Zdjęcie dzieci bawiących się w pokoju

Jak urządzić pokój dla kilkulatka

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

20.06.2021

Deweloperzy budujący dla rodzin z dziećmi mają niełatwy orzech do zgryzienia. Jak projektować mieszkania tak, by były przyjazne kilkulatkom, którzy wraz z rodzicami stają się aktywnymi konsumentami tak przestrzeni mieszkalnej, jak i części wspólnych osiedli? Podpowiadamy kilka rozwiązań, które mogą być przydatne.

Rekomendowane pomieszczenie w mieszkaniu

Zaplanowanie pokoju dziecięcego w strategicznym punkcie mieszkania ma ogromne znaczenie – tak dla samego dziecka, jak i wygody jego opiekunów. Dobrze, żeby był on blisko łazienki (zaoszczędzi nam to historii pod tytułem “nie zdążyłem/nie zdążyłam”). W pobliżu kuchni (to szczególnie ważne w przypadku kilkulatków, którzy już chcą “sami”, ale jeszcze do końca im nie wychodzi) i w niewielkiej odległości od salonu, żeby dziecko miało poczucie, że jest w centrum domowego życia i miało poczucie bezpieczeństwa.

Jakiego wyposażenia unikać?

Kiedy dziecko ma lat kilka i dopiero poznaje świat, ważne jest, żeby zdejmować mu z drogi przeszkody. Oczywiście nie wszystkie, ale te, których pokonywanie niczego szczególnego go nie nauczy jak najbardziej. Zatem pozbądźmy się ostrych krańców, zapomnijmy o niezabezpieczonych kontaktach, dywanikach bez specjalnego antypoślizgowego systemu. Pamiętajmy też, że niewygodne i niefunkcjonalne meble będą zmorą nie tylko dla naszego milusińskiego, ale też dla nas. Sprzątanie pokoju, w którym nie ma przemyślanego zestawu do przechowywania zabawek czy ubrań to koszmar.

O co warto zadbać?

O wygodę, funkcjonalność bezpieczeństwo, a także urodę przedmiotów, które będą towarzyszyły naszemu dziecku. Przede wszystkim istotne jest dobre oświetlenie. Składa się na nie, nie tylko to, jakie zamontujemy lampy czy żyrandole. Ważne jest też, od jakiej strony pokój dla dziecka wybierzemy – północnej czy południowej. Mając świadomość tego, jak bardzo to istotna kwestia, Victoria Domdeweloper budujący na Tarchominie, dokłada starań, by większość oddawanych na jego osiedlach mieszkań była rozkładowa. Tak jest między innymi na osiedlu Miasteczko Classic, które od lat cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi. Trudno się zresztą dziwić temu zainteresowaniu. Mieszkania są zaprojektowane z myślą o wygodzie mieszkańców: jasne, ustawne i nawet te najmniejsze pozwalają cieszyć się własną, wygodną przestrzenią.

Ostatni etap inwestycji Miasteczko Classic XIV to 5-kondygnacyjny budynek, w którym zaprojektowano mieszkania o  powierzchni od 25 do 95 mkw. Mieszkańcy będą mieli dostęp zarówno do kameralnego, zielonego dziedzińca, jak i pobliskich terenów parkowych. Ten etap wyróżnia bardzo duża ilość mieszkań dwupokojowych. – W ostatnim czasie klienci są szczególnie zainteresowani mieszkaniami, które można podzielić na strefy pracy i relaksu. Dlatego szybko sprzedają się np. 30-metrowe lokale podzielone na funkcjonalne dwa pomieszczenia i nieco większe, od 47,5 mkw z trzema pokojami. Tych większych powierzchni szukają przede wszystkim młode pary z dziećmi. Nasza oferta bez wątpienia zaspokoi ich potrzeby – mówi Ewa Rathe-Głowacka z Victoria Dom.