Mieszkanie od dewelopera a certyfikat energetyczny. Co musisz wiedzieć?

Mieszkanie od dewelopera a certyfikat energetyczny. Co musisz wiedzieć?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

23.01.2024

Od 28 kwietnia 2023 roku istnieje obowiązek przekazania dokumentu zwanego świadectwem charakterystyki energetycznej nowemu właścicielowi nieruchomości. Czym jest taki certyfikat? Czy wymóg ten dotyczy jedynie rynku wtórnego, czy też pierwotnego? W tym artykule wyjaśniamy, czy deweloper musi dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej.

Czym jest certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny znany także jako świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający efektywność energetyczną budynku. Zawiera informacje o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, klimatyzacji oraz oświetlenia. Jest obowiązkowy przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości, a jego brak może skutkować sankcjami. Certyfikat jest ważny przez 10 lat, chyba że w mieszkaniu zajdą zmiany mające wpływ na zużycie energii.

Z czego się składa świadectwo charakterystyki energetycznej? 

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera kilka kluczowych elementów:

  • informacje o budynku lub jego wydzielonej części,
  • analizę energetyczną budynku lub określonej części nieruchomości,
  • zalecenia na temat sposobów zwiększenia efektywności energetycznej obiektu,
  • dodatkowe wyjaśnienia i informacje uzupełniające.

Dokument zawiera informacje o: metrażu, powierzchni części wspólnych, sposobie budowy stropów, roku oddania budynku do użytku i sposobie ogrzewania oraz wentylacji.

Czy deweloper musi dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Deweloper jest zobowiązany do dostarczenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to wymóg prawny obowiązujący w wielu krajach, w tym w Polsce. Świadectwo to musi być przedstawione nabywcy przed zawarciem umowy sprzedaży lub najmu nieruchomości. Dokument ten informuje o efektywności energetycznej budynku, co ma kluczowe znaczenie dla oceny kosztów utrzymania nieruchomości. Nieprzekazanie świadectwa przez dewelopera może skutkować konsekwencjami prawnymi, w tym karami finansowymi. Jest to ważny element procesu transakcyjnego, gwarantujący transparentność i świadomy wybór nabywcy.

Kiedy deweloper przekazuje świadectwo energetyczne?

Deweloper powinien przekazać to świadectwo przy zawarciu umowy sprzedaży, a nie przy odbiorze kluczy. W przypadku zakupu domu obowiązek przekazania świadectwa przez dewelopera zależy od rodzaju transakcji. Jest wymagane przy sprzedaży gotowego budynku, ale nie w przypadku budowy domu na własne potrzeby, gdzie wystarcza projektowa charakterystyka energetyczna.

Pomożemy Ci kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w Warszawie lub Krakowie

Czy myślisz o zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego w Warszawie lub Krakowie? Zastanawiasz się, jak zadbać o wszystkie formalności i chciałbyś uzyskać odpowiedzi na swoje pytania dotyczące transakcji? Zapoznaj się z ofertą Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz dostępne lokale i planowane projekty. Napisz lub zadzwoń, by dowiedzieć się więcej.