Co wpływa na cenę mieszkania od dewelopera?

Co wpływa na cenę mieszkania od dewelopera?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

05.05.2024

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale przerażają Cię wysokie ceny nieruchomości? Zastanawiasz się, co wpływa na kwotę, którą podaje deweloper? Rynek nieruchomości jest złożony, a czynników wpływających na stawki jest wiele. W tym artykule omówimy niektóre z nich, by wyjaśnić, od czego zależy ostateczna cena mieszkania od dewelopera.

Co wpływa na ceny lokali od dewelopera?

Zacznijmy od tego, że cena mieszkania to nie tylko koszt budowy i działki. To również szereg innych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które wpływają na ostateczną kwotę, jaką zapłacisz. Poznaj je bliżej i zyskaj lepszy obraz rynku nieruchomości!

Cena działki

Cena działki stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na ostateczną cenę nieruchomości od dewelopera. Nieruchomości zlokalizowane w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych dzielnicach, w otoczeniu terenów zielonych lub prestiżowych punktów miasta generują wyższe koszty zakupu gruntu. To z kolei przekłada się na wyższą cenę metra kwadratowego dla kupującego.

Ceny materiałów

Ceny materiałów budowlanych to kolejny istotny czynnik wpływający na cenę nieruchomości od dewelopera. Wzrost cen surowców takich jak drewno, stal czy beton automatycznie przekłada się na wyższe koszty budowy.

Ceny robocizny

W ostatnich latach obserwujemy wzrost cen usług budowlanych. Sytuacja ta ma bezpośredni wpływ na koszty budowy, a co za tym idzie – na ostateczną cenę mieszkania. Z tego względu deweloperzy zmuszeni są do podnoszenia cen mieszkań, aby utrzymać rentowność swoich inwestycji.

Marża deweloperska

Marża to zysk dewelopera z inwestycji. Jej wysokość nie jest sztywno ustalona i może się wahać w zależności od różnych czynników, takich jak lokalizacja, standard wykończenia, wielkość budynku, a także sytuacja na rynku. Deweloper musi również uwzględnić w swojej kalkulacji potencjalne ryzyko, takie jak wydłużenie czasu budowy, opóźnienia w sprzedaży mieszkania czy zmiany w przepisach prawa.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości z rynku pierwotnego jest sytuacja w branży. W okresach wzrostu gospodarczego i wysokiego popytu na nieruchomości ceny zazwyczaj rosną. Dzieje się tak, gdyż więcej osób ma dostęp do kredytów hipotecznych i jest skłonnych do zakupu mieszkań.

Jeśli szukasz mieszkania, warto zwrócić uwagę na te czynniki i wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jak widać, nie wszystko zależy bezpośrednio od dewelopera. Musi on ponieść wiele kosztów, na które nie ma wpływu.

Victoria Dom – nas kupisz nieruchomość z rynku pierwotnego

Szukasz idealnego mieszkania na rynku pierwotnym? Sprawdź bogatą ofertę Victoria Dom w Warszawie i Krakowie! Posiadamy szeroki wybór lokali o różnym metrażu, układzie i standardzie wykończenia, dopasowanych do Twoich potrzeb i budżetu. Oferujemy przestronne mieszkania dla rodziny i niewielkie kawalerki dla singla lub pod wynajem. Napisz do nas lub zadzwoń, a chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.