Jak bezpiecznie podpisać umowę przedwstępną z deweloperem?

Jak bezpiecznie podpisać umowę przedwstępną z deweloperem?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

02.03.2024

Przed Tobą zakup mieszkania i podpisanie umowy przedwstępnej? W tym artykule podpowiemy, jak zabezpieczyć swoje interesy i na co zwrócić szczególną uwagę, aby ten ważny etap przebiegł bezproblemowo.

O co zapytać przy podpisywaniu umowy z deweloperem?

Przed podpisaniem umowy z deweloperem jako właściciel mieszkania powinieneś dokładnie zrozumieć i przeanalizować wszystkie jej elementy, by zabezpieczyć swoje interesy i mieć pewność, że dokonujesz właściwej decyzji inwestycyjnej. 

Umowa deweloperska zawiera ważne zobowiązania dwóch stron, dlatego jest fundamentem tej transakcji. Aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, poznaj odpowiedzi na poniższe pytania.

 • Jakie są dokładne dane dewelopera? Upewnij się, że wszystkie dane są poprawne i aktualne.
 • Jaka jest całkowita cena nieruchomości i kiedy będziesz dokonywał wpłat? Sprawdź, czy ten harmonogram jest dla Ciebie realny i zrozumiały.
 • Kiedy planowane jest zakończenie inwestycji i termin przeniesienia praw własności na Ciebie? Jeśli kupujesz lokal na etapie budowy, proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy lub lat. Potwierdź, czy terminy są dla Ciebie akceptowalne.
 • Czy są jakieś informacje o działce budowlanej i lokalizacji nieruchomości? Zorientuj się, gdzie dokładnie znajduje się Twoje przyszłe mieszkanie i czym wyróżnia się dana lokalizacja, jak okolica będzie wyglądała za kilka lat.
 • Jak prezentują się plany mieszkania, jego powierzchnia i standard wykończenia? Upewnij się, że wszystko odpowiada Twoim oczekiwaniom.
 • Czy istnieje mieszkaniowy rachunek powierniczy i jakie są zasady korzystania z niego?
 • Jakie są zasady odstąpienia od umowy i warunki zwrotu wpłaconych środków? Dowiedz się, jakie masz prawa w przypadku rezygnacji.
 • Jakie są wysokości kar umownych i odsetek za opóźnienia?
 • Czy bank wyraził zgodę na wyodrębnienie lokalu i przeniesienie własności? To kluczowe dla bezpieczeństwa transakcji.
 • Jakie są szczegóły dotyczące kosztów utrzymania mieszkania, w tym opłat i rozliczania mediów?
 • W jaki sposób będą rozliczane ewentualne zmiany powierzchni mieszkania w stosunku do projektu? Dopytaj, jak to wpłynie na ostateczną cenę.

Umowa przedwstępna z deweloperem – o czym powinieneś wiedzieć?

Zazwyczaj umowa przedwstępna jest krokiem przed podpisaniem właściwej umowy, takiej jak umowa sprzedaży, i zobowiązuje obie strony do jej zawarcia w przyszłości.

Pamiętaj, że przed jej podpisaniem masz prawo i możliwość dokładnego przeanalizowania wszystkich jej paragrafów, a w razie wątpliwości – skorzystania z profesjonalnego wsparcia prawnego. Zadanie tych pytań pomoże Ci uniknąć niejasności i potencjalnych problemów w przyszłości. 

Nowe mieszkania w Warszawie i Krakowie

Czy chciałbyś kupić mieszkanie z rynku pierwotnego w Warszawie lub Krakowie? Zapoznaj się z ofertą Victoria Dom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz lokale, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Napisz do nas lub zadzwoń, by dowiedzieć się więcej.