Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.06.2022

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, warto zweryfikować wiarygodność dewelopera. Wszak niejednokrotnie na ten zakup przeznaczamy oszczędności życia, albo zadłużamy się na znaczną jego część. Tu nie ma miejsca na wpadki. Od czego zatem zacząć sprawdzanie, czy firma, od której planujemy kupić swoje nowoczesne mieszkanie w Warszawie, jest godna zaufania?

Sprawdź dokumenty dewelopera i zweryfikuj jego wypłacalność

Dowiesz się z nich, jaki jest status prawny firmy. Najłatwiej zrobić to w KRS. Znajdziemy tam także informacje na temat bieżącej sytuacji finansowej firmy. Także o tym, czy np. nie znajduje się w stanie upadłości. W tym kontekście warto też przejrzeć giełdy długów. Jeśli mamy do czynienia ze spółką akcyjną, na stronie firmy w zakładce relacje inwestorskie, a także na stronie GPW znajdziemy wszystkie istotne komunikaty dotyczące jej działalności.

Sprawdzając wypłacalność dewelopera, warto także porozmawiać z podwykonawcami. Mogą oni odpowiedzieć na pytanie, czy deweloper reguluje na czas swoje zobowiązania. Podobnie z tymi, którzy kupili mieszkania wcześniej. Oni najlepiej wiedzą, jak przebiegał proces realizacji umów, czy efekt był zgodny z planami, czy reklamą.

Sprawdź prospekt informacyjny

Od 2011 roku deweloper musi na prośbę kupującego udostępnić mu prospekt informacyjny wraz z załącznikami. Znajdują się w nim informacje o pozwoleniu na budowę, numerze księgi wieczystej, planach zagospodarowania przestrzennego dla sąsiadujących działek, terminie, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości na nabywcę, sposobie zabezpieczenia nabywcy lokalu, harmonogramie budowy i warunkach odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Elektroniczna Księga Wieczysta

Dodatkowe informacje na temat gruntu, na którym powstaje inwestycja, można uzyskać online z Elektronicznej Księgi Wieczystej. Sprawdzisz w niej, czy grunt nie jest obciążony hipoteką. A jeśli jest, to czy w prospekcie zostały wymienione wszystkie hipoteki zawarte w księdze. 

Rzut mieszkania

Warto też, byś zadbał o to, by deweloper przekazał Ci rzut mieszkania. Znajdziesz tam informacje na temat jego powierzchni, rozkładzie pomieszczeń, usytuowaniu lokalu w budynku wraz z rzutem kondygnacji, na której się znajduje. Są tam także dane na temat standardu wykonania lokalu oraz części wspólnych budynku, oraz terenu wokół niego.

Zapoznaj się z ustawą deweloperską

Może to nie do końca oczywiste, ale warto, zanim zakupi się mieszkanie, zapoznać się z treścią ustawy deweloperskiej. Dzięki niej dowiesz się, jakie masz prawa, a jakie obowiązki w relacji z deweloperem.

Sprawdź historię dewelopera

Warto zapoznać się z historią dewelopera, bez wątpienia bowiem im więcej lat działalności, tym większe doświadczenie i prawdopodobieństwo rzetelności. Informacje o historii firmy są dostępne tak na jej stronie internetowej, ale warto też w tym kontekście przewertować internet.

Sprawdź opinie o deweloperze w internecie

Dobrze też prześledzić fora dyskusyjne i opinie w mediach społecznościowych. Tu warto jednak uwzględnić fakt, że często łatwiej jest wyrazić publicznie swoje niezadowolenie, niż satysfakcję, dlatego podchodźmy do tych wpisów ze zdrowym rozsądkiem.

To tylko część ważnych kwestii, które warto uwzględnić, podejmując decyzję o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym. Bez nich nie można mieć jednak pewności, że nasz wybór jest bezpieczny. A przy tak istotnej decyzji, jaką jest zakup mieszkania, warto o owo bezpieczeństwo zadbać. W wypadku warszawskiego dewelopera Victoria Dom wątpliwości nie mamy – wieloletnia obecność na rynku, a co za tym idzie, doświadczenie pozwalają mu w pełni zaufać. Sprawdź naszą ofertę.