Mieszkanie na ostatnim piętrze – zalety i wady

Mieszkanie na ostatnim piętrze – zalety i wady

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

23.05.2023

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat nieruchomości na ostatnim piętrze. Jedni uważają, że to najlepsze miejsce do zamieszkania, inni twierdzą, że wybór takiego lokalu wiąże się z wieloma uciążliwościami. Poniższy artykuł pomoże Ci wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Czy warto zamieszkać na ostatnim piętrze?

Decyzja o zamieszkaniu na ostatnim piętrze powinna być dobrze przemyślana i zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Istnieją zarówno zalety, jak i wady mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – zalety:

 • Piękne widoki – mieszkanie na ostatnim piętrze często oferuje widok na panoramę miasta, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknymi krajobrazami, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie.
 • Brak sąsiadów nad głową – mieszkanie na ostatnim piętrze oznacza brak mieszkań nad sobą, co pozwala uniknąć hałasu i niweluje ryzyko zalania.
 • Większe bezpieczeństwo – mieszkanie na ostatnim piętrze ma mniejsze ryzyko włamania, ponieważ trudniej dostać się do niego z zewnątrz.
 • Większa prywatność – na klatce schodowej przechodzą tylko sąsiedzi z Twojego piętra, co zmniejsza liczbę przechodzących osób.
 • Czystość klatki schodowej – tylko mieszkańcy mają dostęp do klatki schodowej, co sprawia, że utrzymanie porządku jest mniej uciążliwe.
 • Więcej światła – mieszkania na ostatnim piętrze cieszą się zwykle dobrym nasłonecznieniem, a jasne światło wpadające do mieszkania może wpływać pozytywnie na samopoczucie i nastrój jego mieszkańców, co z kolei może działać antydepresyjnie.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady:

 • Wysokie temperatury w lecie – montaż klimatyzacji jest w takim przypadku niemal koniecznością, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 • Wiatr może powodować hałas – w mieszkaniu na ostatnim piętrze można odczuwać wiatr bardziej niż na niższych piętrach.
 • Problemy z izolacją akustyczną – często na ostatnim piętrze słychać hałas z pobliskiej ulicy lub z budynków sąsiednich, co może przeszkadzać lokatorom.
 • Problemy z ciśnieniem wody – w niektórych budynkach ciśnienie wody na ostatnim piętrze jest słabsze niż na niższych kondygnacjach, co może powodować problemy podczas korzystania z wody; niedogodność ta dotyczy zwykle starego budownictwa.
 • Utrudnienia dla osób starszych – mieszkanie na ostatnim piętrze wiąże się z koniecznością pokonywania wielu schodów, co jest szczególnie problematyczne dla osób starszych z ograniczeniami ruchowymi.

Jakie mieszkanie wybrać?

Do zalet mieszkania na ostatnim piętrze można zaliczyć przede wszystkim piękne widoki, prywatność, ciepło, brak sąsiadów nad głową, mniejsze ryzyko zalania przez sąsiada z góry i mniejsze ryzyko włamania, dzięki czemu mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej. Z drugiej strony w przypadku braku windy w budynku mogą pojawić się problemy związane z utrudnionym dostępem do mieszkania. Wybór należy do Ciebie.

Szukasz mieszkania w Warszawie lub Krakowie? Już wiesz, która kondygnacja spełni Twoje oczekiwania? Zapoznaj się z ofertą nieruchomości Victoria Dom, a znajdziesz wyjątkowe lokale z rynku pierwotnego. Napisz do nas lub zadzwoń, a pomożemy Ci podjąć tę ważną decyzję.