Kawalerka czy dwupokojowe? Kiedy warto postawić na mniejszy metraż?

Kawalerka czy dwupokojowe? Kiedy warto postawić na mniejszy metraż?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

22.07.2022

Tytułowe pytanie zadają sobie tak kupujący mieszkanie na własne potrzeby, jak prywatni inwestorzy liczący na to, że wynajem mieszkania będzie dla nich dobrą lokatą kapitału i pewnym źródłem dochodu. I dla jednych i drugich ważna jest cena, lokalizacja i optymalne rozwiązania, jeśli chodzi o rozkład mieszkania. 

Rosnące koszty kredytu, a tym samym ograniczenie zdolności kredytowej klientów sprawiają, że wśród kupujących coraz popularniejsze stają się mieszkania małe, ale o większej liczbie pomieszczeń. W ofercie deweloperów, świadomych tak trendów, jak i możliwości i ograniczeń klientów, takich powierzchni jest coraz więcej. Jakie korzyści płyną z zakupu kawalerki, a jakie z zakupu niewielkiego mieszkania dwupokojowego?

Kawalerka – dlaczego warto kupić?

– Jak pokazują wyniki badania „Preferencje nabywców mieszkań – 2021 r.”, które zrealizowała firma JLL, od 2020 roku nieprzerwanie wzrasta zainteresowanie kawalerkami. Wpływają na to rosnąca inflacja i szybujące koszty kredytów. Klienci, którym coraz trudniej pozyskać zewnętrzne finansowanie, szukają kompaktowych lokali w możliwie najniższej cenie, ale w dobrej lokalizacji – mówi Ewa Rathe-Głowacka, dyrektor marketingu Victoria Dom. Co, poza cenę, przemawia za tak niewielką przestrzenią? Możliwość szybkiej aranżacji wnętrza przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Do wykończenia kawalerki zużyjemy mniej farby, kafelków czy paneli. Potrzebne nam będzie także mniej mebli, choć optymalizacja przestrzeni będzie wymagała przemyślanych decyzji, a być może nawet współpracy z projektantem. Bez wątpienia, jeśli zdecydujemy się na kawalerkę, warto wybrać takiego dewelopera, który projektuje kompaktowe mieszkania w mądry sposób. Na to można liczyć, decydując się na ofertę Victoria Dom. Warto sprawdzić choćby to, co deweloper przygotował na osiedlu Metro Art. W budynku położonym na warszawskiej Pradze Południe zaprojektowano 133 lokale. Oferta Victorii Dom jest skierowana do osób ceniących sobie klimat dzielnicy, bliskość bogatej miejskiej infrastruktury oraz rozległych terenów zielonych. W ofercie dewelopera dostępne są mieszkania: 1, 2, 3, 4, 5-pokojowe o metrażach od 29 do 133 m2. Każde z mieszkań ma balkon, taras lub (na parterze) ogródek. Nowością są lokale z antresolą. Średnia cena m2 lokalu w Metro Art to ok. 13 tys. zł.

Dwa pokoje – dlaczego warto kupić? 

Jak wynika z cytowanego wcześniej badania, aż 39 proc. nabywców poszukuje mieszkań 2-pokojowych. Niezależnie jednak od preferencji co do liczby pokoi, we wszystkich grupach nabywców (inwestor, singiel, para, rodzina) odnotowano spadek oczekiwań wobec minimalnego metrażu. W ciągu roku, z 36 proc. w IV kwartale 2020 roku do aż 47 proc. w IV kwartale 2021 roku wzrósł udział osób akceptujący metraż w przedziale 30-39 m2 w poszukiwanych lokalach. Tę tendencję dostrzegają deweloperzy, którzy na coraz mniejszych powierzchniach potrafią zaprojektować naprawdę ustawne dwa pokoje. Walorem, jaki z punktu widzenia młodej rodziny, dopiero rozpoczynającej samodzielne życie, ma mieszkanie dwupokojowe, jest jego perspektywiczność. Pojawienie się nowego członka rodziny nie wymusza zakupu nowego lokalu. Wystarczy przearanżować przestrzeń, i można funkcjonować w powiększonym gronie. Singlowi w dwóch osobnych pokojach także łatwiej funkcjonować – wydzielić miejsce do pracy czy do odpoczynku. Z punktu widzenia inwestora, który mieszkanie traktuje jak lokatę kapitału i sposób na zarabianie, wielość pomieszczeń nie ma aż tak istotnego znaczenia, ale zoptymalizowana przestrzeń bez wątpienia będzie zachęcająca dla najemców. 

Zanim zdecydujesz 

Zanim podejmiesz decyzję, czy wybrać mieszkanie 1- czy 2-pokojowe, przeanalizuj swoje potrzeby, spójrz na ten zakup w dłuższej perspektywie i zastanów się, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. Przejrzyj też ofertę sprawdzonych, pewnych i doświadczonych deweloperów. Victoria Dom we wszystkich swoich inwestycjach ma bogaty wybór tak mniejszych, jak i ciut większych lokali, które zaspokoją potrzeby najbardziej wymagających klientów.