Mieszkanie w Krakowie - dlaczego to dobra inwestycja?

Mieszkanie w Krakowie – dlaczego to dobra inwestycja?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

10.02.2023

Kraków to bez wątpienia miasto niezwykłe. Można tu wpaść na chwilę i zachwycić się na tyle, by zostać na całe życie. Co, poza historią i osławionym życiem kulturalnym ma do zaoferowania to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce? Dlaczego mieszkanie w Krakowie poza niewątpliwą przyjemnością to także dobra inwestycja?

Miasto dla studentów 

Kraków to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Przyciąga młodych ludzi żądnych wiedzy i studenckiego życia. Wysoki poziom edukacji gwarantują najlepsze uczelnie w kraju, które rokrocznie trafiają na pierwsze miejsca rankingów. A aktywne studenckie życie zapewniają liczne kawiarnie, kluby, puby i miejsca z bogatą ofertą kulturalną. 

Gdzie można tu studiować? Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to pierwsza szkoła wyższa w Polsce, która powstała w 1364 r. W roku akademickim 2021/2022 uczelnia uruchomiła 168 kierunków na 13 wydziałach, kształcąc 34 432 studentów. Szkoła oferuje studia pierwszego i drugiego stopnia, studia jednolite magisterskie, a także doktoranckie i podyplomowe. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – oferta kształcenia AGH obejmuje studia stacjonarne, studia niestacjonarne, kształcenie w szkołach doktorskich, studia podyplomowe oraz specjalistyczne kursy dokształcające i szkolenia. Kierunki powstają w odpowiedzi na aktualne trendy na rynku pracy oraz dynamiczne przemiany gospodarcze i społeczne. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie powstał w 1925 r. Pod względem liczby studentów, UEK jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie uniwersytetem poświęconym naukom ekonomicznym. Jest także drugą najstarszą w Polsce państwową uczelnią ekonomiczną. To nie wyczerpuje listy miejsc, w których warto podjąć edukację. To jedynie wskazówka dla tych, którzy chcą studiować tam, gdzie kształcą najlepiej. 

A gdzie spędzić czas po wyczerpującej nauce? Lokali, w których studenci będą czuli się doskonale, jest mnóstwo. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. I wielbiciele kawy i słodkości i ci, którzy chcą posłuchać dobrej muzyki i ci, którzy mają potrzebę potańczyć czy wypić piwo. 

Miasto dobre do pracy

Bez względu na to, czy właśnie skończyłeś studia i szukasz pierwszej pracy, czy masz duże doświadczenie, ale potrzebujesz zmiany, Kraków to doskonałe miejsce do pracy. Kilka firm mieszczących się w tym mieście znalazło się w czołówce ubiegłorocznego prestiżowego rankingu Great Place to Work. Lundbeck GBS Krakow to część globalnej firmy farmaceutycznej, specjalizującej się w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego. Krakowski oddział zajmuje się wsparciem biznesowym w zakresie finansów, kontrolingu, procesów HR, IT, zakupów, zarządzania projektami i transformacją procesów biznesowych. Polski oddział amerykańskiej spółki informatycznej RELATIVITY POLAND także mieści się w Krakowie i zatrudnia ponad 200 osób. HILTON POLSKA to amerykańska sieć, która ma w Krakowie i okolicy pięć obiektów hotelowych. WP Engine to krakowska firma uchodząca za najbardziej zaufaną na świecie spółkę technologiczną tworzącą rozwiązania dedykowane platformie WordPress. EPAM Systems to amerykański koncern technologiczny, który działa pod Wawelem od 2011 r. i zatrudnia tu ok. 2 tys. osób, z czego większość to specjaliści i inżynierowie IT. AKAMAI TECHNOLOGIES, spółka z USA, zatrudnia ok. 700 pracowników w Krakowie, w tym blisko 500 inżynierów/specjalistów IT. SII GROUP, spółka z Francji, zatrudnia w Krakowie 800 pracowników, w tym 700 inżynierów/specjalistów IT zaś CISCO POLAND w ciągu ostatnich dziesięciu lat stworzył pod Wawelem jedno z kluczowych w świecie centrów badawczo-rozwojowych i zatrudnia w Krakowie ponad 2200 pracowników, w tym 1000 inżynierów/specjalistów IT. A to tylko wyróżnieni w rankingu pracodawcy. Tych, którzy się w nim nie znaleźli, a są warci polecenia, nie sposób wymienić. 

