Ceny nowych mieszkań w Warszawie - zdjęcie biurowców

Ceny nowych mieszkań w Warszawie. Cenowy ranking dzielnic.

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

04.03.2021

Średnie ceny mieszkań w Warszawie są tematem licznych dyskusji – tak wśród kupujących, jak i ekspertów rynku nieruchomości. Co wpływa na ich wysokość? Dlaczego wciąż rosną? Jak to się dzieje, że nieustannie są chętni, by je kupować mimo ciągłego wzrostu cen? Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania w stolicy, a która dzielnica Warszawy jest najdroższa?

Ile kosztuje średnio m² w Warszawie w 2021 roku?

W styczniu 2021 r. średnia cena za m² mieszkania Warszawie wynosiła 10.334 zł. Na początku grudnia 2020 r. cena za 1 m² mieszkania kształtowała się na poziomie 10.223,96 zł, co oznacza wzrost o około 1 proc.

Które dzielnice są najdroższe?

Wg raportu NBP najdroższa dzielnica Warszawy to Śródmieście. Ceny przewyższające średnią znajdują się też na: Ochocie, Woli, Pradze-Południe, Włochach i Żoliborzu.

W styczniu 2021 r. podobnie jak i w innych miesiącach minionego roku najdroższą dzielnicą stolicy było Śródmieście. Cena 1 m² mieszkania wynosiła tutaj 14.200 zł. To o 3.866 zł więcej niż średnia cena w mieście ogółem. Na Żoliborzu cena 1 m² mieszkania wynosi 11 829 zł (jest o 1.495 zł wyższa niż w mieście ogółem). Na Woli cena za m² mieszkania wynosi 11.757 zł (o 1.423 zł więcej od średniej ceny 1 m² w mieście). Na Włochach cena za m² mieszkania w styczniu 2021 r. to 9.515 zł, a na Pradze Południe 9.529 zł.

– Nasza oferta jest bardzo zróżnicowana. Mamy w niej także mieszkania w droższych lokalizacjach, np. na Włochach. Jednak stosunek jakości do ceny w naszej inwestycji – Miasteczku Nova Ochota, jest bardzo korzystny. Ceny zaczynają się już od 275 tys. zł za najmniejsze metraże. Mieszkanie dwupokojowe kupimy tu za 327 tys. zł, trzypokojowe za 471 tys. zł, a czteropokojowe za 576 tys. zł. Przyszli lokatorzy mają do wyboru mieszkania 1-, 2-, 3 i 4-pokojowe różnej wielkości (od 25 do 93 m²) Wszystkie zostały zaplanowane w taki sposób, aby niezależnie od metrażu były ustawne, wygodne i funkcjonalne – mówi Anna Krystecka, dyrektor marketingu Victoria Dom.

Jak zmieniała się cena mieszkań na przestrzeni ostatnich lat?

Ponieważ analizujemy rynek mieszkaniowy w Warszawie w chwili, gdy przez świat przetacza się pandemia COVID-19, która odbija piętno na gospodarce, warto sięgnąć pamięcią wstecz. Zobaczmy, jak rynek mieszkaniowy zachowywał się podczas ostatniego kryzysu w 2008 r.

W czerwcu 2008 r. średnia cena za m² utrzymywała się na poziomie 8.611 zł. Po wrześniowym krachu przez ponad cztery lata, do końca 2012 r. rynek notował jedynie spadki. W sumie o 24,9 %. do poziomu 6.466 zł za m². Później nastąpiło odbicie, które trwa do dziś. Jak podaje Bankier.pl, od IV kwartału 2012 r. do I kwartału 2018 r. ceny transakcyjne w Warszawie wzrosły średnio o 23,2%, a wzrost w kolejnych dwóch latach wyniósł kolejne 23,2%.

Jakich cen można spodziewać się w kolejnych latach?

Wielu ekspertów twierdziło, że kryzys wywołany pandemią niekorzystnie odbije się na branży mieszkaniowej. Patrząc na najnowsze dane NBP, nic na to jednak nie wskazuje. Jakich cen można się spodziewać w kolejnych latach? Jak przewidują analitycy PKO Banku Polskiego, ceny mieszkań mogą spaść o ok. 15% r/r w 2020 r. przy lekkiej recesji, trend spadkowy cen mieszkań nie powinien jednak trwać dłużej niż do połowy 2021 r. Najdalej od połowy 2021 r. można oczekiwać powrotu wzrostowego trendu cen mieszkań.

Na podstawie wyborów mieszkań, których dokonują rodziny z dziećmi możemy wnioskować, że warto już dziś zastanowić się nad zakupem mieszkania. Szczególnie jeśli planuje się założenie rodziny bądź jej powiększenie. Wśród najdroższych i najtańszych dzielnic w Warszawie są też takie, które szczególnie przypadły do gustu rodzinom właśnie.

Wg rankingu obido dziesięć najlepszych dzielnic do życia to:
1. Wilanów,
2. Śródmieście,
3. Mokotów,
4. Żoliborz,
5. Włochy,
6. Ochota,
7. Ursynów,
8. Wola,
9. Praga-Południe
10. Wawer.

Jednak to, gdzie nam i naszej rodzinie będzie najlepiej nie zależy ani od wyników rankingów miast czy dzielnic, ani od tego, jak kształtują się średnie ceny mieszkań w Warszawie, ani od tego, gdzie są najtańsze mieszkania w Warszawie, ani też od tego, jaka jest najdroższa dzielnica, a jedynie od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. To one zdecydują o tym, gdzie znajdzie się nasze miejsce na ziemi.

*Podane ceny mieszkań Victoria Dom są aktualne na dzień publikacji artykułu. Po szczegółową ofertę zapraszamy do kontaktu z Biurem Sprzedaży.