Kupno mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Kupno mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.07.2023

Pierwszy i najważniejszy krok, który mamy do zrobienia, to podjęcie decyzji. Kiedy już wiemy, że chcemy kupić mieszkanie i że ma ono pochodzić z rynku pierwotnego warto zaopatrzyć się we właściwą wiedzę odnośnie procesu takiego zakupu. Co zatem powinniśmy wiedzieć?

Określ wymagania

Zastanów się, jaka lokalizacja jest dla Ciebie najbardziej interesująca. To, gdzie chcesz kupić mieszkanie, pozwoli Ci zawęzić listę deweloperów do tych, którzy budują w okolicy, która Cię interesuje. Ważne też, żebyś sprecyzował powierzchnię, liczbę pokoi i to, czy ma być to mieszkanie z balkonem, tarasem czy ogródkiem. Istotna jest też kwestia infrastruktury, jaką deweloper zapewnia mieszkańcom. Zastanów się więc, czy ważny jest dla Ciebie plac zabaw, skwer, na którym można spędzić czas przed domem, sklepy i kawiarnie czy restauracje, infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych czy parking dla rowerów. Skoro już o parkingu mowa, to także ważna kwestia – sprawdź, czy deweloper oferuje parking podziemny, czy miejsca postojowe przed budynkiem. Kiedy już dokładnie wiesz, czego szukasz, zwróć się do wybranych deweloperów ze swoimi pytaniami.

Określ budżet

Jedną z ważniejszych kwestii podczas zakupu mieszkania jest realna ocena jakimi dysponujemy środkami. 

Jeśli nie mamy wystarczającej kwoty na zakup z własnych środków można rozważyć rozwiązania kredytowe. 

W dobie licznych wsparć rządowych warto skorzystać z wiedzy i doradztwa sprawdzonego Domu Kredytowego. Nie każdy deweloper posiada jednak takie wsparcie i może zaproponować klientom optymalne rozwiązania przy kredytach hipotecznych. 

Wybierz dewelopera

Kiedy już wiesz, gdzie i jakie chcesz kupić mieszkanie i dysponujesz na nie środkami, przyszedł czas na wybór dewelopera. Wybierz się na wycieczkę w okolice, w których chcesz nabyć nieruchomość. Dzięki temu zobaczysz, jaka jest tam infrastruktura. Dowiesz się, czy w pobliżu są przystanki autobusowe, tramwajowe, metro, stacja kolejowa. Sprawdzisz, czy w okolicy są sklepy, urzędy, szkoły, przedszkola. Zweryfikujesz, jak wyglądają drogi dojazdowe. A przede wszystkim, zobaczysz, jacy deweloperzy budują w preferowanej przez Ciebie lokalizacji. Dzięki temu stworzysz listę tych, z którymi się skontaktujesz.

Zapytaj dewelopera o…

Kiedy już wybrałeś kilka inwestycji i deweloperów, umów się na spotkania z doradcami z tych firm. O co powinieneś ich poprosić?

  • O prospekt informacyjny – znajdują się w nim informacje o prawach do nieruchomości;
  • O potwierdzenie pozwolenia na budowę;
  • O informacje na temat standardu wykończenia, materiałów budowlanych;
  • O termin oddania inwestycji;
  • O cenę za m2 lokalu;
  • O kary umowne;
  • O dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania;
  • O prognozowaną cenę czynszu.

Ostatnie kroki

Kiedy już dokonasz ostatecznego wyboru dewelopera i masz pozytywną decyzję kredytową, bądź własne środki na zakup mieszkania, podpisz umowę. Jeśli potrzebujesz czasu, wybierz umowę rezerwacyjną. Daje możliwość przygotowania brakujących dokumentów, domknięcia kwestii kredytowych, jak również gwarantuje, że nikt przed Tobą nie kupi Twojego wymarzonego M. Jeśli masz już wszystko, czego Ci trzeba, podpisz umowę deweloperską. Ta forma wymaga wizyty u notariusza i poniesienia kosztów z tym związanych. W przypadkach obu umów przeczytaj je bardzo uważnie, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady u prawnika. Pamiętaj, że podpisanie jakiejkolwiek umowy wiąże się z określonymi prawami, ale też obowiązkami.

Odbierz mieszkanie

Po zakończeniu budowy i otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie nadchodzi czas na odbiór techniczny mieszkania. Skorzystaj z pomocy fachowca lub sam gruntownie przygotuj się do tego. Zweryfikuj stan okien, drzwi, ścian, podłóg, instalacji. Sprawdź również, czy wykończenie mieszkania jest zgodne z umową, czy wszystko działa poprawnie i czy nie ma żadnych uszkodzeń. W przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości zrób listę ewentualnych usterek i zgłoś je deweloperowi. Ustalcie procedury naprawcze. Jeśli wszystko zostanie naprawione lub jeśli do naprawy nic nie było, możesz cieszyć się własnymi czterema kątami!