Jak zadbać o energooszczędność w nowym domu?

Jak zadbać o energooszczędność w nowym domu?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

30.05.2023

Zależy Ci na redukcji kosztów i chcesz zmniejszyć zużycie energii w domu? W tym artykule podpowiadamy, jak ustalić, czy nieruchomość jest energooszczędna i jak zminimalizować straty ciepła w domu. Poznaj najważniejsze wskazówki na ten temat.

Czy dom jest energooszczędny – jak sprawdzić?

Chcesz prowadzić styl życia, który sprzyja ekologii, a jednocześnie zaoszczędzić środki finansowe na ogrzewaniu? Zobacz, jakie kroki warto podjąć, by ocenić energooszczędność domu.

  1. Sprawdź stan izolacji termicznej domu – ustal, czy temperatura utrzymuje się na odpowiednim poziomie w różnych porach roku. Jeśli Twój dom jest właściwie zabezpieczony, będzie miał mniejsze straty ciepła zimą i utrzymywał chłód latem.
  2. Śledź zużycie energii – kontroluj licznik i monitoruj obszary, w których można zaoszczędzić energię.
  3. Sprawdź szczelność okien i drzwi – zwróć uwagę na rodzaj szkła stosowanego w oknach. Warto wybrać energooszczędne szyby z podwójnym lub potrójnym przegrodzeniem termicznym.
  4. Zobacz, jaki masz system ogrzewania i chłodzenia domu – najlepiej sprawdzą się pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy klimatyzatory o wysokiej sprawności energetycznej.
  5. Wybierz oszczędne urządzenia elektroniczne – postaw na sprzęty o wysokiej klasie energetycznej, które zużywają mniej energii. Zastąp tradycyjne żarówki energooszczędnymi LED-ami.
  6. Wybierz panele słoneczne – pomyśl o zamontowaniu ich na dachach budynków, co pozwoli Ci wykorzystać słońce do produkcji energii elektrycznej, dzięki czemu zmniejszysz zależność od tradycyjnych źródeł energii.
  7. Pomyśl o energooszczędnych systemach wodnych – ustal, czy dom ma zainstalowane energooszczędne systemy wodne, takie jak deszczownie, dwuścienny zbiornik na wodę czy efektywne baterie i prysznice. To pomoże Ci oszczędzić wodę i energię potrzebną do jej ogrzania.
  8. Ogranicz wycieki energii – pamiętaj o wyłączaniu urządzeń, z których nie korzystasz. Nie zapomnij, że sprzęty w trybie czuwania mogą nadal zużywać energię, dlatego warto je całkowicie wyłączyć.

Jak zminimalizować straty ciepła w domu? Upewnij się, że nie ma szczelin czy przeciągów wokół drzwi i okien. Zamontuj listwy uszczelniające, aby zapobiec niekontrolowanemu przepływowi powietrza. Zleć profesjonalistom przeprowadzenie audytu energetycznego w domu. W ten sposób dowiesz się, gdzie następują największe straty ciepła i jakie działania podjąć, aby je zminimalizować.

Czy wiedziałeś o tym, że nieruchomości z rynku pierwotnego często są wyposażone w nowoczesne technologie energooszczędne, dzięki czemu przyczyniają się do większej oszczędności?

Victoria Dom – jak dbamy o energooszczędność nieruchomości?

Szukasz nowego domu lub mieszkania z rynku pierwotnego? Przedstawiamy Ci wiele ofert nieruchomości z Warszawy lub Krakowa. Dbamy o to, by nasze lokale spełniały oczekiwania dotyczące izolacji termicznej i energooszczędności. 

Zależy Ci na energooszczędności budynku? Wybierz nieruchomość z rynku pierwotnego. Takie domy i mieszkania spełniają najnowsze standardy budowlane i energetyczne. Przy ich projektowaniu i budowie stosuje się najnowsze technologie i materiały, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla. Poza tym instaluje się zaawansowane systemy monitoringu i sterowania zużyciem energii, co umożliwia jej kontrolę.

Poszukujesz takiej nieruchomości? Chcesz poznać szczegóły współpracy? Napisz do nas lub zadzwoń.