Czy deweloper musi zapewnić miejsca parkingowe?

Czy deweloper musi zapewnić miejsca parkingowe?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

16.01.2024

Myślisz o zakupie mieszkania od dewelopera? Weź pod uwagę nie tylko lokalizację, metraż i standard wykończenia Twojej przyszłej nieruchomości, ale też dostępność miejsc parkingowych. Jako właściciel samochodu chcesz cieszyć się wygodnym i komfortowym parkowaniem bez obaw o wolne miejsce postojowe. A czy zastanawiałeś się nad tym, czy deweloper musi zapewnić Ci miejsce parkingowe? W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii.

Obowiązek zapewniania miejsc parkingowych

Czy wiesz, że zgodnie z przepisami budowlanymi deweloper jest zobowiązany do zapewnienia miejsc parkingowych dla przyszłych mieszkańców, chociaż dokładna ich liczba nie jest ustawowo regulowana? Zazwyczaj wymagana ilość miejsc parkingowych jest określona przez lokalny plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wskaźniki te mogą się różnić w zależności od lokalizacji. 

Deweloperzy zazwyczaj w swoich planach uwzględniają wybudowanie garażu podziemnego, garażu naziemnego albo platformy parkingowej. To wygodne rozwiązania dla mieszkańców, ponieważ ich pojazdy są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ewentualnym wandalizmem. 

Jak deweloper sprzedaje miejsca postojowe?

Miejsca postojowe mogą być rozdzielane na różne sposoby, łącznie z możliwością zakupu przez mieszkańców. Mogą one mieć status części wspólnej nieruchomości lub być wyodrębnione jako samodzielne lokale niemieszkalne (garaże), które mogą być sprzedawane niezależnie od mieszkania.

Brak miejsc parkingowych — przyczyny problemu

Niedobór miejsc parkingowych to ważny problem w polskich miastach, który pojawił się w wyniku czterokrotnego wzrostu liczby samochodów od lat 80. XX wieku. W wielu rodzinach każdy domownik ma własny pojazd, co powoduje problemy z parkowaniem. Starsze budynki, które powstały w czasach PRL, często nie mają podziemnych garaży. W nowych inwestycjach wielorodzinnych miejsce parkingowe jest już standardem, ale wymaga dodatkowej opłaty. 

Nowe nieruchomości z miejscem parkingowym

Deweloper Victoria Dom zapewnia nieruchomości wyposażone w miejsca parkingowe. Przykładem takiej inwestycji jest osiedle Viva Piast 5 w Krakowie, które ma zostać ukończone w III kwartale 2025 roku. Ten nowoczesny projekt oferuje mieszkańcom wygodny dostęp do garażu podziemnego, co wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa. Ułatwiony wjazd do garażu podziemnego to nie tylko wygoda, ale także estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Zadbaj o swój komfort i oszczędność czasu. Zapomnij o konieczności szukania wolnego miejsca na ulicy, co jest szczególnie frustrujące w zaludnionych obszarach miejskich.

Rozważasz zakup nowego mieszkania w Warszawie lub Krakowie? Odkryj najnowszą ofertę mieszkań od dewelopera Victoria Dom. U nas znajdziesz bogaty wybór nieruchomości, które możesz przeszukać według preferowanego metrażu. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię na każdym kroku procesu. Masz pytania? Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.