Komórka lokatorska a piwnica – różnice

Komórka lokatorska a piwnica – różnice

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

25.05.2023

Szukasz nowego mieszkania z dodatkowym pomieszczeniem, w którym będziesz przechowywał sezonowy sprzęt lub przetwory? Zastanawiasz się, czy wybrać nieruchomość z piwnicą, czy z komórką lokatorską? Czym się one różnią? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź na to pytanie.

Czym jest komórka lokatorska?

Piwnica i komórka lokatorska to pomieszczenia, w których możesz przechowywać podobne przedmioty, jednak terminy te odnoszą się do innych przestrzeni użytkowych. Czym jest komórka lokatorska, a czym piwnica?

Komórka lokatorska to zazwyczaj mała wnęka na korytarzu obok mieszkania. Takie pomieszczenie o niewielkim metrażu znajduje się bezpośrednio przy mieszkaniu lub na klatce schodowej. To miejsce, w którym możesz przechowywać różnego rodzaju rzeczy, takie jak narzędzia, rowery, sprzęt sportowy, czy zapasy żywności. Komórka lokatorska zwykle jest wyposażona w drzwi, klucz oraz okno wentylacyjne. Często stanowi ona dodatkową przestrzeń magazynową dla mieszkańców, którzy nie mają wystarczającej ilości miejsca w swoim mieszkaniu.

Czym jest piwnica?

Termin „piwnica” zazwyczaj odnosi się do pomieszczeń ulokowanych w najniższej, całkowicie lub częściowo podziemnej kondygnacji budynku. To dodatkowa powierzchnia użytkowa, która nie wlicza się w metraż mieszkania i służy zwykle do przechowywania różnych przedmiotów, takich jak narzędzia, sprzęt sportowy, meble czy artykuły spożywcze, a także jako pomieszczenie gospodarcze lub magazynowe. 

Czym różni się komórka lokatorska od piwnicy?

Komórka lokatorska i piwnica to dwa odmienne pomieszczenia, które mogą występować w mieszkaniach lub domach. Główną różnicą jest ich wielkość oraz położenie. Komórka lokatorska jest zwykle mniejsza i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania, natomiast piwnica to większe pomieszczenie, które znajduje się na niższym poziomie budynku. Co ciekawe, powierzchnia obu tych pomieszczeń nie jest wliczana do metrażu mieszkania.

Mieszkanie z piwnicą czy komórką lokatorską – co wybrać?

Zastanawiasz się, czy wybrać mieszkanie z piwnicą, czy komórką lokatorską? Wybór zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od lokalizacji i warunków technicznych tych przestrzeni w konkretnym budynku. Pamiętaj, że piwnica może być narażona na wilgoć, co w niektórych przypadkach negatywnie wpłynie na przechowywane w niej przedmioty.

Tymczasem komórka lokatorska może być bardziej praktyczna, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania przedmiotów, które chcesz mieć blisko mieszkania, na przykład zabawek dla dzieci czy sezonowych ubrań.

Poszukujesz nowego mieszkania z piwnicą lub komórką lokatorską? Zapoznaj się z ofertą nieruchomości z rynku pierwotnego Victoria Dom w Warszawie lub Krakowie. Napisz do nas lub zadzwoń, a pomożemy Ci wybrać lokal spełniający Twoje oczekiwania.