Miasto wielu możliwości 

Kraków to miasto różnorodne architektonicznie. Jeśli chcesz w nim zamieszkać, masz wybór: stara kamienica, wielka płyta, czy nowoczesne osiedle wybudowane wg projektu świetnych architektów. Masz też możliwość dopasować wybór do możliwości swojego portfela. Bez wątpienia najdroższe będą mieszkania w zabytkowych kamienicach w okolicach Starego Rynku czy Wawelu, nieco tańsze zaś w rozwijających się dynamicznie Nowej Hucie czy Mistrzejowicach. – Osiedle Viva Piast w krakowskich Mistrzejowicach to pierwsza nasza inwestycja w tym mieście, więc dopiero się poznajemy, ale już lubimy. Jeśli chcesz zamieszkać w zielonej okolicy, ale równie ważny jest dla Ciebie sprawny dojazd do centrum Krakowa, to nasze osiedle będzie dla Ciebie idealnym wyborem – mówi Ewa Rathe-Głowacka, dyrektor marketingu Victoria Dom. – Odnajdą tu miejsce dla siebie osoby ceniące sobie spokój oraz okolicę bogatą w warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Mistrzejowice są uznawane za jedną z krakowskich dzielnic najbardziej przyjaznych dzieciom. Mają też dobrze rozwiniętą siecią edukacyjną. Nasze krakowskie osiedle to, poza przyjazną lokalizacją, ciekawa architektura. Każdy detal został tu skrupulatnie przemyślany. Kupujący znajdą tu mieszkania od dwóch do czterech pokoi. Każde wyposażone jest w ogródek lub balkon. Ogromną zaletą lokalizacji jest dostęp do sklepów i usług podnoszących codzienny komfort życia. W bliskim sąsiedztwie znajdują się przystanki autobusowe oraz tramwajowe, które pozwalają dotrzeć w 20 minut do centrum miasta podkreśla Ewa Rathe-Głowacka. 

Miasto pełne zieleni

Krakowskie tereny zielone to bardzo ważny punkt na mapie miasta. Mimo że to drugie po stolicy miasto w Polsce pod wieloma wymiernymi względami, to jednak mnóstwo tu miejsc, gdzie można odpocząć czy zorganizować piknik. Wymienimy tylko niektóre z nich, także te, które znajdują się w ścisłym centrum Krakowa: Ogród Profesorski oraz liczne skwery okalające Stare Miasto, Bulwar Czerwieński nad Wisłą, Park im. Henryka Jordana ze stawem, boiskami do koszykówki, kortami tenisowymi oraz punktami gastronomicznymi, krakowskie Błonia, czyli rozległe łąki, na których często odbywają się plenerowe imprezy masowe, Park Kleparskiego, Skwer Stefana Kosińskiego wraz z alpinarium ozdobnym, Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Storczykarnią, a także Park Strzelecki.

Miasto, w którym mieszkania zyskują na wartości 

Jak informuje portal sonarhome.pl, od początku 2023 r. szacowana cena za m² mieszkania wzrosła o 0.01%. To niewiele, jednak jeśli przyjrzeć się cenom w dłuższej perspektywie, ceny sukcesywnie rosną. I nic nie zapowiada, żeby ten trend się zmienił. Najdroższą dzielnicą w Krakowie jest obecnie Stare Miasto. Cena 1 m² mieszkania wynosi tutaj 14 418 zł. Na drugim miejscu pośród najdroższych dzielnic Krakowa znajdują się Grzegórzki, gdzie cena 1 m² mieszkania wynosi 12 832 zł. Najtańszą dzielnicą w Krakowie są aktualnie Wzgórza Krzesławickie. Cena 1 m² mieszkania w tym rejonie to średnio 8 678 zł. Na drugim miejscu wśród najtańszych dzielnic znajdują się Mistrzejowice z ceną za 1 m² mieszkania na poziomie 8 978 zł. Trzecie miejsce z kolei zajmuje Nowa Huta, gdzie 1 m² mieszkania kosztuje 8 984 zł. – Warto wykorzystać ten moment, kiedy mieszkania w Mistrzejowicach nie osiągają jeszcze wartości nieprzystępnej dla większości kupujących. To rozwijająca się w zawrotnym tempie dzielnica. Zapewnia swoim mieszkańcom doskonałe połączenie komunikacyjne z innymi częściami miasta. Bogate zaplecze handlowe, liczne szkoły, przedszkola, placówki medyczne czy tereny zielone to gwarancja wygodnego i sprawnego funkcjonowania na co dzień – zapewnia Ewa Rathe-Głowacka. – To doskonałe miejsce do życia tak dla rodzin z dziećmi, jak i aktywnych singli. Także osoby, które myślą o zakupie mieszkania w celach inwestycyjnych, znajdą tu odpowiednie rozwiązanie dla siebie – dodaje.