Inwestycje na Ursusie - zdjęcie

Inwestycje na Ursusie idą pełną parą

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

09.04.2021

Ursus nieustannie się rozwija, a jego władze widząc to, podążają za potrzebami mieszkańców. Inwestycje na Ursusie idą pełną parą. Przybywa dostępnych mieszkań, a forma „mój Ursus” w ustach mieszkańców nie jest przesadną egzaltacją. Oddaje ona rzeczywistość, w jakiej żyją.

Krótka historia dzielnicy Ursus

Jedne z pierwszych wzmianek na temat terenów, na których funkcjonuje dzisiejszy Ursus pochodzą z XIV w. Sama nazwa Usus, jeszcze nie w odniesieniu do obecnych terenów, pojawiła się w 1893 r. Wówczas Ludwik Rossman, Karol Edward Strassburger, Kazimierz Schonfeld, Alfred Fijałkowski i Stanisław Rostocki utworzyli Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Armatury i Motorów, a na fali popularności książki Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” przemianowali je na “Ursus”. Po II wojnie światowej fabryka wciąż się rozbudowywała, by w 1947 r. rozpocząć produkcję ciągników rolniczych.

Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pracowników budowano w okolicy kolejne osiedla. Największe, Niedźwiadek powstało w latach 1968-78. Ostatecznie 1 stycznia 1993 r. Ursus został wyłączony z Ochoty, by zostać jedną z 11 gmin stołecznych. W 2002 r. na podstawie ustawy z dnia 15 marca 2002 r. stał się jedną z 18 dzielnic miasta, w której obecnie mieszka ok. 60 tys. osób.

Kluczowe udogodnienia i punkty w dzielnicy

Wśród nich są mieszkańcy osiedla Ursus Factory. Największą zaletą tej inwestycji jest dostępność komunikacyjna. Budynki znajduję się w odległości 500 m od trzech stacji SKM: Warszawa Gołąbki, Warszawa Ursus Północny oraz Warszawa Ursus. W pobliżu są też przystanki autobusowe, co pozwala na sprawne przemieszczanie się w obrębie dzielnicy i komunikację z innymi częściami miasta. To niezwykle istotne, bo choć dziś Ursus to jedna z najmniejszych warszawskich dzielnic (zajmuje powierzchnię 9,4 km2), to wciąż się rozwija. Kolejne inwestycje na Ursusie wyrastają jak grzyby po deszczu, zwiększając dostępność mieszkań w tym rejonie. To odpowiedź na rosnącą popularność dzielnicy – dobrze skomunikowanej z centrum, a wciąż zielonej i kameralnej. Pobliskie parki: Achera, Czechowicki czy Hassów zapewniają mieszkańcom miejsce do relaksu i dają możliwość aktywnego spędzania czasu. Skwerki usytuowane między osiedlami to zaś doskonałe miejsca dla spragnionych relaksu z książką w ręku.

Zalety mieszkania na Ursusie

Ursus jest też bez wątpienia miejscem, które zaspokoi potrzeby rodzin z dziećmi. Kilkadziesiąt przedszkoli, liczne żłobki, szkoły podstawowe, liceum zapewniają edukację i opiekę najmłodszym mieszkańcom. O ich aktywność fizyczną można zadbać na licznych w okolicy obiektach sportowych. Największym z nich jest OSiR Ursus z pływalnią oraz kortami tenisowymi. Chętni mogą poćwiczyć też na wolnym powietrzu. W Ogródku Jordanowskim mają do dyspozycji boiska, linarium, ściankę wspinaczkową, skatepark, siłownię i plac zabaw.

– Staramy się też zwiększyć dostępność do sportu, rozwijać bazę nie tylko przyszkolną, ale także tę wokół naszego ośrodka sportu i rekreacji. Rosnąca liczba mieszkańców tego wymaga, podobnie jak kilku mniejszych, osiedlowych placówek kultury, gdzie mogłyby się odbywać zajęcia pozalekcyjne, kontakt z muzyką, ze sztuką, dający możliwość współuczestnictwa w kulturze – powiedział Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Ursus w rozmowie z nasza-gazeta.pl. Zachwyca też EKOpark. To jedyna taka inwestycja w Warszawie. Znajdziemy tu kwietną łąkę, ścieżki wykonane z materiałów z recyklingu, domki dla biedronek, niecki na deszczówkę i drewniany plac zabaw.

“Mój Ursus”

Ci, którzy szukają atrakcji kulturalnych, także mogą na nie liczyć. W Ośrodku Kultury Arsus działają Dom Kultury Kolorowa, Dom Kultury Miś i Klub Seniora Ursus. Ośrodek prowadzi także galerię sztuki Ad-Hoc, działa tu także Kino Ursus.

– Mieszkańcy osiedla Ursus Factory w rozmowach z nami używają sformułowania „mój Ursus”. Część z nich tu dorastała, jest związana z tą dzielnicą, potrafi docenić jej walory. Często formułują też opinię, że jest tu bezpiecznie. Potwierdzają to statystyki Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wg nich to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy – mówi Anna Krystecka, dyrektor marketingu Victoria Dom.

Komfort mieszkańcom Ursusa zapewnia też bliskość centrów handlowych: Galerii Gawra, Factory i Skorosze. Zakupy mogą też zrobić w sieciowych marketach, a także na lokalnym bazarku. Zaopatrzą się na nim w produkty od lokalnych dostawców.

Ci, dla których ważna jest komunikacja w szerszym niż lokalny aspekcie, docenią korzystne położenie komunikacyjne Ursusa u zbiegu dróg międzynarodowych: trasy międzynarodowej E-30 (poznańska) o kierunku wschód – zachód i trasy katowickiej E- 67 o kierunku północ – południe. Ursus ma też dobre połączenie z Krajowym i Międzynarodowym Portem Lotniczym “Okęcie”.

Plany inwestycyjne i rozwoju dzielnicy

Dzielnica nieustannie się rozwija, a jej władze widząc to, podążają za potrzebami mieszkańców. Inwestycje na Ursusie idą pełną parą, przybywa dostępnych mieszkań, a forma „mój Ursus” w ustach mieszkańców nie jest przesadną egzaltacją, tylko oddaje rzeczywistość, w jakiej żyją. Jak w rozmowie z nasza-gazeta.pl powiedział Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Ursus, najważniejszy jest „zrównoważony rozwój całej dzielnicy”. „Rozbudowa infrastruktury, stworzenie przestrzeni do wypoczynku i rekreacji – parków i skwerów zieleni, utworzenie placówek kultury, szkół i przestrzeni sprzyjających aktywności społecznej.  To są zadania na najbliższe lata. Decyzje, które dziś podejmujemy decydują o tym, jak będzie wyglądała dzielnica w przyszłości. To duża odpowiedzialność. Działania skupiamy wokół potrzeb mieszkańców, to dla mnie najważniejsza perspektywa”. – dodał.

Przydatne adresy:

  • Urząd Dzielnicy Ursus, plac Czerwca 1976 Roku 1, 02-495 Warszawa
  • Factory Ursus, Plac Czerwca 1976 r. 6, 02-495 Warszawa
  • PRZYCHODNIA REJONOWO-SPECJALISTYCZNA, ul. Sosnkowskiego 18, 02-495 Warszawa