Gromadzenie i zabezpieczenie nadwyżek finansowych to cel niemal każdego z nas. Jak jednak robić to z głową, by nie tylko nie stracić, ale też zyskiwać?

Mieszkanie jako inwestycja. Czy to się opłaca?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.06.2022

Gromadzenie i zabezpieczenie nadwyżek finansowych to cel niemal każdego z nas. Jak jednak robić to z głową, by nie tylko nie stracić, ale też zyskiwać? Istnieją różne narzędzia temu służące, bez wątpienia jednak nieruchomości stanowią jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Rodzinne Inwestycje wraz z Instytutem Badawczym Kantar, 59 proc. ankietowanych jako najbardziej pożądaną inwestycję wymieniło nieruchomości gruntowe. 52 proc. wskazało mieszkania, domy i lokale usługowe, czyli nieruchomości użytkowe. W złoto i inne kruszce zainwestowałoby 37 proc. ankietowanych, a 16 proc. w inne wartościowe przedmioty. I o ile inwestycja w ziemię zazwyczaj pojawia się na poziomie deklaracji, to z nieruchomościami mieszkaniowymi jest zgoła inaczej. Polacy uważają kupowanie ich za najbezpieczniejszą i przynoszącą najpewniejszy zwrot formę lokowania wolnych środków.

Gwarancja zysku 

Ostatnie dwa lata przyniosły mnóstwo zawirowań na rynku. Najpierw pandemia skłoniła Polaków do wycofywania pieniędzy z banków i lokowania ich m.in. w nieruchomościach. Aktualnie wojna za naszą wschodnią granicą, rosnąca w zawrotnym tempie inflacja i koszty życia powodują, że wielu z nas zastanawia się, gdzie warto zainwestować pieniądze. Tak, by nie traciły na wartości. Naturalnym wyborem są nieruchomości. Niezależnie od tego, czy kupujemy je na użytek własny, dla swoich dzieci, czy aby je wynajmować, mamy niemal 100 proc. gwarancji, że na tym nie stracimy. Oczywiście, jeśli traktujemy inwestycję długookresowo. Pomimo od lat rosnących cen mieszkań na rynku, musimy uwzględnić bowiem fakt, że zdarzają się okresy wahań, w których ceny są nieco niższe. W wypadku zakupu mieszkania z myślą o wykorzystaniu komercyjnym, jak pokazują dane z 15 krajów z lat 1975 – 2021, jeśli będziemy je wynajmować przez 10 lat, mamy niemal gwarancję, że na tym zarobimy.

Mieszkanie pod wynajem 

Skupimy się w tym artykule właśnie na zakupie nieruchomości pod wynajem. Jedną z niewątpliwych korzyści, jakie niesie ze sobą ta forma inwestycji, jest możliwość zakupu z udziałem środków zewnętrznych. Nie musimy posiadać całej kwoty, by zacząć aktywnie inwestować na rynku mieszkaniowym – nawet zaciągając kredyt, wciąż możemy liczyć na zysk. Warto jednak w tym wypadku sprawdzić dokładnie ofertę banków. W wypadku dewelopera Victoria Dom jest to proste i bezpieczne. Firma zapewnia bowiem swoim klientom obsługę finansowania w ramach działalności Domu Kredytowego Victoria. Pozwala to na zoptymalizowanie wielu procesów i daje gwarancję doboru najkorzystniejszej propozycji.

Określić odbiorcę docelowego  

Co jeszcze, poza formą finansowania, należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup mieszkania pod wynajem? Zapewne to, kto ma być naszym odbiorcą docelowym. To zdeterminuje wybór metrażu i lokalizacji. Warszawa i Kraków, miasta, w których buduje Victoria Dom, gwarantują duże zainteresowanie naszą ofertą. Mimo że w obu tych przypadkach cena zakupu jest bez wątpienia jedną z najwyższych w Polsce, to także koszty wynajmu są znacznie wyższe niż w innych miastach w kraju. Warto więc, zanim podejmiemy decyzję, rozważyć, jakie miasto będzie nie tylko najbliższe naszemu sercu, ale też najbardziej uzasadnione ekonomicznie.

Rozważając kwestię metrażu, także zastanówmy się, komu będziemy wynajmować mieszkanie. Jeśli studentom, pomyślmy o większym metrażu z możliwością podziału na mniejsze pokoje. Kiedy rozważasz pracowników korporacji, niewielkie, kompaktowe mieszkanie będzie wystarczające. Jeśli uwzględniasz rodziny z dziećmi, ważna będzie ustawność i funkcjonalność lokalu. Także metraż, który pozwoli wygodnie koegzystować osobom w różnym wieku ma ogromne znaczenie. W ofercie Victorii Dom znajdziecie Państwo mieszkania, które pozwolą na zaspokojenie potrzeb wszystkich tych grup odbiorców. Sprawdź naszą ofertę.