Centrum miasta czy obrzeża – co wybrać?

Centrum miasta czy obrzeża – co wybrać?

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

11.02.2023

Szukasz nowej idealnej lokalizacji dla swojej rodziny? Zastanawiasz się, czy zdecydować się na mieszkanie w tętniącym życiem centrum miasta, czy na zakup nieruchomości na spokojnych obrzeżach? W tym artykule przedstawiamy, jakie są najważniejsze zalety i wady tych opcji. Pomożemy Ci wybrać lokalizację dostosowaną do Twoich potrzeb.

Mieszkanie w centrum miasta – korzyści

Wybór lokalizacji to jedna z najważniejszych decyzji przy poszukiwaniu nowego domu lub mieszkania. Zastanawiasz się, czy zakup nieruchomości w centrum miasta okaże się dobrym pomysłem? Poznaj największe zalety tego rozwiązania.

Mieszkanie w centrum miasta – zalety

 • Dostęp do miejskiej komunikacji – możesz bez trudu korzystać z tramwajów, autobusów, pociągów czy metra;
 • Szybki dojazd do pracy lub szkoły – korki przestaną być Twoją codzienną zmorą;
 • Bliskość ważnych miejsc handlowo-usługowych – to idealna opcja dla osób, które cenią aktywny tryb życia i często spędzają czas na zakupach;
 • Dostępność placówek edukacyjnych – atut ten z pewnością docenią rodziny z dziećmi.

Centrum miasta – wady

Jednak nie każdy chce mieszkać w centrum miasta. Rozwiązanie to może się wiązać z pewnymi minusami. Jakimi?

 • Nieustanny hałas – jeśli mieszkasz w samym centrum miasta, musisz pogodzić się z ciągłym gwarem;
 • Brak terenów zielonych – nie jest to najlepsza opcja dla miłośników przyrody i długich spacerów;
 • Słaba jakość powietrza – spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe oraz inne zanieczyszczenia powstające w wyniku działalności człowieka powodują smog.

Dlaczego warto mieszkać na obrzeżach?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wyprowadzkę poza hałaśliwe centrum miasta. Mieszkanie na peryferiach ma wiele zalet. 

 • Spokój i cisza – możesz wreszcie odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku;
 • Niższe ceny nieruchomości – mieszkania zlokalizowane na obrzeżach zazwyczaj są tańsze niż lokale położone w centrum;
 • Kontakt z naturą i brak smogu – w pobliżu znajdują się lasy, parki, łąki i stawy. Takie miejsca to raj dla miłośników sportów na świeżym powietrzu.

Minusy obrzeży

Nie każdy odnajdzie się na peryferiach. Wybór takiej lokalizacji wiąże się też z minusami. Oto niektóre z nich.

 • Uciążliwe korki uliczne – podróż do centrum za pomocą własnego samochodu może okazać się problematyczna;
 • Dłuższe dojazdy do pracy lub szkoły – komunikacja miejska pozostawia wiele do życzenia, częstotliwość kursowania autobusów nie jest zadowalająca;
 • Ograniczona liczba sklepów, restauracji, szkół i lokali usługowych – jeśli chcesz dostać się do tych ważnych punktów na mapie miasta, musisz przygotować się na czasochłonne dojazdy.

Centrum miasta czy obrzeża – gdzie zamieszkać?

Jak widać, zarówno za jednym, jak i za drugim rozwiązaniem kryją się wady i zalety. Aby znaleźć nowe idealne miejsce do życia, dokładnie poznaj specyfikę danego obszaru, określ swoje potrzeby i zastanów się, jak lubisz spędzać czas wolny. Cenisz spokój, ciszę, a miejski zgiełk Cię odstrasza? Wybierz mieszkanie na peryferiach. Zależy Ci na bliskości ważnych punktów usługowych? Pomyśl o zakupie nieruchomości w centrum. 

Jesteś na etapie poszukiwania najlepszej lokalizacji dla swojej rodziny? W ofercie Victoria Dom znajdziesz wyjątkowe lokale z rynku pierwotnego. Napisz do nas lub zadzwoń, a z przyjemnością pomożemy Ci wybrać nieruchomość spełniającą Twoje oczekiwania.