Jak sprawdzić stan mieszkania od dewelopera?

Jak sprawdzić stan mieszkania od dewelopera?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

22.05.2023

Kupujesz mieszkanie od dewelopera i zależy Ci na sprawnym przebiegu współpracy? Odbiór nieruchomości i sprawdzenie jej stanu to bardzo emocjonujący, długo wyczekiwany moment, w którym łatwo przeoczyć pewne szczegóły. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę w tej ważnej chwili.

Odbiór techniczny mieszkania – dlaczego tak ważny?

Podczas odbioru technicznego masz ostatnią szansę, by dokładnie obejrzeć nieruchomość przed podpisaniem dokumentów. Po tej czynności staniesz się właścicielem mieszkania i ewentualne usterki będziesz naprawiać samodzielnie. Nie możesz więc na tym etapie pominąć żadnych szczegółów. Zwróć uwagę nie tylko na pęknięcia, niewyschnięte ściany czy duże odkształcenia, ale też ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka wady.

Jak sprawdzić mieszkanie od dewelopera krok po kroku?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ważna i niezwykle istotna czynność, która pozwala na dokładne sprawdzenie stanu technicznego mieszkania przed jego finalnym zakupem. Jakie kroki warto podjąć podczas odbioru technicznego mieszkania?

  1. Przemyśl, jakie pytania chciałbyś zadać deweloperowi. Przygotuj listę kwestii, które chcesz poruszyć podczas spotkania. Weź ze sobą zestaw narzędzi, takich jak miarka, poziomica, latarka i lupa.
  2. Nie śpiesz się – szukaj wszelkich niewłaściwości, takich jak pęknięcia, odkształcenia, niedoskonałości w wykończeniach czy usterki. Zwróć uwagę na każdy szczegół, począwszy od okien, drzwi, ścian, podłóg, sufitów, po instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne.
  3. Przyjrzyj się instalacji i urządzeniom. Przetestuj gniazdka elektryczne, kraniki, kaloryfery, wentylacje czy urządzenia sanitarno-higieniczne, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie i bezpiecznie.
  4. Zwróć uwagę na warunki otoczenia. Sprawdź, czy mieszkanie jest dobrze osłonięte od hałasu, wiatru i słońca, czy posiada odpowiednią wentylację, czy w pobliżu znajdują się źródła uciążliwych zapachów.
  5. Zrób zdjęcia wszelkich wykrytych usterek – udokumentuj je jako dowód podczas rozmów z przedstawicielami dewelopera.
  6. Upewnij się, że będziesz miał dostęp do szybkiego internetu i telewizji. Wszystkie inwestycje budowlane przeprowadzane po 2013 roku powinny mieć zapewnioną infrastrukturę do podłączenia światłowodów lub instalacji telewizyjnej. Przed podpisaniem umowy z deweloperem, warto upewnić się, że w Twoim mieszkaniu nie ma problemów z dostępem do tych usług.

Podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera koniecznie powinieneś mieć przy sobie umowę. Zawiera ona ważne załączniki takie jak standard wykończenia, rzuty lokalu z zaznaczonymi wymiarami oraz prospekt informacyjny. Jeśli czujesz, że samodzielnie nie będziesz w stanie wykryć wszystkich usterek, przyjdź na takie spotkanie ze specjalistą.

Odbiór techniczny mieszkania może być łatwy i przyjemny!

Szukasz mieszkania od dewelopera? Zależy Ci na profesjonalnej współpracy, dzięki której odbiór techniczny będzie czystą przyjemnością? Zapoznaj się z ofertą nieruchomości z rynku pierwotnego Victoria Dom. Zadbamy o to, byś nabył lokal zgodny z Twoimi oczekiwaniami, bezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny. Na naszej stronie znajdziesz oferty domów oraz mieszkań w Warszawie i Krakowie. Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń.