Kiedy deweloper przekazuje klucze do mieszkania?

Kiedy deweloper przekazuje klucze do mieszkania?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

15.01.2024

Przed Tobą długo wyczekiwany moment odebrania kluczy do nowego mieszkania? Czy zastanawiasz się, kiedy dokładnie następuje ten moment? W tym artykule przyjrzymy się procesowi przekazywania kluczy przez dewelopera, weźmiemy pod uwagę zarówno aspekty prawne, jak i organizacyjne, które wpływają na ten ważny dzień.

Kiedy deweloper przekazuje klucze do mieszkania?

Odbiór kluczy od dewelopera jest związany z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku, a także spełnieniem warunków zawartych w umowie deweloperskiej, zapłatą za nieruchomość i sprawdzeniem wszystkich zapisów protokołu zdawczo-odbiorczego. Podczas odbioru technicznego jako przyszły właściciel mieszkania zgłaszasz ewentualne usterki. 

Warto zapoznać się szczegółowo z umową deweloperską, która zawiera wszystkie informacje o terminie przekazania kluczy. Proces ten może się odbyć po protokole zdawczo-odbiorczym, w dniu podpisania aktu notarialnego lub w czasie podpisania umowy końcowej.

Jak przebiega proces przekazania kluczy przez dewelopera?

Proces przekazania kluczy od dewelopera obejmuje kilka kroków.

  1. Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – kupujący w towarzystwie inspektora budowlanego sprawdza mieszkanie pod kątem wad i niedociągnięć. Jeśli są jakieś usterki, zgłasza je deweloperowi.
  2. Protokół zdawczo-odbiorczy – po zakończeniu przeglądu i zaakceptowaniu stanu mieszkania kupujący i deweloper podpisują protokół odbiorczy. Protokół ten potwierdza, że mieszkanie zostało odebrane i jest zgodne z umową.
  3. Przekazanie dokumentów – deweloper przekazuje kupującemu wszystkie niezbędne dokumenty związane z mieszkaniem, takie jak gwarancje, instrukcje użytkowania czy dokumentację techniczną.
  4. Przeniesienie własności – formalne przejęcie własności mieszkania wymaga wizyty u notariusza i podpisania aktu notarialnego.
  5. Przekazanie kluczy nowemu właścicielowi – kupujący formalnie otrzymuje dostęp do swojego nowego mieszkania.

O czym pamiętać, odbierając mieszkanie od dewelopera?

Przed Tobą odbiór mieszkania od dewelopera? Koniecznie weź ze sobą umowę, ponieważ stanowi ona podstawę weryfikacji jego pracy. Znajdziesz w niej informacje o wcześniejszych ustaleniach dotyczących między innymi standardu wykończenia. Podczas odbioru sprawdź: drzwi, instalację elektryczną, rozdzielnice, układ ścian, szyby, okna, przyłącza wodne, standard wykończenia, parapety, grzejniki, a także balkon. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże Ci sprawdzić wentylację, wilgotność ścian oraz instalację elektryczną. Dzięki temu zyskasz spokój i pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie z ustaleniami.

Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie lub Krakowie? Zapoznaj się z aktualną ofertą dewelopera Victoria Dom. Na naszej stronie WWW przedstawiamy dostępne nieruchomości o wybranym przez Ciebie metrażu. Pomożemy Ci w całym procesie związanym z transakcją – od wyboru mieszkania po przekazanie kluczy do nieruchomości. Napisz do nas lub zadzwoń, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.