Jak zaaranżować wspólny pokój dla rodzeństwa?

Jak zaaranżować wspólny pokój dla rodzeństwa?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

08.08.2023

Myślisz o przeprowadzce do mieszkania odpowiedniego dla Twojej rodziny? Masz dwójkę dzieci i chciałbyś podzielić przestrzeń tak, by spełniała potrzeby wszystkich domowników? W tym artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na aranżację wspólnego pokoju dla rodzeństwa.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa może być wyzwaniem, jednak dzięki dobremu planowaniu i kreatywności stworzysz przestrzeń, która spełni oczekiwania dzieci. Ważna jest komunikacja pomiędzy maluchami i uwzględnianie wzajemnych potrzeb. Aby dobrze wykorzystać niewielki metraż, warto postawić na meble wielofunkcyjne i podzielić pokój na różne strefy; stworzyć miejsce do spania, do przechowywania, a także kącik do zabawy. 

Poproś dzieci o pomoc w zaaranżowaniu przestrzeni. Zapytaj o ich pomysły i preferencje. Dowiedz się, co ich interesuje, poznaj ulubione kolory i zabawy. Jeśli rodzeństwo ma wspólne zainteresowania, warto pomyśleć o tematyce przewodniej pokoju. Może to być ulubiona bajka, kosmos lub przygoda w dżungli.

Jak zaaranżować pokój dla rodzeństwa – wskazówki

Chciałbyś zaaranżować pokój dla rodzeństwa i szukasz inspiracji? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaprojektować funkcjonalny pokój dla dzieci.

  • Wybierz łóżko piętrowe – jeśli pokój dziecięcy ma niewielki metraż, zaoszczędzisz w ten sposób przestrzeń podłogową. Pod górnym łóżkiem możesz umieścić biurko lub stworzyć miejsce do zabawy.
  • Zamontuj półki na ścianach – to dobry sposób na wykorzystanie przestrzeni. Ustaw na półkach zabawki, książki i inne drobiazgi. Półki będą pełnić funkcję dekoracyjną, a także wyeksponują ulubione przedmioty dzieci takie jak rysunki, zdjęcia i zabawki.
  • Zachowaj minimalizm – zrezygnuj ze zbędnych dekoracji i nieużywanych przedmiotów. Minimalistyczne podejście zachęca najmłodszych do utrzymania porządku, co jest istotne zwłaszcza w pokoju dziecięcym, gdzie często gromadzi się wiele zabawek.
  • Pamiętaj o przyszłych zmianach – dzieci szybko rosną, a ich potrzeby i upodobania się zmieniają. Zorganizuj przestrzeń w taki sposób, by pokój był odpowiedni dla rodzeństwa przez dłuższy czas.
  • Podziel pokój na strefy – oddziel miejsce do spania od strefy do nauki i relaksu. To ułatwi maluchom zachowanie porządku i sprzyja produktywności. Wspólne pokoje rodzeństwa często prowadzą do sporów o przestrzeń. Podzielenie pokoju na strefy da każdemu dziecku swój prywatny obszar, co może pomóc uniknąć niepotrzebnych konfliktów.
  • Starannie dobierz kolory – jeśli w pokoju ma mieszkać brat i siostra warto wybrać neutralne kolory, które nie kojarzą się z konkretną płcią. Świetną bazą będą szarości, beże lub pastele. Możesz zaznaczyć akcenty kolorystyczne w ulubionych barwach. To nie tylko dodaje charakteru, ale również wizualnie rozdziela przestrzeń. 

Szukasz mieszkania dla rodziny? Interesuje Cię zakup nieruchomości z rynku pierwotnego? Zapoznaj się z ofertą Victoria Dom. Z przyjemnością pomożemy Ci dobrać lokal spełniający oczekiwania Twojej rodziny. Napisz do nas lub zadzwoń.