Jak wygląda proces odbioru mieszkania od dewelopera – praktyczne porady

Jak wygląda proces odbioru mieszkania od dewelopera – praktyczne porady

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

03.12.2023

Odbiór mieszkania od dewelopera to kluczowy moment dla każdego nabywcy. To nie tylko ekscytujący finał długiego procesu zakupu, ale również ważny etap, który wymaga szczegółowej uwagi i odpowiedniego przygotowania. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą Ci przeprowadzić ten proces sprawnie i efektywnie, minimalizując ryzyko późniejszych problemów.

Na czym polega odbiór mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to ważny etap zakupu nieruchomości. Wtedy kupujący sprawdza zgodność mieszkania z umową oraz normami budowlanymi. To często skomplikowany proces, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy biorą w nim udział. Odbiór techniczny jest wymagany przez nową ustawę deweloperską, która obejmuje sprawdzenie, czy mieszkanie odpowiada umowie i normom budowlanym.

Warto zaprosić na takie spotkanie inspektora budowlanego, który pomoże w ocenie stanu mieszkania. Profesjonalne narzędzia i wiedza specjalisty mogą pomóc wykryć usterki, które deweloper powinien naprawić. Szybkie wykrycie ewentualnych błędów pomoże Ci uniknąć dodatkowych kosztów.

Odbiór mieszkania od dewelopera – porady 

Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera?

  • Poznaj nieruchomość – zapoznaj się z planem mieszkania, specyfikacją techniczną i umową zakupu. Wiedza o tym, co zostało obiecane i co powinno być wykonane, jest kluczowa.
  • Lista kontrolna – zapisz wszystkie elementy, które musisz sprawdzić, takie jak jakość wykończenia, instalacje elektryczne, hydraulika, okna, drzwi, ściany, podłogi czy balkony.
  • Sprawdź instalacje – ustal, czy instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe działają prawidłowo.
  • Sprawdź stan armatury łazienkowej, płytek, prysznica, a także jakość kuchennego sprzętu AGD (jeśli są na wyposażeniu).
  • Ewentualne usterki zgłoś deweloperowi i osobie odpowiedzialnej za budowę – zanotuj uwagi i ustal terminy poprawek. Sporządź protokół odbioru, w którym zaznaczysz wszystkie zauważone problemy i ustalenia.

Odbiór mieszkania od dewelopera jest kluczowy, ponieważ to czas na weryfikację, czy nieruchomość jest zgodna z umową i spełnia oczekiwania. Umożliwia wykrycie ewentualnych wad i usterek, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, komfort oraz wartość mieszkania. Skrupulatne sprawdzenie wszystkich elementów i instalacji pozwala na szybką interwencję i dokonanie ewentualnych napraw. Unikniesz dodatkowych kosztów i problemów w przyszłości, a także zyskasz pewność, że inwestycja jest wartościowa i zgodna z oczekiwaniami.

Victoria Dom – pomożemy Ci znaleźć nieruchomość w Warszawie lub Krakowie

Szukasz mieszkania lub domu z rynku pierwotnego? Potrzebujesz pomocy w formalnościach i odbiorze budynku? Z przyjemnością pomożemy Ci w całym tym procesie. Na naszej stronie znajdziesz wiele nieruchomości położonych w Warszawie lub Krakowie. Napisz do nas lub zadzwoń, a porozmawiamy o Twoich potrzebach i pomożemy wybrać lokal spełniający oczekiwania Twojej rodziny.