zostawia agencjom nieruchomości. Wówczas do kosztów zakupu mieszkania należy doliczyć jeszcze prowizję dla agenta – a ta zwykle wynosi około 3% ceny nieruchomości. Łatwo wyliczyć, że w przypadku zakupu lokalu za 500 tys. złotych, prowizja wyniesie aż 15 tys. złotych!

Planujesz zakup mieszkania i szukasz najtańszej oferty? Nie zamykaj się wyłącznie na rynek wtórny – podliczając wszystkie koszty, może okazać się, że zakup lokalu w nowej inwestycji będzie bardziej opłacalny. Zyskasz do tego pewność, że wszystkie instalacje są nowe, a części wspólne, piwnice czy garaż w doskonałym stanie technicznym.