Czy opłaca się kupić mieszkanie pod klucz?

Czy opłaca się kupić mieszkanie pod klucz?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

29.02.2024

Przed Tobą decyzja o zakupie mieszkania? Czy myślałeś o wykończeniu pod klucz? Ta opcja oferuje gotowe do zamieszkania wnętrze. Jest popularna ze względu na oszczędność czasu i brak stresu związanego z remontem. Jednak zanim zdecydujesz się na taki ruch, warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie. W tym artykule szerzej omówimy ten temat, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.

Dlaczego warto kupić mieszkanie pod klucz?

Deweloperzy oferujący kompleksowe wykończenie mieszkań zapewniają oszczędność czasu i uniknięcie stresu związanego z nadzorowaniem remontów, szukaniem ekipy do poszczególnych prac i wielu materiałów. To, co wyróżnia mieszkania pod klucz, to możliwość wprowadzenia się niemal od razu po zakupie, bez konieczności długotrwałych i często męczących prac wykończeniowych. Chociaż koszt takiego mieszkania może być wyższy, to zaoszczędzony czas i wygoda często przewyższają początkowe wydatki, zwłaszcza jeśli deweloper oferuje wysokiej jakości materiały i sprawne wykonanie.

Co wpływa na cenę wykończenia pod klucz?

  • Rodzaj opcji wykończeniowej – dostępne są różne pakiety pod klucz, czyli podstawowy, rozszerzony, czy premium, które różnią się zakresem prac i standardem użytych materiałów.
  • Zakres prac – podstawowe prace obejmują zwykle wykończenie ścian i podłóg, natomiast opcje rozszerzone mogą zawierać dodatkowe elementy, takie jak szafy wnękowe czy meble na wymiar.
  • Wielkość mieszkania – koszt wykończenia jest uzależniony od metrażu mieszkania, zazwyczaj podawane są ceny za metr kwadratowy.
  • Indywidualne modyfikacje w projekcie – istnieje możliwość wprowadzenia zmian w projekcie wykończeniowym przez klienta, co może zwiększyć ostateczny koszt.
  • Inwestycja w jakość – wybór lepszych materiałów i zatrudnienie doświadczonych fachowców mogą podnieść koszty, ale zapewniają wyższy standard mieszkania i zadowolenie na dłuższy czas.
  • Doświadczenie i renoma wykonawcy – wybór dewelopera z doświadczeniem i dobrą opinią (jak Victoria Dom), może mieć wpływ na cenę, ale gwarantuje wysoką jakość wykonania.

Mieszkanie pod klucz czy mieszkanie w stanie deweloperskim?

Wybór między mieszkaniem pod klucz a mieszkaniem w stanie deweloperskim zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i gotowości do angażowania się w proces wykończenia. Mieszkanie pod klucz oferuje natychmiastową gotowość do wprowadzenia się, oszczędza czas oraz wysiłek związany z remontami, co jest idealne dla osób ceniących wygodę i szybkość przeprowadzki. Z kolei mieszkanie w stanie deweloperskim daje większą swobodę personalizacji przestrzeni, ale wymaga większego zaangażowania finansowego i czasowego w proces wykończenia. Ostateczny wybór powinien być więc dokładnie przemyślany.

Zakup mieszkania w standardzie pod klucz jest opłacalny. Dla osób, które chcą uniknąć remontu i poszukiwań materiałów, to idealna opcja. Oferuje znaczącą oszczędność czasu, a co się z tym wiąże – pieniędzy. Szukasz mieszkania pod klucz w Warszawie lub Krakowie? Zapoznaj się z ofertą nieruchomości z rynku pierwotnego Victoria Dom.