Metro Art 2 - wizualizacja

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

11.12.2022

Masz dość dobiegających zza ściany kłótni sąsiadów lub płaczu dziecka w środku nocy? Codziennie rano budzi Cię głośny stukot szpilek dobiegający z klatki schodowej? Jeśli w Twoim bloku cienkie ściany zmuszają Cię do słuchania odgłosów rozmów czy dźwięków telewizora, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak skutecznie wyciszyć mieszkanie.

Skuteczne sposoby na wyciszenie mieszkania

Co ciekawe, polskie prawo budowlane reguluje kwestię stopnia izolacji dźwiękowej w blokach. Przez ściany, które oddzielają dwa lokale, nie powinny przechodzić dźwięki o natężeniu wyższym niż 50 decybeli. Niestety, w praktyce wygląda to tak, że wiele zależy od sposobu zaprojektowania budynku; często do wyciszenia stropów używa się zwykłego styropianu, przez co wiele lokali nie spełnia wymagań akustycznych. Jak poradzić sobie z dyskomfortem, który powodują niechciane dźwięki? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na wyciszenie mieszkania.

Jak samodzielnie wyciszyć mieszkanie w bloku?

  • Sprawdź szczelność wszystkich okien – jeśli słyszysz uliczny gwar, pomocne może się okazać zamontowanie uszczelek do okien. Takie rozwiązanie nie tylko wyciszy mieszkanie, ale też będzie zapobiegało utracie ciepła zimą.
  • Sprawdź szczelność drzwi – jeżeli odgłosy pochodzą z klatki schodowej, przyczyną problemu mogą okazać się nieszczelne drzwi wejściowe. Warto wtedy użyć specjalnej taśmy neoprenowej lub pasków winylowych.
  • Połóż na podłodze gruby dywan – jeśli dźwięki dobiegają z mieszkania na niższym piętrze, możesz wyciszyć hałas dzięki wykładzinie.
  • Zawieś na ścianach obrazy – ta prosta zmiana wpłynie na akustykę wnętrza i pozwoli Ci pozbyć się nieprzyjemnego pogłosu.
  • Powieś zasłony z gęstej tkaniny – wełniany materiał ma właściwości dźwiękoszczelne.
  • Podwieszany sufit – stłumi on odgłosy z mieszkań powyżej i sprawi, że odgłosy przewodów wentylacyjnych nie będą Ci doskwierały.
  • Ścienne panele akustyczne – działają one na podobnej zasadzie co wytłaczanki na jajka, ale spełniają więcej norm estetycznych. Możesz wybrać dowolny kolor, rozmiar i wzór. To dobry pomysł na funkcjonalną dekorację wnętrza, która jednocześnie wyciszy pomieszczenie.
  • Korkowe tapety na ściany – wykonano je z podobnego materiału, co tablice korkowe. Dzięki takiej tapecie zamaskujesz też ewentualne nierówności na ścianie.
  • Wełna mineralna – wykonaj dodatkowe lekkie ścianki, odsunięte od ścian murowanych na odległość 1 cm. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnij sprężystym materiałem tłumiącym fale dźwiękowe i drgania. W ten sposób poprawisz akustykę o kilkanaście decybeli.
  • Korek ekspandowany – to naturalny sposób na wyciszenie mieszkania. Ten materiał powstaje podczas podgrzania ziarna korkowego w wysokiej temperaturze – wtedy zwiększa swoją objętość. Nieregularna tekstura rozprasza dźwięki.

Uciążliwy hałas w mieszkaniu – co robić?

Problem z hałasami w bloku występuje najczęściej w starym budownictwie. Dawniej stosowano wielkie płyty, które nie wyciszały należycie mieszkań. Przez ściany, sufit i podłogę przenosiły się odgłosy utrudniające lokatorom życie. Obecnie większość budynków w nowych inwestycjach deweloperskich projektowanych jest w sposób redukujący poziom hałasu, dzięki czemu mieszkańcy mogą swobodnie pracować, odpoczywać i spać. 

Jeśli szukasz nowego mieszkania i zależy Ci na tym, by było ono dobrze wyciszone, zadzwoń lub napisz do nas, a pomożemy Ci dobrać lokal spełniający Twoje oczekiwania. Zapoznaj się z ofertą Victoria Dom i przeanalizuj dostępne nieruchomości.