Jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb?

Jak dobrać metraż mieszkania do swoich potrzeb?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

19.01.2024

Niezależnie od tego, czy mieszkasz sam, czy z rodziną, odpowiedni metraż i funkcjonalność mieszkania mają kluczowe znaczenie. Jak wybrać mieszkanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom? W tym artykule podpowiemy, jaki metraż jest idealny dla singla, pary, rodziny z dziećmi, a także jakie aspekty są ważne przy wyborze mieszkania pod wynajem.

Jak dobrać metraż mieszkania?

Dobór metrażu mieszkania zależy od indywidualnych potrzeb i stylu życia. Przy poszukiwaniach nieruchomości weź pod uwagę: 

  • liczbę domowników, 
  • plany na przyszłość, 
  • budżet, 
  • funkcjonalność mieszkania,
  • lokalizację. 

Jak wybrać metraż dla poszczególnych grup?

Jaki wybrać metraż mieszkania dla singla?

Dla singli idealna może okazać się kawalerka (30-40 m2), zapewniająca wystarczającą przestrzeń do życia i pracy. Takie mieszkanie gwarantuje miejsce do życia, spania, gotowania oraz ewentualnej pracy, bez uczucia zatłoczenia.

Wielkość mieszkania dla pary – jaki metraż wybrać?

Pary często preferują mieszkania o powierzchni 40-50 m2, dające komfort i prywatność, wybierają też dodatkowy pokój dla gości, co jest przydatne, gdy rodzina lub przyjaciele decydują się na nocleg. Taki lokal jest łatwiejszy do utrzymania w czystości, co jest ważne dla osób pracujących i prowadzących aktywny tryb życia. Niewielki metraż to także oszczędność na rachunkach, ogrzewaniu i energii.

Ile m2 dla rodziny z dziećmi?

Rodziny z dziećmi powinny wybrać przestrzeń o powierzchni 70-80 m2, która umożliwia wygodne funkcjonowanie wszystkim domownikom. Ważne są też przyszłościowe plany takie jak powiększenie rodziny. Takie mieszkanie zapewnia przestrzeń, która pozwoli na komfortowe życie bez konieczności przeprowadzki w najbliższej przyszłości, gdy dzieci dorosną. Duże mieszkanie zwiększa ogólny komfort życia, dając rodzinie więcej przestrzeni do odpoczynku, zabawy i pracy.

Jak wybrać metraż mieszkania pod wynajem?

Myślisz o zakupie nieruchomości pod wynajem? Dla inwestorów korzystniejsze są mniejsze mieszkania (30-45 m²), które są najbardziej poszukiwane na rynku. Takimi nieruchomościami interesują się studenci i osoby szukające tymczasowego zakwaterowania. Poza metrażem kluczowy jest też standard wykończenia i obecność podstawowych mebli oraz sprzętów AGD.

Wybór odpowiedniego metrażu mieszkania jest kluczowym krokiem w kształtowaniu przyszłego komfortu życia. Zakup lokalu od dewelopera daje Ci mnóstwo możliwości. Możesz sam ustalić, jaka powierzchnia nieruchomości Cię interesuje. Samodzielnie decydujesz też o wystroju wnętrz i innych istotnych czynnikach. Nie musisz zadowalać się tym, co pozostało na rynku wtórnym. 

Interesuje Cię zakup nieruchomości z rynku pierwotnego w Warszawie lub Krakowie? Ułatwimy Ci podjęcie tej ważnej decyzji. Napisz do nas lub zadzwoń, by porozmawiać o swoich oczekiwaniach i potrzebach, a przedstawimy Ci najciekawsze propozycje, które przypadną Ci do gustu. Skontaktuj się z nami lub przeanalizuj ofertę Victoria Dom.