Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Jak dbać o ekologię w domu? Praktyczne rozwiązania

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

09.12.2022

Coraz częściej mówi się o potrzebie stosowania ekologicznych rozwiązań. Czyste środowisko poprawia jakość naszego życia obecnie, a w przyszłości przyczyni się do przetrwania kolejnych pokoleń. Dobre nawyki kształtujemy we własnym domu. Jakie ekologiczne zwyczaje warto wprowadzić do swojego życia?

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Chcesz żyć w zgodzie z naturą, ale obawiasz się, że zmiana nawyków będzie trudna i niekomfortowa? Nic bardziej mylnego. Ekologia w domu to proste zwyczaje, które wiążą się z oszczędnością i poprawą zdrowia Twojej rodziny. W czasach, gdy segregowanie śmieci stało się wymogiem, a w sklepach nie brakuje ekologicznych siatek zakupowych, coraz łatwiej o dobre nawyki. Poniżej znajdziesz inne mniej oczywiste praktyki, które przy odrobinie chęci szybko staną się Twoją rutyną.

Zainwestuj w ekologiczne gadżety i meble

Drobne domowe gadżety mogą mieć duże znaczenie dla środowiska. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie lampki ledowe i powerbanki z zasilaniem solarnym. W ekologicznych domach znajdziesz też czujniki ruchu do żarówek, timery kąpielowe i zegary na wodę. Za bezpieczne dla środowiska meble uznaje się stoły, krzesła i łóżka wykonane z wikliny i naturalnego rattanu. 

Kupuj filtry do wody

Ustal, czy w Twoim mieście woda jest zdatna do picia. Może okaże się, że nie ma konieczności kupowania plastikowych butelek, które w dłuższej perspektywie przyczyniają się do zanieczyszczania oceanów, mórz i rzek na całym świecie. Jeśli jednak w Twoim miejscu zamieszkania jakość wody pozostawia wiele do życzenia, zainwestuj w filtr. Jest on w stanie oczyścić miesięcznie do 200 litrów wody, co wiąże się z oszczędnością pieniędzy i ogranicza produkcję szkodliwych odpadów PET. Możesz użyć też specjalnej nakładki z filtrem, którą założysz na kran. Wykorzystasz w ten sposób wodę, za którą i tak ponosisz opłatę.

Wybierz prysznic zamiast wanny

Czy wiesz, że gdy bierzesz prysznic przez 5 minut, zużycie wody wynosi do 100 litrów? Tymczasem wanna o długości 160 cm zapełniona po brzegi mieści aż 200 litrów. Zależy Ci na ochronie środowiska i oszczędności? Wybierz tę pierwszą opcję. Dbaj o to, by poziom przepływu wody nie był zbyt wysoki. Podczas zakupu baterii natryskowej zwróć uwagę na model termostatyczny. 

Daj drugie życie niepotrzebnym przedmiotom

W czasach panującej manii kupowania często bezmyślnie pozbywamy się starych rzeczy, które następnie zalegają na wysypiskach śmieci i w konsekwencji szkodzą środowisku i naszym portfelom. Spróbuj dać przedmiotom codziennego użytku drugą szansę. Stwórz z rolek po papierze toaletowym pojemnik do przechowywania kabli. Stara opona niech odgrywa rolę siedziska w przydomowej huśtawce dla dzieci. Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi słoikami i butelkami? Spróbuj je ozdobić za pomocą wstążek i sznurków, tworząc wyjątkowe świeczniki.

Jak dbać o ekologię w domu?

Zacznij dbać o środowisko we własnym domu. Pamiętaj, że drobne decyzje zakupowe mają wpływ na całą planetę. Obecnie ekologiczne produkty nie są już tak drogie, jak dawniej. Wzrasta świadomość konsumentów, co wpływa na proces produkcji i ułatwia wprowadzenie przyjaznych dla środowiska nawyków do swojej codzienności. Skorzystaj z powyższych wskazówek, które pomogą Ci zmienić swój zakątek na dom eko. W Victoria Dom dbamy o środowisko. Pod naszym okiem powstają ekologiczne i energooszczędne osiedla. Szukasz swojego wymarzonego domu lub mieszkania, które będzie przyjazne dla otoczenia? Zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami.