Mieszkanie w bloku – które piętro wybrać? Praktyczny poradnik

Mieszkanie w bloku – które piętro wybrać? Praktyczny poradnik

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

23.09.2023

Kupujesz mieszkanie w bloku i nie wiesz, które piętro wybrać? Każda kondygnacja ma swoje wady i zalety. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze zalety mieszkania na poszczególnych piętrach. Przeczytaj, a dowiesz się, jakie mieszkanie spełni Twoje oczekiwania. 

Na którym piętrze warto zamieszkać?

Większość osób poszukujących mieszkań w bloku uważa, że nieruchomości znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze są najbardziej atrakcyjne. Dostęp do nich jest ułatwiony – nie musisz wchodzić po wielu schodach. Takie mieszkania cieszą się szczególnym zainteresowaniem osób starszych i niepełnosprawnych. Wiele bloków jest pozbawionych windy, dlatego warto w ten sposób ułatwić sobie korzystanie z budynku.

Dlaczego warto zamieszkać na parterze?

 • Cena nieruchomości – mieszkania na parterze są przeciętnie o kilka procent tańsze niż mieszkania na wyższych kondygnacjach.
 • Dodatkowe udogodnienia – deweloperzy często oferują do mieszkań na parterze dodatkowe udogodnienia takie jak komórka lokatorska czy miejsce parkingowe. Wiele takich nieruchomości posiada też własny ogródek, który daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu bez konieczności opuszczania mieszkania.
 • Łatwiejsze poruszanie się – mieszkając na parterze, nie musisz pokonywać wielu schodów, co jest szczególnie istotne dla rodzin z dziećmi i osób w podeszłym wieku, które mają trudności w chodzeniu.

Pierwsze piętro – zalety

 • Bezpieczeństwo – mieszkania na pierwszym piętrze łatwiej opuścić w przypadku ewakuacji podczas pożaru lub w innych nagłych sytuacjach.
 • Wygoda codziennych czynności – przenoszenie zakupów, wnoszenie rzeczy do mieszkania czy wynoszenie śmieci są łatwiejsze, gdy lokal znajduje się na pierwszym piętrze.
 • Oszczędność czasu – nie musisz czekać na windę czy wspinać się po schodach.
 • Wygoda dla zwierząt domowych – jako właściciel mieszkania na pierwszym piętrze nie musisz nosić swojego pupila po schodach, dzięki czemu spacery z psem stają się przyjemniejsze.
 • Łatwiejsze przeprowadzki – podczas przenoszenia ciężkich mebli mieszkanie na pierwszym piętrze jest wygodniejsze.

Drugie piętro – dlaczego warto zamieszkać?

 • Widok – mieszkanie na wyższym piętrze często oferuje lepszy widok na okolicę, co może być atrakcyjne dla wielu osób.
 • Prywatność – mieszkając na drugim piętrze, nie jesteś tak narażony na spojrzenia przechodniów, jak właściciele nieruchomości znajdujących się na parterze.
 • Czystość – na niższe piętra często dostaje się więcej kurzu i pyłków z ulicy. Mieszkania na wyższych kondygnacjach mogą być mniej narażone na ten problem.
 • Mniej hałasu – wyższe piętra mogą być mniej narażone na hałas z ulicy, co może przyczynić się do spokojniejszego i bardziej komfortowego życia.

Czy już wiesz, jakiej nieruchomości poszukujesz? Interesuje Cię zakup mieszkania w Warszawie lub Krakowie? Z przyjemnością pomożemy Ci w całym procesie. W ofercie Victoria Dom znajdziesz wyjątkowe nieruchomości z rynku pierwotnego. Napisz do nas lub zadzwoń, a pomożemy Ci dobrać ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej rodziny.