Jakich formalności należy dopełnić, odbierając mieszkanie deweloperskie?

Jakich formalności należy dopełnić, odbierając mieszkanie deweloperskie?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

15.04.2023

Przed Tobą emocjonujący czas, bo wkrótce odbierzesz swoje wymarzone mieszkanie od dewelopera! To wspaniała chwila, która wymaga od Ciebie uwagi. Na tym etapie powinieneś sprawdzić, czy wszelkie ściany, podłogi, okna oraz instalacje elektryczne zostały wykonane bezbłędnie. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega procedura odbioru mieszkania i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Lepiej nie zostawiaj niczego przypadkowi.

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – jak wygląda?

Jeśli kupujesz nieruchomość od dewelopera, odbiór techniczny jest bardzo ważnym etapem procesu zakupu. W tym czasie musisz upewnić się, że mieszkanie lub dom są zgodne z umową sprzedaży oraz spełniają wszelkie wymagania techniczne i normy.

Odbiór techniczny zwykle odbywa się w obecności przedstawicieli dewelopera oraz Ciebie jako nabywcy mieszkania lub domu. Podczas odbioru technicznego należy dokładnie sprawdzić stan nieruchomości oraz jej wyposażenie, łącznie z urządzeniami takimi jak instalacja wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna, system grzewczy, okna oraz drzwi.

Jeśli dostrzeżesz jakieś niezgodności z umową lub usterki, poinformuj o tym specjalistę, który będzie się z Tobą kontaktował. Deweloper jest zobowiązany naprawić błędy w określonym czasie – dopiero po tym etapie dojdzie do transakcji i odbioru kluczy.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania od dewelopera?

  • Umów się na spotkanie z przedstawicielem dewelopera w dzień, gdy lokal jest dobrze oświetlony – dzięki temu lepiej dostrzeżesz ewentualne usterki i nie będziesz miał wątpliwości, czy wszystko zostało przygotowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
  • Zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami, które będą potrzebne przy odbiorze – zwróć uwagę na wszelkie klauzule.
  • Na spotkanie weź ze sobą umowę deweloperską wraz z planem nieruchomości i standard lokalu, który zawiera podstawowe informacje dotyczące nieruchomości, takie jak opis techniczny, materiały budowlane i zakres funkcjonowania instalacji.
  • Przygotuj listę rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru mieszkania, takich jak stan okien, drzwi, ścian, podłóg, instalacji. Sprawdź również, czy wykończenie mieszkania jest zgodne z umową, czy wszystko działa poprawnie i czy nie ma żadnych uszkodzeń.
  • Weź ze sobą narzędzia takie jak miernik wilgotności, wodociągowy i elektryczny, latarkę, aparat fotograficzny i notatnik.
  • Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie sprawdzić stan nieruchomości i zgodność wykonanych prac z umową deweloperską, weź ze sobą architekta lub rzeczoznawcę majątkowego, który pomoże Ci w całym procesie.
  • Zrób listę ewentualnych usterek – zgłoś je deweloperowi w ciągu kilku dni od odbioru. Pamiętaj, że masz prawo do otrzymania mieszkania w stanie zgodnym z umową.
  • Sprawdź, jak wygląda ochrona przed skutkami wad – ustal, ile masz czasu na ewentualne reklamacje i zgłaszanie usterek.

Szukasz wymarzonego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego w Warszawie lub Krakowie? Zapoznaj się z ofertą nieruchomości Victoria Dom. Napisz do nas lub zadzwoń, a znajdziemy dla Ciebie lokal spełniający Twoje oczekiwania. Odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące odbioru mieszkania od dewelopera i pomożemy z formalnościami. Udowadniamy, że odbiór mieszkania lub domu może być łatwy i przyjemny.